Brodsko-posavska.info

Ćuro Anđelković o ključnim projektima: Davor spaja tradiciju i budućnost

Ćuro Anđelković o ključnim projektima: Davor spaja tradiciju i budućnost

Načelnik općine Davor, Ćuro Anđelković, već tradicionalno krajem godine sumira postignuća i projekte koji su obilježili proteklu godinu, ali i otkriva planove za budućnost.

Dugogodišnji vođa općine, poznat po svojoj posvećenosti razvoju lokalne zajednice, i ove je godine podijelio ključne trenutke koji su oblikovali Davor i Orubicu- od infrastrukturnih projekata do kulturnih manifestacija koje čuvaju bogatu tradiciju. Saznajemo kako teku pripreme za ambiciozne projekte poput Muzeja lađara, buduće luke i sanacije deponija te kako se općina nosi s izazovima današnjice u borbi za održivost i kvalitetniji život svojih mještana.

-Iza nas je još jedna godina, stoga smo na početku još jednog, sada već tradicionalnog razgovora o tome što se radilo u proteklih dvanaest mjeseci. Što ste postigli u općini tijekom 2024. godine

-Tijekom 2024. godine završili smo projekt izgradnje infrastrukture u poslovno-gospodarskoj zoni, koji je financiran putem ugovora s Ministarstvom regionalnog razvoja. Ukupna vrijednost projekta bila je 700.000 eura, od čega je naš udio iznosio 300.000 eura, što je značajan iznos za našu općinu. Projekt smo uspješno završili na vrijeme, unatoč financijskim izazovima.

Također, započeli smo ključne faze sanacije deponije. Faze 7 i 8 već su u tijeku, dok se faze 9 i 10 pripremaju za provedbu. Očekujemo značajno financijsko olakšanje kada novi ugovor o sufinanciranju stupi na snagu, smanjujući naš udio s 30% na 10%, što bi nam uštedjelo 1,4 milijuna eura.

Što se tiče drugih projekata, nastavljamo radove na komunalnoj infrastrukturi, uključujući kolne prilaze, pješačke staze i ozelenjavanje općine. Jedan od velikih projekata je odvodnja u Orubici, financirana iz europskih fondova i Fonda za oporavak, čime smo smanjili naš financijski udio na samo 10%. Iako su radovi usporeni zbog problema s dokumentacijom, očekujemo završetak projekta tijekom ljeta ili početkom jeseni 2025. godine, ovisno o vremenskim uvjetima.

Sve ove investicije usmjerene su na poboljšanje kvalitete života i održivi razvoj naše općine.

-Infrastrukturni projekti nisu jedini koje ste vi radili, tu su i ulaganja u sport, kulturu i razna događanja, između ostalog i ovo što svi volimo vaše tradicionalne ribarske večeri. Možete li nam nešto reći o tom, uvjetno rečeno, zabavnijem dijelu

-Naravno, infrastrukturni projekti nisu jedino na što se fokusiramo ulažemo i u sport, kulturu te razna društvena događanja koja podižu kvalitetu života. Posebno smo ponosni na naše kulturne manifestacije, poput Ribarskih večeri u Davoru i Kola na štuk u Orubici. Također, podržavamo sportske klubove poput Nogometnog kluba Posavac, koji je ove godine ušao u viši rang, te NK Soko, koji je trenutno prvi u svojoj ligi. Rezultati, posebno među mlađim uzrastima, izuzetno su dobri.

Pomažemo udrugama, osiguravamo sredstva za njihove aktivnosti i manifestacije, iako nas ponekad revizija upozori da ulažemo više nego što je predviđeno. No, smatramo da su te investicije ključne za identitet i razvoj općine.

Osim toga, izdvajamo značajna sredstva za socijalne programe božićnice za umirovljenike od 100 do 150 eura, ovisno o visini mirovine, te porodiljne naknade: 500 eura za prvo dijete, 750 eura za drugo i 1000 eura za treće. Dajemo i dodatnih 700 eura u opremi za bebe, poput kolica i hranilica. Uz to, ove smo godine pet obitelji pomogli sa po 7000 eura za kupnju ili gradnju nekretnine, što je velika podrška mladim obiteljima.

Sve ove aktivnosti usmjerene su na to da našim stanovnicima osiguramo bolje uvjete za život i ostanak u našoj općini.

-Kada smo već kod tih skupina kojima je potrebna posebna skrb, kako općina pomaže mladima, starijima i cijeloj zajednici Vi nemate značajnu stopu iseljavanja u odnosu na druge općine naše županije. Među ostalim ulaganjima i dječji vrtić tome je pridonio.

-U našem dječjem vrtiću trenutno je 70 djece i 12 zaposlenih, a zahvaljujući odluci Vlade RH i premijera Plenkovića, država pokriva 50% troškova vrtića. To nam znatno olakšava jer ukupni troškovi vrtića iznose oko 150.000 eura godišnje. Bez te podrške, troškovi bi bili dvostruko veći i teško održivi za općinu.

Osim vrtića, ulažemo i u sport, kulturu te razne projekte za starije osobe. Posebno smo ponosni na plan izgradnje doma za starije i nemoćne, koji će imati kapacitet od 49 korisnika. Već imamo građevinsku dozvolu, a gradnju planiramo započeti na proljeće, uz podršku našeg Komunalca i moguće investitore. Ovisno o financiranju, dom bi mogao biti završen do 2025. ili 2026.

Što se tiče vatrogasnog doma, sve dozvole su spremne, a natječaj za financiranje očekujemo uskoro. Planiramo ga smjestiti na početku industrijske zone, a projekt bi mogao biti završen u roku od godinu do godinu i pol dana. Sve ove inicijative pokazuju našu posvećenost razvoju općine i podizanju kvalitete života naših građana.

Komunalac, s 50 zaposlenih, mogao bi dio radnika preusmjeriti na gradnju doma za starije i nemoćne. Imaju iskusne majstore i već su dokazali svoje sposobnosti na sličnim projektima, poput izgradnje trgovine Boso, pa bi dom mogli izgraditi bez poteškoća.

Što se tiče vatrogasnog doma, sve potrebne dozvole su spremne, a natječaj kroz Ministarstvo regionalnog razvoja očekujemo uskoro. Dom će biti smješten na početku industrijske zone i mogao bi biti završen u roku od godinu do godinu i pol, uz financiranje ministarstva i dijelom vlastitim sredstvima.

Uz to, uskoro kreće gradnja luke u Davoru, koja će služiti teretnim brodovima i kruzerima. Projekt vodi Ministarstvo regionalnog razvoja u suradnji s Ministarstvom mora i prometa, financiran iz EU fondova kroz Fond za oporavak i otpornost. Rok za dovršetak luke predviđa se do kraja 2026. godine, a kombinacija projektiranja i gradnje osigurava bržu realizaciju i efikasno korištenje EU sredstava.

-Možete li nam malo detaljnije objasniti što podrazumijeva projekt odlagališta otpada Čuli smo da su na redu faze 7, 8 i 9. Možete li opisati te faze i što se planira raditi

-Projekt odlagališta otpada trenutno obuhvaća faze koje uključuju proširenje donje plohe s brtvenim slojevima, prebacivanje viška otpada s postojećeg deponija na novu ploho te postavljanje završnog brtvenog sloja. Taj sloj, nakon stabilizacije i provedenih analiza, postat će trajno rješenje. Okolno područje bit će dodatno osigurano izgradnjom protupožarnog puta te sustavima za procjedne vode, prema najvišim standardima. Radove izvodi renomirana tvrtka His d.o.o., koja ima veliko iskustvo u sličnim projektima, uz podršku Vodoprivrede i Komunalca.

Paralelno s ovim radovima, u planu je uvođenje napredne tehnologije obrade otpada. Radi se o uplinjavanju otpada u plinovita goriva poput vodika, što bi značajno unaprijedilo gospodarenje otpadom i smanjilo negativan utjecaj na okoliš. Sredstva za ovaj projekt osigurana su iz europskih fondova, a trenutno se izrađuje idejno rješenje i elaborat zaštite okoliša. Kapacitet postrojenja predviđa se na 35 tona dnevno, s mogućnošću modularnog proširenja. Projekt je u početnoj fazi, a daljnji koraci, poput izrade studije utjecaja na okoliš i glavnog projekta, ovise o odobrenju Ministarstva. Iako se očekivalo 300.000 eura za dokumentaciju ove godine, natječaj bi trebao biti objavljen početkom iduće godine.

Prikupljanje otpada iz drugih općina i gradova bilo je nužno kako bi deponij ostao financijski održiv. U početnim fazama izgradnje, općina i Komunalac suočavali su se s velikim izazovima troškovi su iznosili između 5 i 10 milijuna kuna, dok je proračun općine tada bio svega milijun kuna. Komunalac, koji je tada imao samo nekoliko zaposlenih i funkcionirao prvenstveno kao vodovod, preuzeo je na sebe zaduženja i upravljanje deponijem, što je zahtijevalo znatna prilagodbe i uvođenje novih praksi.

Iako su cijene odlaganja otpada u to vrijeme bile nerealno niske, danas je situacija stabilnija, a deponij je prilagođen za dugoročno korištenje. Prikupljanje otpada iz drugih općina ne samo da omogućava bolje iskorištavanje uloženih sredstava, već pomaže održavanju financijske stabilnosti Komunalca, dok istovremeno pruža rješenja za gospodarenje otpadom i u okolnim regijama. Kroz daljnje projekte, poput uvođenja tehnologije uplinjavanja otpada, deponij će dodatno postati ekološki i ekonomski održiv, doprinoseći razvoju cijele zajednice.

Planovi za gospodarenje otpadom usmjereni su prema preporuci Fonda za zaštitu okoliša za proizvodnju tekućeg vodika kao goriva iz otpada, što je usklađeno s europskim standardima i zakonodavstvom. Tehnologije koje nisu prilagođene tim zahtjevima teško bi prošle potrebne procedure i dobile odobrenja Ministarstva zaštite okoliša.

-Proračun za 2024. godinu u usporedbi s 2025. godinom kako će izgledati Osim ova četiri velika projekta, što još planirate ponuditi mještanima Hoće li proračun biti veći u odnosu na prethodnu godinu

-Što se tiče proračuna za iduću godinu, uključujemo sve projekte s građevinskim dozvolama kako bismo bili spremni za natječaje. Iako to često izaziva rasprave s oporbom i kritike da je proračun „napuhan”, takav pristup omogućava maksimalno bodovanje i povlačenje sredstava iz fondova EU. Ako projekt nije uključen u proračun, prijava na natječaje postaje teža, a rebalansi su neizvjesni.

U proteklom razdoblju u Davoru i Orubici odrađeni su ključni infrastrukturni projekti, poput uređenja centra Orubice. Nakon završetka kanalizacije u preostalim dijelovima, planiramo izgradnju staza i kolnih ulaza u Strossmayerovoj ulici. Realizaciju tih projekata očekujemo već sredinom iduće godine, nakon što budu raspisani natječaji.

Iako konkurencija među općinama za europska sredstva nije mala, naša pripremljena dokumentacija i jasni prioriteti omogućuju nam da nastavimo s razvojem osnovne infrastrukture i projekata ključnih za kvalitetu života naših mještana.

-Jeste li još nešto planirali naglasiti od projekata u najavi

-Istaknuo bih Muzej lađara, projekt vrijedan 5 milijuna eura koji će biti smješten u zgradi stare škole. Planira se rekonstrukcija zgrade s multifunkcionalnom dvoranom u podrumu, edukacijskom salom na katu i simulatorom za kapetane u riječnom brodarstvu, dok bi na krovu bio roof-top prostor. Ove godine smo se kandidirali za sredstva, ali zbog sustava „najbrži prst” nismo prošli, jer smo kasnili nekoliko dana s dokumentacijom zbog konzervatorskih uvjeta.

-Vratimo se Ribarskim večerima. Koliko je ljudi bilo ove godine Primjećujete li porast interesa Planirate li proširiti manifestaciju ili ostati vjerni tradiciji
-Ribarske večeri u Davoru i Kolo na štuk u Orubici temelje se na dugoj tradiciji i entuzijazmu kulturno-umjetničkih društava. Manifestacije zahtijevaju mjesece priprema, a općina ih uvijek podržava kroz financiranje šatora, ribe i izvođača. Iako nas posljednjih godina ometaju vremenski uvjeti, broj posjetitelja je velik, a vjerujem da će sljedeće godine biti još bolji.

-Spomenuli ste nove smještajne kapacitete u općini. Možete li reći nešto više

-Da, otvoreni su novi smještajni kapaciteti. Davor Furić uredio je restoran i šest apartmana koji su popunjeni tijekom manifestacija, ali i ostatak godine. Posjetitelji, poput lovaca iz Europe, dolaze vikendima, uživaju u odličnom smještaju i hrani. S budućom lukom za kruzere očekujemo još više gostiju, koji će dolaziti na večere i obilaske.

-Općina je pokazala osjetljivost prema ljudima u potrebi. Možete li reći nešto o projektima za pomoć obiteljima
-Ove godine osigurali smo smještaj jednoj obitelji u Davoru, dok im se gradi nova kuća. Materijal za gradnju dobiven je kroz donacije, a veliki dio troškova i radova preuzeli su Komunalac i volonteri. Takvi projekti pokazuju humanost i zajedništvo naših mještana.

-Ima li još nešto što biste željeli dodati

-Radimo na prometnoj infrastrukturi, uređenju staza i zelenih površina u Davoru i Orubici. Primjerice, centar Davora je obnovljen unatoč kritikama o uklanjanju starih stabala, koja su bila trula i opasna. Istovremeno smo posadili preko 500 novih stabala, čime pokazujemo koliko nam je stalo do očuvanja zelenila.

--Pred nama su lokalni izbori. Planirate li novi mandat

-Na kraju sam svog mandata, ali želim završiti sve započeto. Deponij je prioritet sanacija je u tijeku, s planovima za uplinjavanje otpada i proizvodnju tekućeg vodika. Radimo na otkupu zemljišta za staklenike koji bi koristili povratnu toplinu iz deponija. Ako mi mještani ponovno ukažu povjerenje, planiram završiti ove projekte i ostaviti općinu u najboljem mogućem stanju prije nego predam odgovornost nekome tko će dalje raditi za našu zajednicu.

-Kako zaključuje načelnik Ćuro Anđelković, općina Davor ostaje predana svom razvoju, balansirajući između očuvanja tradicije i modernizacije.

- Naša je misija osigurati kvalitetan život za sve naše mještane, ali i učiniti Davor i Orubicu privlačnima posjetiteljima i budućim generacijama. Iako izazova ne nedostaje, uz podršku zajednice i marljiv rad, uvjeren sam da ćemo sve zacrtane projekte uspješno privesti kraju, poručuje načelnik.

S ambicioznim planovima, od gospodarenja otpadom i infrastrukturnih ulaganja do kulturnih inicijativa, Davor se jasno pozicionira kao općina koja gleda u budućnost, ali ne zaboravlja svoje korijene.