Rat i mir

Najduži dan

Najduži dan

U zoru 6. lipnja 1944.g. pred obalama Normandije i utvrđenim njemačkim "atlantskim zidom", pojavile su se tisuće savezničkih brodova.

Krenula je operacija Overlord, Dan "D", iskrcavanje saveznika na normandijske plaže. Bila je to odlučna bitka Drugog svjetskog rata i jedna od najstrašnijih i najkrvavijih.

Odsudni događaji uoči i za vrijeme toga dana, dramatično su opisani u knjizi "Najduži dan" Corneliusa Ryana, prema kojoj je 1962.g. snimljen i poznati istoimeni film.

Tisuće vojnika koji su stigli u prvim naletima s desantnim, jurišnim čamcima poginuli su ili se utopili u uzburkanom moru pod teškom opremom, a da nisu stigli ni metka ispaliti. Tisuće su poginule pred samom obalom i na obali pod paklenom vatrom iz njemačkih bunkera i mitraljeskih gnijezda. Plaže kodnih imena Omaha i Utah bile su poprište pokolja i užasa.

General Romell je osobno vodio pripreme za obranu i raspored čeličnih zapreka na plažama načičkanima bodljikavim "ježevima" i minskim poljima. Samo na plaži Omaha bilo je osam njemačkih velikih bunkera s topovima, zatim 35 betonskih utvrda s artiljerijom raznih veličina, s mnoštvom protutenkovskih topova, minobacačkih položaja, s 35 raketnih rampa, s 85 utvrđenih mitraljeskih gnijezda i s 4 artiljerijske baterije.

Savezničke desantne snage najprije su se morale hrvati s golemim valovima i morskom bolešću, potom s minama u moru, onda su morali proći vatru s kopna i utvrda, pa oni koji bi ranjeni i jedva živi stigli do plaže našli bi se pred bodljikavim zaprekama, mitraljeskom vatrom, i na koncu oni koji bi sve to prošli, stigli bi do klisura i betonskog zida. I što je najveće čudo, uza goleme žrtve, nakon sati i sati krvavih borbi, njemačka obrana je probijena.

Stvar je u tomu da Nijemci nisu uopće očekivali tih dana saveznički napad na tom dijelu obale, a pogotovo ne u zoru 6. lipnja jer je vrijeme bilo vrlo loše. A bili su utvrđeni na tim mjestima samo zbog instinkta, budnosti i inteligencije generala Erwina Romella, "pustinjske lisice" koji je bio vrlo cijenjen i kod samih američko-britanskih saveznika. No baš tog jutra Romell je nakratko bio u Njemačkoj, posjetiti ženu i djecu. Nijemci su bili šokirani i zatečeni invazijom. Faktor iznenađenja je odlučio ishod operacije.

Prodor u dubinu kopna bio je nezaustavljiv. Bio je to početak Hitlerova poraza.

"Krvavi put od čamca do obale preživjelo je manje od trećine ljudi. Njihovi su časnici ubijeni, teško ranjeni ili nestali...oni koji su preživjeli iskrcavanje kretali su se prema klisurama ginući jedan za drugim.....Bilo je sedam sati ujutro kad je drugi val trupa stigao na klaonicu plaže Omaha. Gazeći u vodu, ljudi su izlazili na obalu pod žestokom neprijateljskom vatrom. Desantno brodovlje povećavalo je groblje gorućih olupina. ....Deset milja dalje pripadnici 4.divizije u rojevima su izlazili na plažu Utah i žurno kretali prema unutrašnjosti.", citat iz knjige C. Ryana "Najduži dan"