Pleternica

Uskoro i produženi boravak za vrtićku djecu u Pleternici

Uskoro i produženi boravak za vrtićku djecu u Pleternici

U više navrata razgovarali smo o novitetima u pleterničkom vrtiću i kada smo mislili da se napravilo sve što se moglo napraviti, ponovno nas iznenađuju novim stvarima i pozitivnim promjenama.

O kojim je promjenama riječ otkriva nam ravnateljica Nikolina Hačka.

Nikolina Hačka

-Opet puno novosti iz Tratinčice.

- Da, imamo mnogo toga novog. Pojačali smo se s brojem djece, djelatnika i odgojno-obrazovnih skupina. Sada imamo jedanaest odgojno-obrazovnih skupina, što znači dvjesto trideset i četvero djece. Prošle godine bilo je dvjesto i pet. Imamo trideset i jednog zaposlenog djelatnika i četiri odgojiteljice koje su na komplikacijama u trudnoći i porodiljnom.

- Izgradnja vrtića na početku je bila vrlo kritizirana zajedno s tadašnjim gradonačelnikom Lucićem i sadašnjom županicom Antonijom Jozić koji su inzistirali na toj izgradnji, a sada se gradi još jedan.

- Tako je. Imamo građevinsku dozvolu, sve imamo spremno, ali čekamo sredstva. Vrtić će biti pozicioniran u Kuzmici i imat će kapacitet za osamdesetero djece.

- Koliki je kapacitet ovog vrtića

- 2013. ovdje se gradio vrtić s kapacitetom za sto i pedeset djece. Vrlo brzo pokazala se potreba za širenjem te smo se 2019. nadogradili i otvorili mjesta za još osamdesetero. Sve je popunjeno.

- E-redne liste su novina.

- Da, taj je projekt krenuo od ove godine. To su e-upisi na razini cijele Hrvatske gdje se djeca upisuju u nekoliko navrata digitalno kako bi se roditeljima smanjila papirologija. Roditelj se preko e-građana može prijaviti, prijaviti svoje dijete i popuniti kriterije koji se zbrajaju te sustav automatski pribraja bodove i sačinjava rednu listu. To nam umnogome olakšava posao. Kada su djeca na listi čekanja, ako se prvo dvoje odbije, tek trećeg primamo, onda se tu stvori priča da je to preko reda. Ovdje je zajamčena transparentnost. Obavljamo upise u nekoliko navrata. Kada krene pedagoška godina u devetom mjesecu, djeca koja su iznad crte na popisu kreću s vrtićem. Za djecu koja su ispod crte imamo pravo za povlačenje ako se netko ispiše do novih upisa. Cilj nam je da vrtić mogu koristiti djeca čija su oba roditelja zaposlena. Tu su nam se javile pritužbe da u vrtić polaze djeca roditelja koji ne rade, međutim, radili smo statistike i imamo možda dvoje ili troje nezaposlenih roditelja. Roditelji koji su na porodiljnom u radnom su odnosu.

Kroz projekt smo dobili i edukaciju za taj program, kako bi mi kao administratori to mogli napraviti za roditelje koji to ne znaju, odnosno koji nisu elektronički pismeni. Dobili smo i opremu od Ministarstva znanosti i obrazovanja kojom to možemo raditi.

- Koji su sljedeći projekti

- Sljedeći projekt koji se radi je uređivanje dječjeg igrališta. To je gradski projekt kojim ćemo dobiti nogometno igralište i atletsku stazu. Djeca to željno iščekuju. Sretni smo jer imamo veliko dvorište i prostora za nove sadržaje. Projekt sufinancira Središnji ured za demografiju i mlade. Nadalje, Održavanje i razvoj predškolske djelatnosti za 2021. godinu gdje smo dobili dvjesto i dvadeset tisuća kuna. Bazirali smo se na redovno održavanje predškolske djelatnosti, kao što su režije i materijalni troškovi. Mi smo veliki, stoga su i troškovi veliki. Također, nedavno smo potpisali ugovor sa Zakladom „Hrvatska za djecu”. Taj će projekt dobro doći djeci. Projekt se zove „Zdravo zdravlje”. U tom projektu djeca će imati tjelesne aktivnosti sa stručnim vodstvom i sa svojim će se odgojiteljicama upoznati sa zdravom prehranom. Imali smo sličan projekt, ali generacije se mijenjaju. Na proljeće krećemo s gredicama gdje će svaka odgojna skupina dobiti svoju gredicu i moći će saditi sadnice. Prvo smo sadili jagode „viseći vrt”, brali ih i na kraju radili pekmez. Djeca su bila oduševljena pa ovim hoćemo ponoviti to lijepo iskustvo. Ovdje će se saditi povrće, a roditelje ćemo zamoliti za sjeme kako bismo ostvarili suradnju s njima. Djeca će sama posaditi sjeme koje donesu, ali i brinuti onda o tim plodovima. Isto tako imali smo projekt „Zaklada Slagalica”, tu smo u suradnji s djecom i roditeljima skupljali boce i zamijenili ih za novac. Skupili smo sedamsto osamdeset kuna te smo za te novce kupili betonske boje kojima smo oslikali poligon u suradnji s roditeljima, odgojiteljima i djelatnicima PLINK-a.

- U zadnje smo vrijeme čuli dosta pritužaba od roditelja diljem Slavonije da se djeca u školama hrane kao u pekarnicama. Kakva je situacija u vrtićima

- Smatram da imamo vrlo kvalitetnu prehranu. Uvijek ima netko kome nešto ne odgovara. Sto ljudi, sto ćudi. Mi smo, na primjer, uveli ječmenu kašu koju su djeca na početku odbijala. Sada su to prihvatili i počela im se sviđati. Obožavaju špinat, mahune.. Imamo individualnu mapu koju popunjavamo za djecu i odgovori su nas iznenadili jer kada popunjavamo dio u kojem djeca kažu koja im je omiljena hrana u vrtiću, oni u većini slučajeva odgovore mahune ili špinat Naravno da tu ima i ćevapa i krumpirića J

-Kako ste došli do toga

- Kroz projekt „Pokretom do zdravlja” koji smo prije provodili. Imali smo edukacije na tu temu, savjete nutricionista koji su nam čak složili jelovnik.

-Kako dijete „natjerati” da jede zdravije


- Evo jedan od mnogih primjera koji ću izdvojiti: kada dođe zimnica, mi s djecom napravimo aktivnost spremanja cikle. Sami kuhaju ciklu, gule ju nakon što se ohladi, rezuckaju, spremaju u teglice i zaliju smjesom koju su sami skuhali. Naravno, sve uz pomoć nas odgojitelja zbog sigurnosti. Kada dođe ručak, npr. rižoto, uz njega poslužimo i ciklu kao salatu i kada pitate djecu žele li probati svoju ciklu, uvijek kažu da žele. Upotpunimo to malo i pričama o Popaju i špinatu, kako će imati mišiće

- Kako roditelji reagiraju

-Povratne informacije nekih roditelja bile su da djeca idu u vrtić samo zbog prehrane. Imali smo nedavno dječaka koji je kod kuće jeo samo pohano, pomfrit, brzu hranu. Kada je dijete samo, uvijek će tražiti ono što on voli, a kada vidi više djece da konzumiraju drugu stvar, probat će i on. Mi smo njega polako učili na drugu hranu, da malo pomalo isproba; danas jednu žlicu, sutra malo više tako da smo došli do faze da sve jede.

- Vratimo se na projekte, što još imamo

-Već dugo očekivani projekt produženog boravka, dakle popodnevni rad vrtića. Dobili smo Odluku o financiranju našega projekta i sada čekamo potpis ugovora. Nakon ugovora slijedi realizacija, čemu se nadamo početkom 2022. godine.

Nema dostupnog sadržaja.