Vijesti

Sabor raspravlja o novom Zakonu o grobljima i izmjenama zakona o komasaciji zemljišta

Sabor raspravlja o novom Zakonu o grobljima i izmjenama zakona o komasaciji zemljišta

Nakon jučerašnje "gužve", danas su saborske klupe bile puno praznije.

No oni koji su ipak ostali u sabornici imali su na stolu važan i osjetljiv zakon – onaj o grobljima, prvi takav nakon gotovo 30 godina.

Najveća novost koju ovaj prijedlog donosi odnosi se na uklanjanje spomenika i natpisa koji veličaju velikosrpsku agresiju na Hrvatsku, a koji su podignuti nakon 30. svibnja 1990. godine. Da bi to bilo provedivo, osniva se posebno tijelo koje će odlučivati što se točno smatra spornim, dok će županijska upravna tijela provoditi uklanjanje – bilo po prijavi građana, lokalnih vlasti ili samih upravitelja groblja.

Kako je objasnio potpredsjednik Vlade Branko Bačić, novi zakon prvi put jasno definira mehanizme za postupanje s natpisima koji vrijeđaju nacionalne, vjerske ili moralne osjećaje građana. Dosad je to bilo, kako kaže, “sivo područje”, a sada će biti kristalno jasno – takvi sadržaji moraju nestati.

Zakon donosi i niz drugih promjena. Upravom nad grobljima i dalje će se baviti lokalne jedinice, ali se jasnije definira njihov status i obveze. Memorijalno groblje hrvatskih branitelja dobit će poseban položaj, a pojedine tehničke stvari poput vremena između dva ukopa u istu grobnicu skraćuju se. Također, mogućnost premještanja groblja više se ne čeka stoljeće – novi rok je 30 godina. Regulira se i odlaganje pepela pokojnika, a zakon po prvi put jasno kaže – natpisi na grobovima ne smiju vrijeđati ničije osjećaje, niti narušavati uspomenu na preminule.

U istom danu, po hitnom postupku, raspravlja se i o izmjenama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta. Vlada želi riješiti stari problem rascjepkanosti parcela i potaknuti učinkovitije korištenje poljoprivrednog tla. Ključna je novost olakšanje postupka komasacije – predlaže se smanjenje potrebnog broja suglasnosti vlasnika za pokretanje procesa. Time bi se ubrzala procedura i omogućilo provođenje Programa komasacije koji je, između ostalog, važan uvjet za povlačenje sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Tako, iako sabornica nije vrvjela zastupnicima, teme su bile i više nego konkretne – od onih koji su već među vječnima do onih koji tek čekaju plodove zemlje. U svakom slučaju, zakonodavne promjene ovih dana bave se i "grobovima i oranicama", a kako će to sve zaživjeti u praksi – ostaje vidjeti.