Znanost

Vedska poljoprivreda bi moglo biti odlično rješenje za Slavoniju!

Vedska poljoprivreda bi moglo biti odlično rješenje za Slavoniju!

Vedska organska poljoprivreda je sinteza drevnih i modernih saznanja zasnovana na razumijevanju temeljne, cjelovite inteligencije prirode. Osim što ne koristi pesticide, ona poboljšava kvalitetu zemlje i uz neusporedivo manje rada i ulaganja daje veće prinose i bolju kvalitetu uroda uz manje korova i štetočina.

Vjerojatno ste čuli za vedsku matematiku, ali postoji i vedska poljoprivreda jer i u samoj prirodi koja nas okružuje postoji jako puno matematike.

Primjer vedske matematike:

{youtube}2jj0e5U89iw{/youtube}

Način na koji su drevni narodi obrađivali zemlju možda ipak možemo smatrati naprednijim od suvremenog, usprkos postojećoj tehnologiji, mehanizaciji i znanjima iz kemije i biologije.

Današnja poljoprivreda je industrijska i za sobom ostavlja pustoš i uništavanje zemlje. Biljne kulture se modificiraju kako bi izdržale tretiranje raznim kemijskim supstancama, biodiverzitet se smanjuje, pčele polako nestaju, a mi ljudi polako ali sigurno sve više počinjemo sličiti na neki oblik virusa koji uništava planetu Zemlju, umjesto na božanska bića kojima je dato znanje i razum. U ovakvom vremenu, oživljavanje drevnog znanja o pravilnom odnosu prema zemlji i poljoprivredi, predstavlja prijeku potrebu.

Vedska organska poljoprivreda, koju je na svjetlost dana ponovo iznio čuveni indijski guru Maharishi, ne samo da je naprednija i održivija u odnosu na modernu poljoprivredu, već ide dalje i u odnosu na rigorozne standarde organske poljoprivrede. Koristeći drevne vedske tehnologije, poljoprivrednici se uzdižu do više svijesti i uče se životu u skladu sa zakonima prirode.

U tom procesu, neka od postojećih znanja koja se serviraju na poljoprivrednim fakultetima padaju ničice kao sulude teorije. Tehnologija upotrebe zvukova, koja se u vedskoj poljoprivredi koristi za buđenje unutrašnje inteligencije biljaka, jer je znanstveno dokazano da su i biljke žive i da imaju emocije, kako bi proizvele obilje plodova, predstavlja naprednije znanje od svih dosadašnjih metoda koje se koriste u konvencionalnoj poljoprivredi. A ta tehnologija potiče iz vremena od prije 5000 godina.

Namjera koju je Maharishi Mahesh Yogi imao kada je zasnovao viziju zdravog i održivog načina proizvodnje hrane, može poslužiti kao zvijezda vodilja svim budućim generacijama poljoprivrednika, vrtlara i zaljubljenika u prirodu.

Biljke trebamo shvaćati i tretirati kao živa bića, a koje koristimo za vlastitu prehranu. Upravo onako kako ćemo posijati, tako ćemo i žnjeti, samo je pitanje da li će to što smo posijali biti zdravo za nas.

Dr. Peter Swan je tokom mnogih godina radio s Maharishijem na projektima vedske organske poljoprivrede i u tom procesu je temeljno istražio osnove proizvodnje hrane.

Mnogi projekti na kojima je dr. Swan radio zahtjevali su od njega da razvije sveobuhvatno razumijevanje o tome kako biljke dobijaju svoju hranu, što je kemijsko-industrijsko uzgajanje učinilo zemljištu i biljkama i kako se organski uvjeti mogu ponovo uspostaviti. On je shvatio da bašte i oranice dijele iste sustave prehrane koji pripadaju većim ciklusima u okruženju i ako razumijemo ove sustave, mi možemo razviti prirodne i jednostavne metode kojima će poljoprivreda postati laki i samoodrživi.

Dr. Swan je podučavao novu metodu poljoprivrede u preko 11 zemalja sveta i njegov cilj je da prikaže fundamentalne principe znanstvenog organskog uzgajanja, kako bi se omogućio prijelaz ka istinski održivim vedskim zajednicama širom svijeta.

Radi manje, a postigni više!

Ovo je glavni moto dr. Swana. Transformacija moderne poljoprivrede koja se zasniva na oranju ka poljoprivredi bez oranja, predstavlja najvažniju temu. Detaljno je objašnjeno kakve sve negativne efekte zemlja trpi zbog oranja i koliko je lakše zasnivati poljoprivrednu proizvodnju bez tog načina obrade zemlje. Upotreba mehanizacije se višestruko smanjuje, a broj radova koje je potrebno izvršiti na njivi se smanjuje s današnjih 8 na samo 2 setvu i žetvu.

Tehnika koju vedska organska poljoprivreda koristi kako bi se ukinulo oranje je korištenje pokrovnih kultura prije sijanja glavne kulture. Tako na primer, prije nego što želimo posijati krumpir, kukuruz ili nešto slično, posijat ćemo prvo raž. A potom, kada raž dovoljno naraste, samo ćemo je povaljati i tako dobiti pokrov na njivi, poput deke. Zatim se u usječene brazde sije glavna kultura koja će nesmetano rasti oslobođena korova i pod zaštitom debelog pokrivača raži. Na ovaj način se potpuno izbacuje navodnjavanje, prehrana, kemijska zaštita i problem sa korovom. Jednostavno, a opet tako daleko u odnosu na današnji način rada. Dr. Swan je ipak optimist, jer kako kaže, ”ljude će, ako ništa drugo, ekonomska isplativost ovog načina proizvodnje natjerati da mu se i okrenu.

Da li je moguće da uprkos svim modernim saznanjima mi i dalje nismo dorasli razumevanju Prirodnog Zakona

Upotreba kemikalija pri zaštiti i prehrani biljaka predstavlja možda najopasniju dimenziju moderne poljoprivrede. Dobija se utisak da je ovakav način rada populariziran i stimuliran upravo od strane velikih kompanija koje proizvode preparate i gnojiva. A nerijetko su te kompanije upravo i financijeri fakulteta i stipendija za buduće poljoprivredne stručnjake.

Upotreba kemikalija izaziva ogromno oštećivanje zemljišta i ustvari oslabljuje same usjeve, kao i ljudsko zdravlje. Nutritivna vrijednost biljaka koje se danas koriste u ishrani je višestruko ispod nutritivne vrednosti koju su one imale prije samo 70 godina.

Ono što je vrlo važno, možda i presudno, pri korištenju principa vedske organske poljoprivrede, je to što zemlja sa svakom narednom godinom postaje sve plodnija, nasuprot njenom iscrpljivanju u modernoj poljoprivredi. Ovo je posledica korištenja pokrovnih kultura, koje se tokom raspadnog procesa pretvaraju u hranljive materije i humus. Svake godine, dakle, poljoprivrednik korištenjem ovih principa dobija sve plodniju zemlju. Korištenje komposta i malčiranje su glavni načini kojima se ovaj efekt postiže. Dodavanjem sijena, slame ili drugog organskog materijala oko samih biljaka, dobija se zaštitni pokrovni sloj koji ima višestruke efekte. O takvom načinu gajenja dostupno je mnogo informacija, a možda najbolje primjere možemo pronaći u Permakulturi.

Vedska organska poljoprivreda i Permakultura dijele mnogo zajedničkih principa i njihovim proučavanjem i primjenom možemo u potpunosti transformirati našu budućnost proizvodnje hrane.

Onaj tko kontrolira hranu, kontrolira sve!

Postavlja se jasno i logično pitanje, zašto Slavonija ne bi iskoristila ovo bogato znanje za vlastiti uzgoj hrane Od vedske poljoprivrede je korist višestruka!

Više o ovoj temi pogledajte u emisiji "Na rubu znanosti" u kojoj je gostovao dr. Peter Swan:

{youtube}9TM3HoV17TU{/youtube}