Prag za ulazak malih poduzetnika u sustav PDV-a povećan je s 40.000 na 60.000 eura godišnjeg prihoda, što bi trebalo olakšati poslovanje manjih tvrtki i obrtnika.
Na konferenciji za medije ovu je promjenu predstavio predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava, ističući kako je riječ o inicijativi njegove stranke, prihvaćenoj u okviru koalicijskog dogovora s Vladom Republike Hrvatske.
Prema novim pravilima, mali poduzetnici čiji godišnji prihodi ne prelaze 60.000 eura moći će odlučiti žele li ući u sustav PDV-a. Penava je pojasnio da to omogućava poduzetnicima koji ostanu izvan sustava PDV-a povoljnije pozicioniranje na tržištu, budući da su njihovi proizvodi i usluge oslobođeni PDV-a od 25 posto.
„Procjenjujemo da će oko 14.000 manjih tvrtki izaći iz sustava PDV-a, čime će im se smanjiti administrativni teret i omogućiti fokus na osnovnu djelatnost,“ izjavio je Penava, dodajući da će promjena posebno koristiti obrtnicima i obiteljskim tvrtkama.
Hrvatska se, prema riječima predsjednika Domovinskog pokreta, sada nalazi među prvih šest zemalja Europske unije po visini praga za ulazak u sustav PDV-a.
Kritike i reakcije na promjenu
Penava je iskoristio priliku da odgovori na kritike političkih oponenata, koji su ranije tvrdili da je Domovinski pokret preuzeo resore gospodarstva i poljoprivrede radi upravljanja velikim kapitalom. „Ovaj potez usmjeren je na obične ljude i male poduzetnike, što jasno demantira te tvrdnje,“ poručio je.
Unatoč Penavinom naglašavanju pozitivnih aspekata, neki stručnjaci i političari ukazuju na potencijalne izazove ove mjere. Izlazak velikog broja poduzetnika iz sustava PDV-a mogao bi smanjiti prihod državnog proračuna, što bi zahtijevalo dodatne kompenzacijske mjere. Kritičari također napominju da visoki prag može stvoriti nepravednu konkurenciju između poduzetnika unutar i izvan sustava PDV-a.
Povećanje praga dio je šire porezne reforme Vlade, a ostaje za vidjeti kakav će dugoročni utjecaj imati na hrvatsko gospodarstvo i poslovnu klimu.