Šumski požari gorjeli su u najmanje devet zemalja diljem Sredozemlja dok su se požari širili u Hrvatskoj i Portugalu, a tisuće vatrogasaca u Europi i sjevernoj Africi rade na ekstremnim vrućinama kako bi obuzdali plamen izazvan visokim temperaturama, suhim uvjetima i jakim vjetrovima.
Visoke temperature i isušeno tlo izazvali su šumske požare u zemljama s obje strane Sredozemlja, s najmanje 34 osobe koje su poginule u Alžiru, gdje se 8000 vatrogasaca u utorak borilo s požarima na sjevernom dijelu zemlje. Požari su gorjeli u ukupno 15 pokrajina, što je dovelo do evakuacije više od 1500 ljudi. Svjedoci su opisali bijeg od zidova plamena koji je bjesnio "poput puhalice", uništavajući kuće i obalna odmarališta i pretvarajući golema šumska područja u zacrnjele pustoši.
U Hrvatskoj je vjetar bio toliko jak da protupožarni zrakoplovi nisu mogli poletjeti, javljaju lokalni mediji. Vatrogasci su se u utorak navečer borili s požarima koji su se širili južno od hrvatskog jadranskog grada Dubrovnika, turističkog odredišta. Vjetar je donio katastrofu susjednoj Crnoj Gori, gdje su se dvije osobe utopile, a nekoliko ih je ozlijeđeno kada je jak južni vjetar pogodio obalu, priopćile su lučke vlasti u gradovima Ulcinj i Petrovac. U međuvremenu, šumski požar koji se brzo širi u središtu španjolskog otoka Gran Canaria u utorak je prisilio vlasti da isele nekoliko stotina seljana, zatvore tri ceste i rasporede helikoptere za gašenje požara. Antonio Morales, čelnik Otočnog vijeća Gran Canarije, rekao je da oko 100 vatrogasaca i devet zrakoplova rade na gašenju požara koji je dosad zahvatio 200 hektara šume.
U Portugalu, koji je obično jedan od najteže pogođenih šumskim požarima u Europi, prema podacima EU-a, stotine portugalskih vatrogasaca krenulo je u utorak kako bi ugasilo plamen u blizini popularnog odredišta za odmor Cascaisa, s jakim vjetrovima koji otežavaju napore. Požar je izbio u planinskom području parka Sintra-Cascais, koji se prostire na oko 145 četvornih kilometara (56 četvornih milja) zapadno od Lisabona. Uz pomoć 189 vozila, više od 600 vatrogasaca dovezeno je nakon izbijanja požara. Avioni za vodeno bombardiranje također su se borili s plamenom, ali su morali prestati s radom kad je pala noć. Gradonačelnik Cascaisa, Carlos Carreiras, rekao je da su naleti do 60 km/h (37 mph) najveći izazov i da su neki ljudi evakuirani iz predostrožnosti. Portugal se suočava sa široko rasprostranjenom sušom od koje je pogođeno 90% zemlje.