Dvadeset i četvrti lipnja.
U ranim jutarnjim satima, oko 4.40 sati oglašena je opća opasnost za grad, na koji su iznenada ispaljene četiri granate velikog kalibra. Odmah potom napad je izvršen i na Kanižu. Nakon napada na Slavonski Kobaš oko 9.30 sati u 10 sati nekoliko setova granata pada na središte Slavonskog Broda. Pogođeni su Tvrđava, Koncertno kazališna dvorana Ivana Brlić-Mažuranić, Robna kuća Vesna, zgrade u Mesićevoj ulici, savska obala i zgrade na Šetalištu braće Radić. Stradao je teško i Bosanski Brod. Rafinerija nafte gori po tko zna koji put. Potom je ponovno na udaru Slavonski Šamac. Oko 11 sati na Slavonski Brod su ispaljene dvije rakete zemlja-zemlja tipa Frog ili Luna, koje padaju na naselje Jelas i čine ogromne štete u krugu od sto metara. Mnoge su kuće porušene, stanovnici ranjeni, a poginula su dva dječaka: Jurica Marijić, star 11 godina i Goran Marić, star 10 godina. Nakon raketnog napada, grad su nadlijetali zrakoplovi no nisu napadali. U tijeku popodneva Slavonski Šamac napadnut je još dva puta. Tri su osobe ranjene. Toga dana ranjeno je preko dvadeset civila, a na ratištu je poginuo Martin Galović, rodom iz Sikirevaca, star 23 godine, pripadnik 3. gardijske brigade 3. bojne. Sahranjen je u Sikirevcima.
- lipnja
Neprijateljski zrakoplovi nadlijeću područje od Slavonski Šamca do oba Broda, ali ne napadaju. Topništvom su gađani Slavonski Šamac, Sibinj i Slobodnica. Palo je ukupno dvadesetak granata. Poginula je Jela Krajnović stara 70 godina. Iz Bosanske Posavine stanovništvo i dalje bježi u Hrvatsku. U Slavonskom Brodu je do sada prihvaćeno preko 20 tisuća izbjeglica i uglavnom upućenih dalje zbog stalnih topničkih napada na grad. Na ratištu su poginuli pripadnici 3. gardijske brigade 3. bojne: Ilija Sekulić iz Završja star 23 godine, sahranjen u Sibinju, Željko Tomas iz Slavonskog Broda, star 25 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Miro Kuprešak iz Donjih Koliba star 29 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Stjepan Filajdić iz Slavonskog Broda, star 26 godina, sahranjen u Brodskom Varošu, Vlatko Dujmović iz Bartolovaca, star 29 godina, sahranjen u Bartolovcima, Ranko Bećir rođen u Slavonskom Brodu, star 32 godine, sahranjen u Donjim Andrijevcima, Antun Babić iz Sredanaca, star 25 godina, sahranjen u Sredancima.
- lipnja
U 9.08 sati na Slavonski Brod ispaljena je jedna granata. U 11.08 sati dan je znak opće i zračne opasnosti jer su na grad ponovo ispaljeni projektili Luna. Tri rakete zemlja-zemlja, dometa 60 kilometara s glavama od 500 do 1000 kg eksploziva, padaju na šire područje grada. Pogođeni su spremnici plina u betonjari Građevinskog poduzeća Brod. Požar je lokaliziran. Ovaj put žrtava nije bilo, ali je materijalna šteta ogromna. Oko podne su žestoko napadnuti Slavonski Šamac i Slavonski Kobaš na koji je palo preko 50 projektila. Jedna je osoba poginula, a tri su povrijeđene. Slavonski Šamac napadan je još dva puta u tijeku popodneva. Tri su osobe u tim napadima ranjene. Na ratištu je poginuo Nevenko Ćakalović, rođen u Slavonskom Brodu, star 21 godinu, pripadnik 3. bojne, 3. gardijske brigade. Sahranjen je u Starom Slatiniku.
- lipnja
Uoči naleta zrakoplova na Slavonski Brod je ispaljena jedna granata oko 11 sati. Zrakoplovi su nadlijetali grad još jedanput oko podne. Na Slavonski Kobaš ispaljeno je desetak granata u tri navrata. Slavonski Brod napadnut je taj dan ponovo nešto iza 23 sata s 12 granata. Poginuo je civil Mirko Pečar iz Donjih Andrijevaca, star 52 godine.
- lipnja
Napadi na Slavonski Brod ne prestaju. U tijeku dana signalizirane su dvije opće opasnosti i jedna zračna. Na grad je palo desetak granata. Zrakoplovi nisu napadali. Na Slavonski Kobaš je ispaljeno 11 projektila, a zrakoplovi su ga dva puta nadlijetali. Slavonski Šamac i Kruševica pogođeni su s 13 granata. Dvije granate ispaljene su i na Bebrinu. Iz Bosne pristižu brojne izbjeglice, posebice iz područja teških borbi na derventskom frontu. Prihvaćeno ih je samo u tijeku jednog dana 2500. Njih 2000 je upućeno u Požegu, a 500 u Zagreb. Od rana zadobivenih na ratištu umro je Jure Mandir, rođen u Mišincima, star 19 godina, pripadnik 108. brigade, sahranjen u Slavonskom Kobašu i Luka Spajić, rođen u Zubovićima, star 37 godina, pripadnik 121. brigade, sahranjen u Novoj Gradiški.
- lipnja
U Brodu je zbog napada u 15.50,17.50 i 21.25 sati oglašavana opća opasnost. Na Slavonski Šamac izvršen je do sada najteži i najjači napad s gotovo stotinu granata. Učinjena je ogromna materijalna šteta. Srećom ljudskih žrtava nije bilo. Na udaru su bili Slavonski Kobaš, Lužani i Malino. Tijekom noći zamijećen je velik broj preleta neprijateljskih helikoptera i zrakoplova. Oko koridora Derventa-Doboj-Bosanski Šamac vode se teške borbe.
- lipnja
Utorak je. Devedeset sedmi dan trajanja opće opasnosti u Slavonskom Brodu. Desetak minuta poslije ponoći s tri granate napadnut je Oriovac. Slavonski Brod na udaru je u 7.03 sati ujutro i predvečer u 19.05 sati. Na snazi je redukcija električne energije na gradskom području. U 22.20 sati nad potpuno zamračenim gradom lete svijetleće rakete ispaljene s neprijateljskih položaja u Bosni. Zrakoplovi nadlijeću područje cijelu noć. Tog dana na ratištima su poginuli pripadnici 108. brigade: Ćuro Knežević, rođen u Slavonskom Brodu, star 26 godina, sahranjen u Gundincima i Pavo Tunanović, rođen u Kaniži, star 26 godina, sahranjen u Kaniži. Poginuli su i pripadnici 157. brigade: Drago Knežević, rođen u Paki, star 28 godina, sahranjen u Podcrkavlju, Josip Orešković iz Slavonskog Broda, star 39 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Branko Živković, rođen u Slavonskom Brodu, star 25 godina, sahranjen u Jarugama, Željko Lovreković iz Slavonskog Broda, star 37 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Danko Mataić, rođen u Slavonskom Brodu, star 20 godina, sahranjen u Vranovcima, Mato Kršić, rođen u Vrbanji, star 32 godinu, sahranjen u Slavonskom Brodu, Stjepan Blekić, iz Divoševaca, star 35 godina, sahranjen u Divoševcima, Branko Novačić, rođen u Špišić Bukovici, star 39 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Marinko Knežević, rođen u Babinoj Gredi, star 29 godina, sahranjen u Gundincima, Mladen Mišić, rođen u Kruševici, star 25 godina, sahranjen u Kruševici i Josip Pastulović, rođen u Bosanskom Šamcu, star 36 godina, sahranjen u Sikirevcima. Nestali su Jakob Marković iz Sikirevaca, star 30 godina i Stjepan Pavlović iz Slavonskog Broda, star 24 godine.
Piše: Stribor Uzelac Schwendemann
Sto devedeset i osam dana (Zapisi iz rata i o ratu)