Nedavni incident u kojemu je komunalna redarka iz Slavonskog Broda postala meta uvreda pojedinih građana nakon što je fotografirala nepropisno parkirano vozilo, ponovno je otvorio pitanje granica društvene pristojnosti i odgovornosti u javnom prostoru. Uvrede su se počele širiti unutar zatvorene Facebook grupe, a negativni komentari, sarkazam i omalovažavanje njenog rada brzo su eskalirali.
Osuda jednog incidenta, za drugi samo muk i tišina
Ubrzo se oglasio i Grad Slavonski Brod, koji je osudio uvredljive objave i stao u obranu svoje zaposlenice, ističući kako nitko ne bi trebao biti izložen napadima dok obavlja svoj posao. Reakcija je bila brza, nedvosmislena i, barem na prvi pogled, potpuno opravdana. Međutim, upravo ta reakcija otvorila je Pandorinu kutiju neugodnih pitanja i podsjetila na situaciju koja se dogodila prije nekoliko mjeseci, tijekom sjednice Gradskog vijeća u prosincu 2024. godine.
Tada, za govornicom Gradskog vijeća, predsjednik vijeća Stribor Valenta nazvao je vijećnicu Slavicu Lemaić - "kokoškom". Taj seksistički, uvredljiv i nimalo dostojanstven ispad jednog visokog dužnosnika lokalne vlasti prošao je bez ikakve službene osude Grada. Gradonačelnik Mirko Duspara nije reagirao. Većina vijećnika, bez obzira na političku boju, ostala je nijema. Jedino je vijećnica Anita Holub, javno osudila takvo ponašanje no njezin glas ostao je usamljeni vapaj u moru šutnje.
U svakom demokratskom i civiliziranom društvu ovakav bi govor trebao izazvati trenutačnu i oštru reakciju - jer uvreda izrečena ženi u instituciji vlasti nije samo osobna, već je i politička. Ipak, u Slavonskom Brodu ona je jednostavno prešućena.
Zašto se s pravom pitati o kriterijima po kojima Grad reagira Zašto se žene brane selektivno Jedne s aplauzom, druge s ignoriranjem Zašto je bilo politički oportuno osuditi građane zbog vrijeđanja redarke, ali nije bilo ni hrabrosti ni volje osuditi vlastitog predsjednika vijeća zbog vrijeđanja žene pred svima - u javnom prijenosu, u gradskom vijeću, pod svjetlima reflektora
Kada se politika igra empatije
Čini se kako u Slavonskom Brodu solidarnost s ženama vrijedi samo onda kada je politički korisna. Reakcija Grada na uvrede prema redarki bila je brza i medijski eksponirana - taman pred izbore. S druge strane, kada se trebalo usprotiviti vlastitim redovima i stati u obranu dostojanstva jedne vijećnice, zavladao je muk.
Ovaj kontrast ne može se ignorirati. Jer nije problem samo u tome što je jedna žena vrijeđana na internetu ili u vijećnici. Problem je u tome što sustav bira koje žene vrijedi braniti, a koje treba pustiti da budu ponižene. U tome što se javna osuda koristi kao političko sredstvo, a ne kao stvarna borba za dostojanstvo i jednakost.
U društvu u kojem se često zaziva dostojanstvo žena, ovakvi dvostruki standardi pokazuju da iza izjava o ravnopravnosti ponekad stoji samo čista kalkulacija. A upravo to najviše vrijeđa i žene i zdrav razum.