Jučer, 17. kolovoza 2023., deset hrvatskih kadeta i pet hrvatskih kadetkinjama prisustvovalo je otvorenju 20. Europskog kadetskog prvenstva u Sportskoj dvorani Leona Štuklja u Mariboru, koje će trajati do 26. kolovoza.
Hrvatski kadeti zajedno s svojim predanim izbornicima Goranom Ivezićem, Robertom Herićem i Mladenom Štekom stigli su u Sloveniju još 15. kolovoza, te su 16. kolovoza u ždrijebu saznali svoje protivnike. Ždrijeb ih nije mazio, opasna konkurencija došla je među 33 Europske države, te je jedan od najtežih mečeva na jučerašnjem otvorenju pripao kadetu Mihovilu Bulatoviću iz Boksačkog kluba Radnički u Slavonskom Brodu, iz kategorije -44 kg. Bez obzira na izazovnu konkurenciju, čvrsti izbornici kadeta i kadetkinja neumorno drže fokus mladih boksača, održavajući dodatne treninge i bivajući njihova nepokolebljiva moralna podrška. Kadete i kadetkinje na otvorenju podržao je i predsjednik Hrvatskog boksačkog saveza Bono Bošnjak, s vidljivim ponosom na mlade sportaše poželio im je svu sreću.
Prošle godine na Europskom kadetskom prvenstvu u Turskoj Hrvatska se dičila sa zlatom i dvije bronce. Najmlađa europska prvakinja Lorena Horvat koja je bila zlatna na prošlogodišnjem prvenstvu sada brani svoju titulu, a brončana Valeria Šteko u utrci je za prvo mjesto. Među ženskim boksačicama je i kadetkinja Valeria Šteko koja je pod budnim okom brižnog oca i vrhunskog trenera Mladena Šteko nakon iscrpnih priprema u Somboru, te treninga s reprezentativkama Njemačke i Irske u Mnchenu u Borilačkom centru Šteko, u potpunosti predana da slijedi stope svoje sestre Mariela Šteko koja je dvostruka europska prvakinja.
Kadeti i kadetkinje ustrajno rade na usavršavanju svoje tehnike i izdrživosti.
"Kadeti su super, svi su spremni. U stalnom su treningu. Imali smo duge pripreme od dva mjeseca. U Češkoj smo imali turnir, nakon toga pripreme u Zagrebu, onda su dečki bili na Mrkoplju, a cure u Čakovcu. Također smo bili u Mnchenu kod trenera Mladena Šteke, te u klubu Thor u Zagrebu. Očekujemo velike stvari na ovom Europskom kadetskom prvenstvu.", rekao nam je izbornik Robert Herić.
{youtube}BbORtJ10SeI{/youtube}
Prvi dan na 20. Europskom kadetskom prvenstvu Hrvatska je imala jedan meč, te smo prije same borbe razgovarali s izbornikom (muški) Goranom Ivezićem o njegovim očekivanjima, te uključili važne teme o samom boksu.
Prošle godine na Europskom prvenstvu Hrvatska je odnjela zlato i dvije bronce. Imali ste zahtjevne pripreme za kadete u Gorskom Kotaru uoči samog Europskog kadetskog prvenstva, koja su očekivanja
" Ove godine smo došli u proširenijoj i jačoj ekipi. Imamo deset kadeta i pet kadetkinja. S nama je prošlogodišnja europska prvakinja Lorena Horvat i brončana kadetkinja Valeria Šteko, također velike nade polažemo u Lanu Skupnjak. Što se tiče kadeta, imamo jaku konkurenciju. U prosjeku naši boksači po kategoriji imaju od 19 do 28 boraca. To je veliki broj. Došle su sve najjače reprezentacije, a ždrijeb nas nije mazio. U prvim kolima dobili smo Ukrajince i Armence, možda trenutno najjače nacije u mlađim skupinama. Unatoč tome, naši dečki su spremni. Prošli su jake pripreme. Prošli su turnir u Podgorici, gdje su pobjeđivali impresivne boksače. S optimizmom ulazimo u ovo prvenstvo i očekujemo medalje."
Koje su najbitnije kvalitete u boksaču Na što se trebaju pripremiti oni koji sanjaju o visokim vrhovima profesionalnog boksa ili boksačkoj karijeri generalno
" Sportaš se može naučiti svemu, no psihološka priprema je po meni najbitnija. To je nešto što se teško utrenira. Biti jak u glavi je korak koji vodi prema vrhu. "
Boksači nisu prosječni borci. Njihov način razmišljanja se vrti oko tri bitna elementa: odlučnosti, ustrajnosti i neumorne težnje za pobjedom. Boksač se obvezuje na stroge treninge, strogu prehranu i stil života koji se vrti oko vlastitog usavršavanja. Većina mišljenja prosječne populacije je da su boksači nasilni, arogantni i ponajviše egoistični. Ljudi koji komuniciraju šakama a ne riječima. No, to u realnosti je daleko od istine. Što mislite o takvim predodžbama i od kud proizlaze
Uzmimo kao primjer trenutne kadete. Oni su 2009. i 2010. godište, dakle to su doslovno djeca. Ta djeca treniraju dva puta dnevno. Javnost ne može pojmiti koliko je tu odricanja i predanosti. Oni imaju školu, društvo, hobije... Ja sa sigurnošću tvrdim da za početak ta djeca nemaju vremena raditi nered. Što se tiče općenitih predrasuda o boksačima, to je toliki apsurd da je to strašno. Uzmimo zadnji slučaj na Platku s MMA borcima. Prvo, kada dođe do takvih slučajeva, ne može se nekoga karakterizirati kao borca, boksača ili nekog drugog sportaša, a da ta osoba dolazi rekreativno na dva treninga dnevno. Novinari to odmah vežu za boksače, MMA borce... To je krivi prijenos informacije. Nije isto boksač koji svakodnevno dolazi trenirati i rekreativan individualac koji dođe u boksačku dvoranu umjesto teretane. Borit ću se svim silama da se isprave te krive predodžbe. Bolju okolinu i ozračje nećete naći nigdje drugdje nego među borcima.
Bili ste izbornik boksačica, sada ste postali izbornih boksača. Vodite Boksački klub Radnički i Kickboxing klub Tigar Brod. Vaši borci pokazuju odlične rezultate. Kako bi vi opisali vaš stil treninga Kako iskujete uspješne borce
Iskuju se s radom. Tu je puno rada i odricanja. Kod nas se radi minimalno pet - šest treninga dnevno. Djeca treniraju dva puta dnevno. Od kadeta do seniora. Imaju ozbiljan pristup prema treningu, a rezultati su samo kruna tome. Na zadnjoj Prvoj hrvatskoj boksačkoj ligi, gdje su bile dobne skupine od kadeta do seniora, mi iz BK Radnički smo bili prvaci od šezdeset ostalih klubova. Ove godine smo završili s mlađim kadetima na trećem mjestu. To je kontinuirani uspjeh.
Isplati li se u današnje vrijeme biti amaterski boksač
Isplati se. Hrvatski boksački savez nikada nije bio u boljem stanju. Financijski i organizacijski, te Hrvatski olimpijski odbor stoji iza tog. Kao jedan ozbiljan senior se može živjeti od boksa. Od prošle godine su uvedene velike nagrade u amaterskom boksu. Na svjetskom prvenstvu prva nagrade je bila 200 000 dolara, za drugo 100 000, a za treće 50 000. Uz sve to, tu su i stipendije.
Već ste prije par godinaimali intervju vezan za ženski boks kao taboo temu dok ste još bili izbornik ženske boksačke reprezentacije. Evo sada smo u 2023. godini te samo kroz razgovor s nekolicinom boksača pa čak i trenera dobili odgovore koji se nažalost ne čine previše pozitivnima. Skepticizam i neodobravanje je još na visokoj razini. Najviše ističu zgražanje na ozljede i kako ”tučnjava ne priliči ženi, bez obzira na to što je boks plemeniti sport. Vi ste lišeni takvih predrasuda i vaše boksačice su odnijele zlato na Hrvatskim prvenstvima. Kako gledate na ovu situaciju
Htio bi naglasiti da jedna boksačica ili jedan boksač, koji su dovoljno pripremljeni za meč, teško da će zadobiti težu ozljedu. Prošao sam puno mečeva s boksačima i boksačicama, te ne pamtim da je netko imao težu ozljedu. Volio bi da čuti da li u drugim sportovima ima manje ozljeda. Drugačije je kada je netko utreniran, očekuje što će se desiti. Recimo u nogometu, netko ti ukliže s leđa i slomi ti nogu i ti to nisi mogao očekivati. U boksu se to ne događa. Nadalje, ženski boks se toliko uzdigao unazad par godina na svjetskom nivou da je to čudo. Recimo IBA je s olimpijske norme ukinula dvije muške i dodala dvije ženske norme. To puno govori o popularnosti ženskog boksa. Na nekim prvenstvima sam vidio kategorije s preko 20 boksačica. Prije deset godina je to bilo nepojmljivo. Žene su toliko napredovale u boksu da nekada ne znaš da li boksa muškarac ili žena. Ako se vratimo na Hrvatski ženski boks, doživjeli smo veliki napredak. Prošle godine smo imali prvu Olimpijku u ženskom boksu, Nikolinu ćaćić. Mariela Šteko je u mlađim seniorima europska prvakinja u boksu. To su rezultati vrijedni spomena. Kako je rastao boks u svijetu, rastao je i kod nas. Ove predrasude po meni nemaju temelja.
Otvarate novu dvoranu u Slavonskom Brodu za BK Radnički i Kickbox klub Tigar Brod.
Mi imamo dvoranu već 15 godina u sportsko-rekreacijskom centru Vijuš koja i dalje radi. Zbog povećanja zainteresiranosti napravili smo novu, zajedničku dvoranu BK Radnički i Kickbox kluba Tigar Brod. Ja vodim i Tigrove, te sam imao seniorskog svjetskog prvaka. Zbog nedostatka termina i zapošljavanja novih trenera, odlučili smo se širiti. Krenuo sam u to i bio je to dug i mukotrpan rad. Prostor je bio star u sklopu autobusnog kolodvora. Dobra lokacija, ali loše stanje prostora. Krenuli smo od nule i doveli prostor u savršeno stanje. Najmodernija oprema, kompjuterski programirana kupka za oporavak i jačanje imuniteta, sauna... dvorana je impresivna. Mislim da će to biti još jedan veliki korak prema većim uspjesima. Što se tiče prijava, kada se vratimo s ovog prvenstva organizirat ćemo nove termine. Imat ćemo jutarnje i večernje termine, te ćemo raspored objaviti do kraja mjeseca.
Intenzivan rad i van dvorana bio je očit i na posljednjim pripremama Mihaela Bulatovića, prvog kadeta Hrvatske koji je nastupio na 20. Europskom kadetskom prvenstvu protiv protivnika Chapanyana Gor iz Armenije.
{youtube}LNUpeB4su3Y{/youtube}
Butalović se odlično držao kroz sve tri runde, zadajući udarce i spretno izbjegavajući protivnikove, no zbog upitnog brojanja sudca, meč je pripao Chapanyanu.