Prije devet mjeseci, u ožujku 2024., Slavonski Brod postao je poprište kontroverzi kada je otvoren Srpski kulturni centar "Branko Radičević". Na događaju, koji je pratio dojam netransparentnosti i teške policijske zaštite, sudjelovao je episkop pakračko-slavonski Jovan ćulibrk, bivši pripadnik rezervnog sastava 63. padobranske brigade Vojske Srbije.
Od tada, njegov pravni status u Hrvatskoj izaziva sumnje, a odgovore institucija javnost još uvijek nije dobila.
Šutnja institucija o statusu episkopa
Više od mjesec dana nakon što su poslani upiti MUP-u, Srpskoj pravoslavnoj crkvi i episkopu ćulibrku, odgovori na ključna pitanja nisu stigli. MUP je odbio otkriti informacije o boravišnom statusu episkopa, pozivajući se na GDPR, dok ostale institucije nisu ni reagirale.
Je li episkopov boravak u Hrvatskoj reguliran kao vjerskog djelatnika, ključne osobe ili na neki drugi način Jesu li poštovani svi zakonski uvjeti, uključujući odobrenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
Šutnja otvara pitanja štiti li se nekoga od provjere zakona
Bivši padobranac i vjerski vođa
Episkop Jovan ćulibrk, rođen u Zenici 1965., ima raznoliku prošlost koja uključuje vojne i teološke uloge. Njegova vojna prošlost posebno je intrigantna kao pripadnik rezervnog sastava 63. padobranske brigade Vojske Srbije, stekao je čin vodnika. Dok nema dokaza da je sudjelovao u borbenim djelovanjima na području Hrvatske tijekom Domovinskog rata, povezanost s vojnom postrojbom poznatom po angažmanima u regiji izaziva zabrinutost i pitanja.
Nedostatak transparentnosti otvara sumnje
Otvorenje Srpskog kulturnog centra proteklo je pod velom kontroverze. Iako je gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara istaknuo potrebu za dijalogom, izostanak odgovora o statusu episkopa ćulibrka ostavlja neugodan dojam.
Saborski zastupnik Milorad Pupovac nazvao je događaj „mjestom za zacjeljenje rana”, ali nedostatak transparentnosti narušava povjerenje građana.
Zakon mora biti jednak za sve
Episkopov slučaj otvara pitanje dvostrukih standarda. Bi li drugi strani radnici prošli iste provjere ili se radi o posebnom tretmanu Javnost ima pravo znati jesu li svi zakonski kriteriji ispunjeni ili je riječ o politički motiviranom izuzimanju.
Dok institucije šute, građani s pravom postavljaju pitanje: Tko štiti episkopa ćulibrka i zašto Jer zakon mora vrijediti jednako za sve i za vjerske vođe, i za obične građane.