Još od 1843., kada je ergelu osnovao grof Janković, Lipik se ponosi svojim lipicancima.
Bremenita je bila njihova povijest - u Domovinskom ratu ukradeni su i odvezeni u Srbiju, a od povratka 2007. čekali su vlastite staje. A dočekali su ih njihovi potomci!
Napokon nova stranica povijesti! 17 godina nakon što su se iz progonstva u Srbiji Lipiku vratili njegovi lipicanci, njihovi potomci dobili su novu ergelu.
- Konji su prespavali prvu noć u novim stajama i možemo reći da su jako zadovoljni jer ovdje imaju puno bolje uvjete za nastavak života i cjelokupni uzgojno-selekcijski rad kojeg ovdje provodimo na ergeli, naglasio je Damir Jakšić, upravitelj Državne ergele Lipik.
U tri nove staje i komunalnu infrastrukturu uloženo je oko 2 milijuna i 300 tisuća eura. Preostaje još 11 milijuna eura ulaganja u nove staje i turističke objekte.
županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić
- Ova druga faza koju planiramo početkom sljedeće godine u vrijednosti je 5,5 milijuna eura, a mislimo napraviti još tri staje za konje, pomoćno jahalište i prostorije za radnike, kazao je Nikola Grizelj, ravnatelj Državne ergele Ćakovo i Lipik.
Novac je osiguran u državnom proračunu, naglašava ministar poljoprivrede.
- Lipicance krasi da su uvijek čuvali Slavoniju, čuvali Hrvatsku. Predložit ću MUP-u da se vrati konjica u policiju, rekao je Josip Dabro, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede.
Vlastite staje ergeli će donijeti i velike uštede u radu jer dosad su za smještaj konja u staroj, povijesnoj zgradi godišnje plaćali sto tisuća eura najma. 40-ak konja preseljeno je u nove staje, još toliko ih je u starom prostoru i uskoro se i oni sele. A velike turističke planove ima i Grad Lipik.
- Oko ovog našeg prekrasnog jezera od 12 hektara, ovdje su predviđeni i smještajni kapaciteti, dakle, bungalovi i hipodrom, adrenalinski park, kazao je Vinko Kasana, lipički gradonačelnik.
Vinko Kasana
Samo ergelu svake godine posjeti 8 i pol tisuća turista. S novim sadržajima, ima nade i u ozbiljan turistički zamah.