Elektrotehnička i ekonomska škola u Novoj Gradiški jučer je postala središte edukacije, zajedništva i kreativnosti. U sklopu preventivnog projekta „Zajedno protiv govora mržnje”, kojeg organizira Policijska uprava brodsko-posavska uz podršku Ravnateljstva policije i partnera, učenici su sudjelovali u predavanjima i interaktivnim radionicama usmjerenima na promicanje kulture dijaloga, odgovornog ponašanja i umjetničkog izražavanja.
Edukacija o govoru mržnje i odgovornosti
Program je započeo radionicom „Zajedno protiv govora mržnje”, koju je vodio policijski službenik Andrija Dražetić iz Službe za prevenciju Ravnateljstva policije. Učenici su imali priliku saznati što sve uključuje govor mržnje, kako ga prepoznati te koje su njegove zakonske posljedice. Poseban naglasak stavljen je na sportska natjecanja i važnost pozitivnog navijanja, uz poruku: „Budi navijač, a ne razbijač”. Policijski službenik upozorio je na najčešće prekršaje povezane s govorom mržnje i istaknuo važnost pristojne i nenasilne komunikacije, osobito na društvenim mrežama.
Grafiti umjetnost, a ne vandalizam
Nakon edukativnog dijela, učenici su sudjelovali u radionici „Grafiti mogu biti umjetnost, a ne vandalsko ponašanje”, pod vodstvom poznatog hrvatskog grafitera Krešimira Golubića. U suradnji s policijskim službenikom za prevenciju, učenici su učili o povijesti grafita, razlikovanju umjetničkog izražavanja od kaznenog oštećenja tuđe imovine te sami sudjelovali u stvaranju zajedničkog umjetničkog djela. Ispred škole nastao je veliki grafit s riječju „Zajedno”, simbolom cijelog događaja, dok je najbolji pojedinačni rad nagrađen majicom s natpisom „Grafiti su umjetnost, a ne vandalizam”.
Poruka sigurnosti i odgovornog ponašanja
Policijska uprava brodsko-posavska iskoristila je ovu priliku kako bi učenike informirala o pravnim aspektima govora mržnje, javnog reda i mira te ponašanja na sportskim događanjima. Podaci pokazuju da je na području ove policijske uprave u 2024. godini zabilježeno šest slučajeva govora mržnje, dok su na nacionalnoj razini u 2023. godini evidentirana 85, a u 2024. godini 75 kaznenih djela povezanih s govorom mržnje.
„Ovakve radionice nisu samo edukacija, već i prilika da mladi prepoznaju vrijednost fair-playa, odgovornosti i kulturnog izražavanja”, poručio je Dražetić, naglašavajući da policija kontinuirano provodi mjere kako bi osigurala mirna i sigurna javna okupljanja.
Mladi šalju snažnu poruku zajedno protiv mržnje!
Ovaj događaj pokazao je kako se ozbiljne teme mogu približiti mladima na kreativan i interaktivan način, čime se osigurava bolje razumijevanje i prihvaćanje poruka tolerancije i poštovanja. Kroz edukaciju, umjetnost i zajednički angažman, učenici su postali aktivni sudionici promjene, jasno poručujući: „Govor mržnje nema mjesta u društvu!” A promjena, baš kao i grafit koji sada krasi njihovu školu, počinje jednom riječju ZAJEDNO!
Nema dostupnog sadržaja.