Elon Musk je nedavno izazvao kontroverze svojom najnovijom akvizicijom - kupnjom Twittera. No, iznad svega, postavlja se pitanje motivacije iza ovog poteza. Je li Musk stekao Twitter isključivo zbog slobode govora kako tvrdi ili postojeće baze podataka iza koje se onda krije dublji plan
Nedavno preimenovan u X.com, Twitter se transformira u "all in one" aplikaciju, poput kineskog WeChata, najpopularnijeg kineskog komunikacijskog i plaćanja servisa. Ovaj potez izaziva zabrinutost i otvara mogućnost za razne spekulacije o budućnosti društvenog medija.
Binance CEO Changpeng Zhao, koji ima bliske veze s kineskom komunističkom vlašću, investirao je 500 milijuna dolara u Muskovu kupovinu Twittera. Ovaj potez ukazuje na moguće pozadinske veze i interese, te podiže pitanja o ulozi komunističke kineske partije i njenog utjecaja u X.com.
Sličan pokušaj stvaranja "all in one" platforme viđen je i kod Marka Zuckerberga, kada je implementirao digitalnu valutu Diem na Facebooku. No, taj pokušaj nije postigao željeni uspjeh.
Elon Musk, poznat po svojim ambicioznim projektima, izjavio je da želi povezati 400 milijuna korisnika Twittera (sada X.com-a) s digitalnim sustavom plaćanja, uzorom u kineskom WeChatu. Međutim, WeChat je također poznat kao sustav totalne kontrole kineske komunističke vlasti.
Dok se mnogi pitaju koji je pravi cilj iza ove kupovine, ostaje jasno da će budućnost Twittera (X.com) biti pažljivo promatrana. Hoće li ova platforma zaista postati "all in one" aplikacija i koji će njezini učinci biti na slobodu govora i privatnost korisnika, ostaje da se vidi.