U svijetu trenutno provode se eksperimenti koji zamagljuje izreku: "Misli su slobodne". U ovom eksperimentu ljudi su postavljeni pred sliku dok istodobno računalo mjeri njihove moždane valove. Te informacije zatim se unose u visoko razvijenu umjetnu inteligenciju koja iz njih stvara novu sliku. Izvanredan rezultat: UI uspijeva vizualizirati slike koje su zastrašujuće identične originalu. No, što to znači za budućnost umjetnosti, kreativnosti i neželjenog čitanja naših misli
Ovaj eksperiment pokazuje kolika je već moguća zastrašujuća bliska interakcija između čovjeka i stroja postala. UI je sposoban čitati misli i osjećaje promatrača te ih vizualizirati. Nastale slike nisu samo iznenađujuće realistične, već su i odraz promatračevih misli ali i osjećaja. Kao da UI izravno ulazi u naše misli i projicira ih na platno.
Razvoj ove tehnologije postavlja važna pitanja. Što to znači za privatnost i etiku kada strojevi mogu dešifrirati naše misli I kako se mijenja naše poimanje umjetnosti, na primjer, kada ona više nije isključivo proizvod ljudske kreativnosti Ta pitanja su kompleksna i trebala bi pažljivo istražiti kako bismo razumjeli utjecaje ove tehnologije.
UI postaje putem treninga sve bolji svakog dana u vizualizaciji moždanih valova promatrača, a proces ubrzanja dogodit će se kada se uključi kvantsko računalo u proces dešifriranja naših misli, što znači da je sposoban pružiti brže dublje uvide u naše misli i osjećaje. To bi moglo promijeniti ne samo način na koji se stvara umjetnost, već i način na koji se provodi nadzor.Trenutni eksperimenti u svijetu, uglavnom su još jedan prvi korak prema transparentnosti naših misli. Na nama je da osiguramo da se takva tehnologija koristi za dobrobit društva, a ne kao prijetnja.