Rat i mir

Granatiranje zrakoplovima, topništvom, velike bitke, puno poginulih

Granatiranje zrakoplovima, topništvom, velike bitke, puno poginulih

Dvadeset i četvrti lipnja.

U ranim jutarnjim satima, oko 4.40 sati oglašena je opća opasnost za grad, na koji su iznenada ispaljene četiri granate velikog kalibra. Odmah potom napad je izvršen i na Kanižu. Nakon napada na Slavonski Kobaš oko 9.30 sati u 10 sati nekoliko setova granata pada na središte Slavonskog Broda. Pogođeni su Tvrđava, Koncertno kazališna dvorana Ivana Brlić-Mažuranić, Robna kuća Vesna, zgrade u Mesićevoj ulici, savska obala i zgrade na Šetalištu braće Radić. Stradao je teško i Bosanski Brod. Rafinerija nafte gori po tko zna koji put. Potom je ponovno na udaru Slavonski Šamac. Oko 11 sati na Slavonski Brod su ispaljene dvije rakete zemlja-zemlja tipa Frog ili Luna, koje padaju na naselje Jelas i čine ogromne štete u krugu od sto metara. Mnoge su kuće porušene, stanovnici ranjeni, a poginula su dva dječaka: Jurica Marijić, star 11 godina i Goran Marić, star 10 godina. Nakon raketnog napada, grad su nadlijetali zrakoplovi no nisu napadali. U tijeku popodneva Slavonski Šamac napadnut je još dva puta. Tri su osobe ranjene. Toga dana ranjeno je preko dvadeset civila, a na ratištu je poginuo Martin Galović, rodom iz Sikirevaca, star 23 godine, pripadnik 3. gardijske brigade 3. bojne. Sahranjen je u Sikirevcima.

  1. lipnja

Neprijateljski zrakoplovi nadlijeću područje od Slavonski Šamca do oba Broda, ali ne napadaju. Topništvom su gađani Slavonski Šamac, Sibinj i Slobodnica. Palo je ukupno dvadesetak granata. Poginula je Jela Krajnović stara 70 godina. Iz Bosanske Posavine stanovništvo i dalje bježi u Hrvatsku. U Slavonskom Brodu je do sada prihvaćeno preko 20 tisuća izbjeglica i uglavnom upućenih dalje zbog stalnih topničkih napada na grad. Na ratištu su poginuli pripadnici 3. gardijske brigade 3. bojne: Ilija Sekulić iz Završja star 23 godine, sahranjen u Sibinju, Željko Tomas iz Slavonskog Broda, star 25 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Miro Kuprešak iz Donjih Koliba star 29 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Stjepan Filajdić iz Slavonskog Broda, star 26 godina, sahranjen u Brodskom Varošu, Vlatko Dujmović iz Bartolovaca, star 29 godina, sahranjen u Bartolovcima, Ranko Bećir rođen u Slavonskom Brodu, star 32 godine, sahranjen u Donjim Andrijevcima, Antun Babić iz Sredanaca, star 25 godina, sahranjen u Sredancima.

  1. lipnja

U 9.08 sati na Slavonski Brod ispaljena je jedna granata. U 11.08 sati dan je znak opće i zračne opasnosti jer su na grad ponovo ispaljeni projektili Luna. Tri rakete zemlja-zemlja, dometa 60 kilometara s glavama od 500 do 1000 kg eksploziva, padaju na šire područje grada. Pogođeni su spremnici plina u betonjari Građevinskog poduzeća Brod. Požar je lokaliziran. Ovaj put žrtava nije bilo, ali je materijalna šteta ogromna. Oko podne su žestoko napadnuti Slavonski Šamac i Slavonski Kobaš na koji je palo preko 50 projektila. Jedna je osoba poginula, a tri su povrijeđene. Slavonski Šamac napadan je još dva puta u tijeku popodneva. Tri su osobe u tim napadima ranjene. Na ratištu je poginuo Nevenko Ćakalović, rođen u Slavonskom Brodu, star 21 godinu, pripadnik 3. bojne, 3. gardijske brigade. Sahranjen je u Starom Slatiniku.

  1. lipnja

Uoči naleta zrakoplova na Slavonski Brod je ispaljena jedna granata oko 11 sati. Zrakoplovi su nadlijetali grad još jedanput oko podne. Na Slavonski Kobaš ispaljeno je desetak granata u tri navrata. Slavonski Brod napadnut je taj dan ponovo nešto iza 23 sata s 12 granata. Poginuo je civil Mirko Pečar iz Donjih Andrijevaca, star 52 godine.

  1. lipnja

Napadi na Slavonski Brod ne prestaju. U tijeku dana signalizirane su dvije opće opasnosti i jedna zračna. Na grad je palo desetak granata. Zrakoplovi nisu napadali. Na Slavonski Kobaš je ispaljeno 11 projektila, a zrakoplovi su ga dva puta nadlijetali. Slavonski Šamac i Kruševica pogođeni su s 13 granata. Dvije granate ispaljene su i na Bebrinu. Iz Bosne pristižu brojne izbjeglice, posebice iz područja teških borbi na derventskom frontu. Prihvaćeno ih je samo u tijeku jednog dana 2500. Njih 2000 je upućeno u Požegu, a 500 u Zagreb. Od rana zadobivenih na ratištu umro je Jure Mandir, rođen u Mišincima, star 19 godina, pripadnik 108. brigade, sahranjen u Slavonskom Kobašu i Luka Spajić, rođen u Zubovićima, star 37 godina, pripadnik 121. brigade, sahranjen u Novoj Gradiški.

  1. lipnja

U Brodu je zbog napada u 15.50,17.50 i 21.25 sati oglašavana opća opasnost. Na Slavonski Šamac izvršen je do sada najteži i najjači napad s gotovo stotinu granata. Učinjena je ogromna materijalna šteta. Srećom ljudskih žrtava nije bilo. Na udaru su bili Slavonski Kobaš, Lužani i Malino. Tijekom noći zamijećen je velik broj preleta neprijateljskih helikoptera i zrakoplova. Oko koridora Derventa-Doboj-Bosanski Šamac vode se teške borbe.

  1. lipnja

Utorak je. Devedeset sedmi dan trajanja opće opasnosti u Slavonskom Brodu. Desetak minuta poslije ponoći s tri granate napadnut je Oriovac. Slavonski Brod na udaru je u 7.03 sati ujutro i predvečer u 19.05 sati. Na snazi je redukcija električne energije na gradskom području. U 22.20 sati nad potpuno zamračenim gradom lete svijetleće rakete ispaljene s neprijateljskih položaja u Bosni. Zrakoplovi nadlijeću područje cijelu noć. Tog dana na ratištima su poginuli pripadnici 108. brigade: Ćuro Knežević, rođen u Slavonskom Brodu, star 26 godina, sahranjen u Gundincima i Pavo Tunanović, rođen u Kaniži, star 26 godina, sahranjen u Kaniži. Poginuli su i pripadnici 157. brigade: Drago Knežević, rođen u Paki, star 28 godina, sahranjen u Podcrkavlju, Josip Orešković iz Slavonskog Broda, star 39 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Branko Živković, rođen u Slavonskom Brodu, star 25 godina, sahranjen u Jarugama, Željko Lovreković iz Slavonskog Broda, star 37 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Danko Mataić, rođen u Slavonskom Brodu, star 20 godina, sahranjen u Vranovcima, Mato Kršić, rođen u Vrbanji, star 32 godinu, sahranjen u Slavonskom Brodu, Stjepan Blekić, iz Divoševaca, star 35 godina, sahranjen u Divoševcima, Branko Novačić, rođen u Špišić Bukovici, star 39 godina, sahranjen u Slavonskom Brodu, Marinko Knežević, rođen u Babinoj Gredi, star 29 godina, sahranjen u Gundincima, Mladen Mišić, rođen u Kruševici, star 25 godina, sahranjen u Kruševici i Josip Pastulović, rođen u Bosanskom Šamcu, star 36 godina, sahranjen u Sikirevcima. Nestali su Jakob Marković iz Sikirevaca, star 30 godina i Stjepan Pavlović iz Slavonskog Broda, star 24 godine.

Piše: Stribor Uzelac Schwendemann

Sto devedeset i osam dana (Zapisi iz rata i o ratu)