Deseti srpnja U ranim jutarnjim satima na Slavonski Brod su ispaljene dvije granate.
U tijeku dana ponovo su na udaru bili i istočni i zapadni dio općine: Slavonski Šamac, Kruševica, Sikirevci, Svilaj, Beravci, Kaniža, Slavonski Kobaš i Bebrina. Poginuo je Josip Pešutić iz Lužana, star 39 godina, pripadnik 157. brigade. Sahranjen je u Lužanima.
- srpnja
Noć je protekla mirno kao i prijepodne do 10.36 sati kada je napadnut istočni dio općine. Bio je to do sada jedan od najtežih napada na općinu od početka rata. U četiri navrata neprijateljski zrakoplovi su s desetak raketa zrak-zemlja, te kasetnim bombama napadali na Slavonski Svilaj, Novi Grad, Jaruge i Slavonski Prnjavor. U Svilaju je oštećeno više od 30 kuća dok je više civila ranjeno. U ostalim mjestima je načinjena velika šteta no nije bilo stradalih. Most preko Save u Slavonskom Brodu, koji je jedno vrijeme bio zatvoren, ponovo je otvoren i pod nadzorom je vojne policije. I dalje probleme stvaraju opskrba električnom energijom i pokvarena telefonska mreža. Navečer su granatama napadnuti Slavonski Šamac, Kruševica, Velika Kopanica i Gundinci na istoku te Sibinj i Slobodnica na zapadu općine.
12.srpnja
Osam minuta iza ponoći u Slavonskom Brodu je signalizirana zračna uzbuna. Zrakoplovi nisu napadali grad nego Svilaj gdje je raketirana kompa i protuavionski top koji se nalazio uz nju. Nakon pada Dervente, stanovništvo tog kraja Bosanske Posavine, ali i modričkog i odžačkog kraja, panično bježi na hrvatsku stranu. Među njima je velik broj vojnih obveznika, napose Muslimana, koji u Bosanskom Brodu stoje uz svoje automobile i traktore u kilometarskim kolonama i čekaju dozvolu za prijelaz mosta. Mnogi vode sa sobom i stoku. Do zastoja u prijelazu došlo je zbog toga što su svi prihvatni centri u Hrvatskoj puni. Navodno, u Bosanskom Brodu čeka oko 10 tisuća ljudi. Most je, međutim, zatvoren do daljnjeg. U 10.05 sati ratno Izvršno vijeće Slavonskog Broda donosi odluku o obvezatnom prijavljivanju i veterinarskom pregledu stoke koja se želi prevesti u Hrvatsku, a u stožeru Civilne zaštite odlučeno je o evakuaciji stanovništva istočnog dijela općine u naseljima uz Savu. Most je otvoren u 18.21 sati i izbjeglice ga prelaze organizirano i pod kontrolom.
13.srpnja
Relativno miran dan u Slavonskom Brodu. Na Kanižu i Gornju Bebrinu ispaljeno je šest granata. Na ratištu je poginuo Željko Krnić iz Nove Gradiške, star 29 godina, pripadnik 108. brigade. Sahranjen je u Novoj Gradišci.
14.srpnja
U rano jutro neprijatelj je počeo topnički napad na istočni dio općine: Gundince, Beravce i Veliku Kopanicu. Ispaljeno je dvadesetak granata i nanesena je velika materijalna šteta no povrijeđenih nije bilo. U kasnim popodnevnim satima pojavili su se zrakoplovi no nisu napadali. Kasnije se saznalo da su s 12 raketa zrak-zemlja gađali Tolisu i Donju Mahalu. U večernjim satima granatama su iznova napadnuti: Stupnički Kuti, Gundinci, Velika Kopanica, Klakar, Slavonski Šamac i Svilaj. U Velikoj Kopanici je pogođena samoposluga i skladište plinskih boca. U protekla tri dana Slavonski Brod je prihvatio više od 20 tisuća izbjeglica.
15.srpnja
S londonskih pregovora o Bosni i Hercegovini stigla je vijest o potpisanom sporazumu o primirju i trenutačnom prestanku ratnih djelovanja u Bosni. U Slavonskom Brodu borave predstavnici diplomatsko konzularnog kora iz Zagreba, predstavnici Europske unije, brojni novinari iz Europe i Amerike i predsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Hrvatske dr. Mato Granić. U 8.30 sati prvi je puta signalizirana zračna opasnost, a u 11.47 druga. Zrakoplovi nisu napadali Brod, ali je ponovno kasetnim bombama napadnuto oraško područje. U 15.37 sati na grad je ispaljen plotun granata, koje pogađaju nogometni stadion kraj Save, na kojem su privremeno bili smješteni vojni obveznici, izbjeglice iz Bosne. Osam ih je poginulo, a preko 60 ranjeno. Još dva puta u tijeku dana Brod je tučen granatama. Od civila je poginuo Filip Brajković. U selima Bebrina, Poljanci, Oprisavci, Svilaj, Gornja Bebrina, Beravci, Velika Kopanica, Gundinci, Kruševica i Slavonski Šamac opća i zračna opasnost oglašavane su skoro na svaki sat vremena. U Oprisavcima su poginuli civili: Simo Živković, star 39 godina i Stjepan Kopčić, star 56 godina. Na bojištu su poginuli: Franjo Drkelić, rođen u Slavonskom Šamcu, star 26 godina, pripadnik 108.brigade, sahranjen u Kruševici i Nikola Jurić iz Ljupine, star 39 godina, pripadnik 121. brigade, sahranjen u Novog Gradišci.
16.srpnja
Dan započinje zračnom opasnošću za istočni dio općine. Od 10.35 sati do predvečerja za Slavonski Brod signalizirano je pet općih opasnosti. Granate su u setovima 4 - 6 komada padale na gotovo cijelo područje grada. Tvornica Ćuro Ćaković postaje nezaobilazna meta neprijateljskog topništva. Istodobno su napadnuti: Bebrina, Stari Slatnik, Oriovac, Slavonski Kobaš i Kaniža. Poginuo je Andrija Ivić, star 51 godinu. U Starom Slatiniku izbio je veliki požar, koji su brodski vatrogasci lokalizirali. Iz Vrpolja je u Zagreb upućeno 1600 izbjeglica. Četnički dragovoljci i rezervisti JA izbili su preko puta Svilaja na desnu obale Save. U noćnim satima bilježe se provokacije duž gotovo cijele desne obale Save. U brodskoj općini je od početka topničkih napada iz Bosne, poginulo 70 civila, a ranjeno preko 300. Savu je na području općine prešlo preko 35 tisuća ljudi. Na bojištu su poginuli: Stanislav Sabljić iz Bapske, star 27 godina, pripadnik 108. brigade, sahranjen u Podvinju i Ivica Blažević iz Slavonskog Broda, star 31 godinu, pripadnik 3. gardijske brigade 3. bojne, sahranjen u Slavonskom Brodu.