S ponosom i entuzijazmom, Dječji vrtić Roda Ruščica otvorio je svoja vrata najmlađim članovima naše zajednice početkom prošle školske godine.
Na čelu s ravnateljicom Zdenkom Andrić, magistrom Ranog i Predškolskog odgoja i obrazovanja, ovaj vrtić predstavlja značajan korak naprijed u pružanju kvalitetne skrbi i obrazovanja djeci predškolske dobi.
Ravnateljica Andrić, s dugogodišnjim iskustvom u području ranog i predškolskog odgoja, objašnjava kako je projekt vrtića naslijeđen od prethodne uprave te kako je nova uprava uspješno završila ovaj važan projekt.
- Vrtić je s radom počeo 1. rujna 2023. godine. Radimo nepunu godinu dana, a prva pedagoška godina nam je na izmaku, kaže Andrić. Trenutno vrtić pruža usluge za 50 djece, s deset zaposlenih koji predano rade na osiguravanju sigurnog i poticajnog okruženja za razvoj mališana.
Unatoč početnim kapacitetima, pokazalo se da vrtić ne može zadovoljiti sve potrebe zajednice.
- Imamo veliku listu čekanja, što je s jedne strane dobar znak jer znači da postoji velika potreba za našim uslugama, ali s druge strane, tužno je što ne možemo primiti svu djecu odmah, izjavila je Andrić. U tijeku su planovi za proširenje vrtića kako bi se moglo primiti dodatnih 20 do 25 djece, a za to će biti potrebno zaposliti još dva odgojitelja.
Imate li možda neke projekcije kada bi moglo biti gotovo proširenje vrtića?
- Jako teško je reći. Mi smo planirali da bi to već bilo do ove nove pedagoške godine, međutim kako je to kod nas i s našom birokracijom, puno se kasnilo sa tim nekakvim suglasnostima, čekanjima...Čekali smo sve te suglasnosti i odobrenja. Sada kad smo ih dobili, u proceduri je javna nabava. Nekako smo mislili da bismo možda mogli, ako ne do nove pedagoške godine, do nove kalendarske godine možda i proraditi u proširenom kapacitetu. Sve nam opet ovisi o izvođačima, o općenito, o vremenu; puno tih faktora ima koji utječu na to.
U prošlosti, mnogi su sumnjali u potrebu vrtića, oslanjajući se na tradicionalnu obiteljsku skrb. No, ravnateljica Andrić ističe kako se svijest ubrzano mijenja.
- Dobar je obiteljski boravak, ali i izvanobiteljska skrb u vrtiću je vrlo važna. Danas mlade obitelji često nemaju baka servis jer su i bake zaposlene. Vrtići pružaju sigurnost roditeljima da je njihovo dijete zbrinuto i da dobiva potrebnu njegu, obrazovanje i skrb. U današnje vrijeme, suvremene obitelji često nemaju više generacija koje bi mogle brinuti o djeci. Mladi ljudi rade, egzistencija je bitna, i važno je da znaju da im je dijete zbrinuto u svakom pogledu. Naš vrtić nije samo čuvalište, već ustanova koja se bavi odgojno-obrazovnim radom, njegom, brigom za tjelesni rast i razvoj, zdravlje i pravilnom prehranom djece, dodaje Andrić.
Vrtić Roda Ruščica aktivno sudjeluje u lokalnoj zajednici, organizirajući posjete različitih institucija poput Crvenog križa, vatrogasne službe, hitne medicinske pomoći i policije.
-Naša sinergija s obiteljima i zajednicom ključna je za uspješan rast i razvoj djece,“naglašava Andrić.
Tipičan dan u vrtiću obuhvaća razne aktivnosti: jutarnje okupljanje, higijenu, doručak, odgojno-obrazovni rad, slobodnu igru, igru na dvorištu te organizirane posjete i aktivnosti u suradnji s raznim institucijama.
- Ove aktivnosti pomažu nam da promatramo djecu, njihov razvoj, ponašanje, i omogućavaju nam da prilagodimo naš rad njihovim potrebama, objašnjava Andrić.
Planovi za budućnost uključuju proširenje kapaciteta vrtića, a u razmatranju je i uvođenje dvosmjenskog rada kako bi se bolje prilagodili potrebama roditelja koji rade u različitim smjenama.
- Spremni smo prilagoditi naš program rada potrebama roditelja, kaže Andrić, naglašavajući fleksibilnost vrtića.
Dječji vrtić Roda Rušćica već je u prvoj godini rada postao neizostavan dio zajednice, pružajući kvalitetnu skrb i obrazovanje djeci te podršku njihovim obiteljima. S daljnjim planovima za proširenje i poboljšanje uvjeta, ovaj vrtić nastavlja svoju misiju stvaranja poticajnog okruženja za najmlađe, istovremeno se prilagođavajući suvremenim potrebama obitelji. Naša volja i želja su velike, iako smo svjesni birokratskih prepreka, vjerujemo da će se naš rad i trud isplatiti,“ zaključuje Andrić.
Ravnateljica Andrić također ukazuje na sve veći broj djece s posebnim potrebama koja traže upis u vrtiće.
- Djeca s posebnim potrebama imaju pravo biti integrirana u vrtiće, ali se suočavamo s problemom nedostatka stručnog kadra. Takva djeca zahtijevaju poseban rad sa stručnjacima, a trenutni nedostatak kadra otežava pružanje optimalne skrbi. Nedostatak edukacijskih rehabilitatora i logopeda je nacionalni problem, objašnjava Andrić.
- Nadamo se da će se uskoro otvoriti edukacijska rehabilitacija bliže našoj sredini, što bi nam značajno pomoglo.
Dječji vrtić Roda već je u prvoj godini rada postao neizostavan dio zajednice, pružajući kvalitetnu skrb i obrazovanje djeci te podršku njihovim obiteljima. S daljnjim planovima za proširenje i poboljšanje uvjeta, ovaj vrtić nastavlja svoju misiju stvaranja poticajnog okruženja za najmlađe, istovremeno se prilagođavajući suvremenim potrebama obitelji.
- Naša volja i želja su velike, iako smo svjesni birokratskih prepreka, vjerujemo da će se naš rad i trud isplatiti, zaključuje Andrić.
Podsjetimo, projekt izgradnje dječjeg vrtića Roda je sufinanciran iz Programa ruralnog razvoja u okviru Mjere 7 u ukupnoj vrijednosti odobrene potpore od 987,39 tisuća eura.