Pojava i brzo širenje varijante Omicron Sars-CoV-2 doima se kao bljesak na prošlogodišnju sumornu prazničnu sezonu kada je velik dio svijeta bio u izolaciji kako bi spriječio najgori val Alpha varijante.
No, iako je osjećaj jezive, nadolazeće propasti poznat, epidemiološke i političke situacije su drugačije nego prije godinu dana. Omikronski val predstavlja ključnu prekretnicu u pandemiji. No niti jedan vjerojatan ishod ne izgleda posebno povoljan uvelike se čini kao izgubljeni posao. Ako se pokaže da je otprilike jednako ozbiljno kao prethodni valovi pandemije, to bi moglo normalizirati oštre mjere ublažavanja i učiniti izgledima za povratak na postpandemijsku normalnost prilično udaljenim. Ako se pokaže blažim nego što se strahovalo, ovo bi moglo značiti kraj karantina s Covid-19 na putu u endemizam. Cijena bi bila gubitak povjerenja u političke i javne zdravstvene vlasti, što bi moglo otežati suočavanje s budućim prijetnjama.
Omicron je drugačija zvijer od varijanti Alpha i Delta, koje su se pojavile u fazi pandemije prije cjepiva i proširile se u uglavnom imunološki naivnim populacijama. Njihova prijetnja dolazila je od povećane sposobnosti brzog repliciranja unutar domaćina i njihove veće zaraznosti. Obje varijante bile su povezane s većom stopom prijema u bolnicu i višim smrtnim slučajevima. Međutim, niti jedna varijanta nije bila dobra u izbjegavanju imunološkog prepoznavanja, iako je svaka mogla uzrokovati povremene "probojne infekcije" kod imuniziranih ljudi, s visokom zaraznošću koja je dopuštala tim varijantama da prođu kroz prvu liniju imunološke obrane.
Omicron je drugačiji. Umjesto da se samo oslanja na grubu silu, kao što je Delta učinila, daleko je bolja u šuljanju kroz imunološku obranu, zahvaljujući brojnim mutacijama koje je stekla u ključnim regijama svog šiljastog proteina. Oni smanjuju sposobnost neutralizirajućih antitijela da se vežu na njega. Kao takav, širi se prvenstveno (ponovnom) zarazom prethodno imuniziranih domaćina.
Središte izbijanja Omicron bila je pokrajina Gauteng u Južnoj Africi, koja je doživjela dramatičan porast od gotovo 400% u broju slučajeva u prvom tjednu prosinca. Čini se da se epidemija Gautenga povlači, a vrhunac se očekuje u roku od tjedan dana. Druge regije Južne Afrike također pokazuju znakove usporavanja epidemije unatoč tome što nisu poduzete mjere za suzbijanje prijenosa. Mnoge zemlje bilježe brzi porast slučajeva Omicron-a. Ali postoji znatna nesigurnost oko virulencije Omikrona. Rani, uglavnom anegdotski, dokazi iz Južne Afrike sugeriraju da bi Omicron mogao biti blaži. Takve podatke treba pažljivo tumačiti jer u osnovi sve infekcije počinju blagim simptomima i postoji vremenski odmak prije nego što se razvije teška bolest. Kako su u posljednja dva tjedna pristigli dodatni podaci, hipoteza da je Omicronski val značajno blaži postaje sve vjerojatnija. Prijavljeni smrtni slučajevi i hospitalizacije u Južnoj Africi, posebno oni koji zahtijevaju intenzivnu njegu ili ventilaciju, ostali su daleko ispod brojeva zabilježenih tijekom prethodnih valova.
Virulencija nije samo svojstvo patogena, već i interakcije s njegovim domaćinom. Bez obzira na relativnu virulentnost Omicrona, očekuje se da će veliki vrhunac slučajeva koji se očekuje u nadolazećim tjednima dodati dodatni stres zdravstvenim službama, što nijedna vlada ne može dopustiti da bude preopterećena pod njezinim nadzorom. Slučaj za oštre mjere ublažavanja koje se u potpunosti temelje na zaštiti zdravstvenih usluga mogao bi biti manje dobro prihvaćen od strane mnogih nakon gotovo dvije godine nakon pandemije, posebno s obzirom na neizvjesnost oko ozbiljnosti Omicrona.
Prva zatvaranja početkom 2020. godine općenito su dobro prihvaćena od strane stanovništva kao privremena mjera suočena s iznimnom prijetnjom. Mnogi su smatrali da su kasnija zatvaranja bila opravdana kao sredstvo za odgađanje epidemije dok se stanovništvo ne može cijepiti. Zaključavanje radi rješavanja Omikrona može biti teže prodati; ne dolazi bez očite krajnje točke osim svog cilja da "izravna krivulju" i omogući marginalno povećanje broja ljudi cijepljenih ili pojačanih prije vrhunca vala. Kako odgovoriti na Omicronov val predstavlja ekstremne izazove političkim i javnozdravstvenim tijelima na globalnoj razini. Do sada su zapadne vlade provodile rane, oštre zabrane putovanja protiv afričkih zemalja, koje su bile široko kritizirane, uključujući i Svjetsku zdravstvenu organizaciju. S obzirom na brzi porast prijenosa Omicrona u lokalnoj zajednici, ta ograničenja putovanja izgubila su svu učinkovitost koju su mogla imati na početku.
Mnoge vlade također poduzimaju nametljivije ili prisilnije mjere, koje bi mogle brzo eskalirati u usporedbi s prethodnim mjerama izolacije. Koliko su te mjere učinkovite u smanjenju prijenosa virusa tijekom sljedećih tjedana uvelike će ovisiti o spremnosti stanovništva da slijedi pravila. U činjenici da se cjepivo u velikom broju slučajeva pokazalo ne učinkovito, daleko je veći osjećaja straha i mogućeg gubitka povjerenja, privrženost može biti daleko niža.
Omicronovo naslijeđe moglo bi biti ogromno ako se pokaže da je njegov utjecaj posebno grub ili blag. Ali čak i srednji ishod mogao bi uzrokovati dodatno ogorčenje i produbiti duboke podjele u društvu.