Uvođenje obveznog vojnog roka u Hrvatskoj ponovno ulazi u završnu fazu pripreme. Prema informacijama iz Vlade, zakonodavni okvir za uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja bit će predstavljen u lipnju, a njegovo izglasavanje očekuje se u Saboru u listopadu ove godine.
Uvođenje obveznog vojnog roka u Hrvatskoj ponovno ulazi u završnu fazu pripreme. Prema informacijama iz Vlade, zakonodavni okvir za uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja bit će predstavljen u lipnju, a njegovo izglasavanje očekuje se u Saboru u listopadu ove godine. To znači da bi prva generacija ročnika mogla započeti s obukom krajem ove ili najkasnije početkom iduće godine, u vojarnama Knin, Slunj i Požega.
Sve je već logistički spremno za početak obuke, no čekaju se izmjene Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama. Na sastanku u Banskim dvorima, kojem su nazočili premijer Plenković i resorni ministri, dogovoren je hodogram aktivnosti. Plan je da se prijedlozi zakona upute u javno savjetovanje u lipnju, da se prvo čitanje u Saboru održi prije ljetne stanke, a drugo u rujnu – s konačnim usvajanjem u listopadu.
Temeljno vojno osposobljavanje trajat će dva mjeseca, a ročnici će za to vrijeme dobivati 1100 eura mjesečno neto, uz osiguran smještaj i prehranu. Obuka će im se priznati kao radni staž te kao prednost pri zapošljavanju u državnim i javnim službama. Radno mjesto zaposlenima bit će zaštićeno, dok će studenti moći zatražiti odgodu do navršene 29. godine života.
Za one koji se pozovu na priziv savjesti, bit će dostupne dvije civilne alternative – tromjesečna obuka u Civilnoj zaštiti za djelovanje u kriznim situacijama ili četveromjesečni angažman u lokalnoj samoupravi na komunalnim poslovima. Naknade će biti znatno niže, a detalji se još usuglašavaju.
Plan je da se godišnje pozove pet generacija po 800 ročnika, što bi ukupno činilo oko 4000 mladih godišnje koji će proći temeljnu vojnu obuku.
Cilj ovog programa je, uz jačanje obrambenih sposobnosti zemlje, i poticanje osjećaja društvene odgovornosti, solidarnosti i spremnosti na djelovanje u kriznim situacijama.