Brodsko-posavska.info

Osjećaj sigurnosti nije samo brojka – građani Brodsko-posavske županije progovorili o stvarnim izazovima

Osjećaj sigurnosti nije samo brojka – građani Brodsko-posavske županije progovorili o stvarnim izazovima

Veliko istraživanje Policijske uprave brodsko-posavske otkriva: građani uglavnom sigurni, ali traže veću prisutnost policije, bolju prevenciju i konkretniju zaštitu u prometu i javnom prostoru.

Policijska uprava brodsko-posavska provela je opsežno istraživanje o percepciji sigurnosti građana na svome području. Pod nazivom „Sigurnost građana u lokalnoj zajednici“, rezultati istraživanja predstavljeni su 7. svibnja u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod u sklopu Festivala znanosti, a iznijela ih je policijska službenica Andrea Brechelmacher.

Glavni cilj bio je saznati kako lokalno stanovništvo doživljava sigurnost u svakodnevnom životu, koji su najčešći sigurnosni problemi te gdje ima prostora za poboljšanja u radu policije. U anketi je sudjelovalo 1032 ispitanika s područja koje pokrivaju policijske postaje Slavonski Brod s ispostavom Vrpolje, Nova Gradiška i Okučani.

Načelnik Antun Valić naglasio je da policijski rad nije usmjeren isključivo na represivne mjere, već da se sve više temelji na prevenciji i otvorenom partnerstvu s građanima. "Brojke su korisne, ali prava slika stanja dolazi od građana – njihov osjećaj sigurnosti i njihove svakodnevne brige ključ su za kvalitetno planiranje našeg rada", poručio je Valić.

Istraživanje je pokazalo da građani svoje okruženje uglavnom percipiraju kao sigurno – prosječna ocjena osjećaja sigurnosti iznosi 3,6 od mogućih 5. Iako se većina ne osjeća izravno ugroženo, prisutan je umjeren oprez. Tek 8,2 % ispitanih navelo je da su u posljednje tri godine bili žrtve kaznenog djela, što upućuje na relativno povoljnu sigurnosnu situaciju, ali i potrebu za daljnjom zaštitom ranjivih skupina.

Najveće zabrinutosti građana vezane su uz sve prisutniji kibernetički kriminal, zlouporabu droga i gospodarske prijevare. Ipak, zabilježeno je smanjenje niza kaznenih djela – uključujući nasilje u obitelji i među mladima, razbojništva, krađe, te ilegalne migracije.

Značajan broj građana (41 %) svjedočio je narušavanju javnog reda i mira, najčešće u kontekstu buke, konzumacije alkohola i droga na javnim mjestima, te nesavjesnog držanja kućnih ljubimaca. Iako većinom pozitivno ocjenjuju reakcije policije, građani i dalje žele veću prisutnost policijskih službenika u zajednici.

Kad je riječ o prometu, najveći osjećaj nesigurnosti prisutan je kod biciklista, motociklista i vozača osobnih prijevoznih sredstava. Kao najveće prijetnje izdvajaju se prebrza vožnja i nekorištenje sigurnosnog pojasa. Građani ističu potrebu za strožom kontrolom prometa, posebice u blizini škola i vrtića.

Uz provođenje brojnih preventivnih aktivnosti – od edukacija za mlade, kampanja poput „Manje oružja – manje tragedija“, do redovitih nadzora u prometu – Policijska uprava brodsko-posavska aktivno uključuje građane u predlaganje lokacija za nadzore i unaprjeđenje sigurnosnih mjera.

Zaključno, istraživanje potvrđuje da su građani spremni na dijalog i suradnju, ali i da očekuju konkretnije korake prema stvarnoj, svakodnevnoj sigurnosti. Policijska uprava brodsko-posavska nastavit će planirati i provoditi aktivnosti usklađene s potrebama lokalne zajednice.

Jer sigurnost – to nije samo statistika, to je svakodnevna stvarnost svih nas.