U Prijedoru su se nedavno okupili velikosrbi, četničke vojvode i pripadnici srpske zajednice kako bi proslavili zajednički genocid nad Hrvatima katoličke i muslimanske vjeroispovijesti. Na mjestu okupljanja istaknuli su kontroverzni transparent koji je prikazivao lažnu sliku žene s djecom, predstavljajući je kao srpsku izbjeglicu nakon Oluje. Međutim, istina je brzo izašla na vidjelo kada se javila žena sa slike, koja je jasno istaknula da je žrtva srpskog genocida u Srebrenici, a ne događaja nakon Oluje.
Ovaj slučaj se pridružuje nizu sličnih incidenata gdje su manipulacije i laži otkrivene, unatoč upornim pokušajima da se povijest prekroji u skladu s velikosrpskim interesima. Četnički vojvoda Vučić nazvao je cijelu situaciju lapsusom umjesto skandalom, bolje bi mu bilo da se ispričao za svoje huškanje u Glini na rat i genocid. No činjenice ukazuju na dublje pitanje - patološki poremećaj povijesne srpske mitomanije. Englezi su to već prepoznali, smjestivši ga u izreku "lie like a serb". I sam prvi srpski predsjednik Dobrica Čosić napisao je stihove o kreativnom laganju vlastitog naroda: "laž je srpski državni interes", "laž je srpska vrlina" i "laž je u samom biću Srbina".
Ovaj događaj još jednom naglašava potrebu za kritičkim promišljanjem i preispitivanjem interpretacija povijesnih događaja kako bi se osigurala točna i nepristrana perspektiva, bez manipulacija i srpskih laži.
{youtube}V3NHHsmAPiE{/youtube}