Danas obilježavamo sedmu obljetnicu smrti hrvatskog generala Slobodana Praljka, koji je svojom voljom odabrao smrt, odbijajući priznati pravomoćnu presudu Haaškog suda da je počinio ratne zločine u Bosni i Hercegovini.
General Praljak radije je popio otrov u sudnici nego živio sa stigmom ratnog zločinca.
Haaški sud ga je 2017. godine osudio na dvadeset godina zatvora, čak trinaest godina nakon početka suđenja, što je samo po sebi bilo nepravedno i ponižavajuće prema generalu i državi iz koje je dolazio. Presuda se temeljila na široko shvaćenoj zapovjednoj odgovornosti, koja mu nije dokazala da je počinio zločin, da ga je zapovjedio, niti da je znao za njega pa ništa nije poduzeo. Umjesto toga, sud je presudio da je "morao znati i pretpostaviti" da će se nešto dogoditi te da je trebao djelovati preventivno.
Ovakav koncept odgovornosti, uveden ad hoc unutar samog Suda, primijenjen je isključivo na Hrvate, nikada na bilo koju drugu stranu prije ili poslije. Posebno je apsurdno što je general Praljak tijekom rata pomagao svojim ratnim protivnicima, propuštao konvoje humanitarne pomoći i naoružanja, prihvaćao prognanike, pa čak i smještao ih u vlastiti dom. Da je pravde, Praljak bi trebao dobiti Nobelovu nagradu za mir, a ne kaznu zatvora, jer se nitko u povijesti nije tako humano odnosio prema ratnim neprijateljima.
Da je suđenje pretvoreno u farsu, svjedoči i činjenica da je sudac koji je donio presudu kasnije primio nagradu u Mostaru od bošnjačke strane, što ukazuje na pristranost i politizaciju cijelog procesa.
Praljkova smrt nije samo osobna tragedija; ona simbolizira univerzalnu borbu za pravdu, istinu i narod. Pripada rijetkoj kategoriji žrtava koje nadilaze individualnu sudbinu, uz bok povijesnim primjerima poput Sokratove i Isusove smrti.
Oni koji ne prepoznaju veličinu generala Praljka, uključujući one koji nisu došli ni na komemoraciju, pokazuju plitkost svojih političkih uvjerenja. Za njih, Praljak je zločinac jer ga je osudio sud, kao što je i kardinal Stepinac zločinac u njihovim očima jer ga je osudio komunistički sud.
Svima onima u Hrvatskoj i svijetu koji generala Praljka smatraju ratnim zločincem treba jasno reći – oni su pravi neprijatelji i mrzitelji Hrvatske.
Vječna slava velikom hrvatskom generalu Slobodanu Praljku!