Mnogo je reakcija izazvao tekst o prosječnoj neto plaći u prodavaonicama lanca drogerija DM.
Uprava se, naime, ovih dana pohvalila kako je prosječna neto plaća u prodavaonicama (dakle bez adiministracije i menadžmenta) protekle poslovne godine iznosila 1813 eura.
Godinu ranije plaća je bila 1672 eura, što znači da je sad u prosjeku veća za oko 140 eura, odnosno za nešto više od osam posto. Tako barem proizlazi iz tvrdnji DM-ova menadžmenta.
Što smo doznali
No, kako su nam se te brojke činile malo nelogične, pokušali smo doći do informacija koliko zapravo zarađuju blagajnice i drugo osoblje u DM-ovim prodavaonicama.
Najviše bode u oči podatak Financijske agencije koja navodi kako je prosječna neto plaća svih zaposlenih u DM-u (dakle i menadžmenta i voditelja dućana) lani bila 1568 eura neto. A uprava se hvali kako je iste godine prosječna neto plaća samo u prodavaonicama iznosila 1672 eura.
Teško je dokučiti tko sve ulazi u kadrovsku kvotu koja se krije pod terminom ”prodavaonice. No, ono što smo mi ovih dana uspjeli doznati otkriva kako velika većina ljudi koji doista rade u DM-ovim prodavaonicama nema ni blizu toliku plaću.
”Neto plaća blagajnica u DM-u danas iznosi, ugrubo, prosječnih 1200 eura neto. Ovih 1800 eura neto može se odnositi na voditeljice dućana, ali i to ovisi o stažu, odnosno koliko su dugo u firmi, otkriva nam dobro upućen izvor.
Plaća farmaceuta
Tri neslužbena izvora iz DM-a potvrdila su nam danas kako su prosječne plaće blagajnica doista u tom rangu, otprilike 1200 eura neto.
”Ma kakvih 1800 eura Ne znam kako su to uopće izračunali, tumači nam sugovornik iz tvrtke s kojiim smo danas razgovarali o primanjima u DM-u.
Ovih dana, primjerice, DM u Zagrebu traži farmaceutskog tehničara kojem nudi plaću od 1720 eura bruto mjesečno. To je oko 1180 eura neto. Početna plaća za prodavače, odnosno blagajnice niža je od tog iznosa.