Cvjetka Skeleđiju posjetili smo u njegovom domu gdje nam je u nekoliko rečenica za svojim blagovaonskim stolom objasnio koliko mu je ovaj projekt donio dobroga. Ono najvažnije je da otkako je korisnik programa manje se osjeća sam, a zbog Marine i Ćurđe lijekovi stižu na vrijeme. U istom selu mu živi jedna od sestara koja mu pomaže, ali uz program ”Zaželi manje sve je lakše.
-Jako sam sretan i zadovoljan što sam dio programa. Ne znam što bih bez pomoći gospođa Marine i Ćurđe Uz sve što naprave (očiste, operu), najvažnije mi je to što mi skuhaju, govori nam Cvjetko. Ono što naglašava više puta je to da je sada puno mirniji oko lijekova, ljekarna mu je daleko (oko pet kilometara od kuće) , a sada zbog gospođa koje ga obilaze jednom na tjedan ima brigu manje. Uvijek mu dostave potrebne lijekove, a kako je Cvjetko dijabetičar činjenica da mu netko dolazi, ponekad mu može spasiti život.
Kao korisnik Cvjetko ponosno ističe da je o projektu Zaželi doznao najboljim načinom promocije- usmenom predajom. Za tu mogućnost mu je rekla prva susjeda, a s projektom je upoznao sve svoje prijatelje jer želi da i oni budu pomoću njega manje usamljeni. Iako je izrazio želju da ode u starački dom i upisao se na listu čekanja za sada je to rješenje još neizvjesno zbog financijskih uvjeta. Zbog borbe s COVID-om 19 i epidemiološkim mjerama kaže usamljeniji je nego prije, jer je često s ostalim korisnicima znao otići na druženje pa mu to, iskren je, ponajviše nedostaje. Zato je, kaže, još češće u šumi jer je to najsigurnije mjesto.
Hodam po brdu i to mi je jako važno zbog bolesti. Često koje drvo donesem, nikad praznih ruku iz šume ne dolazim, kaže Cvjetko koji je rođen u mnogobrojnoj obitelji u kojem se rodilo čak 17 djece, a preživjelo ih je samo šestero. Iz Bosne su u Slavoniju su došli 1964. godine i tu pronašli dom, dok mu neki članovi žive izvan Hrvatske. Projekt ”Zaželi osim cilja organizacije skrbi za starije i nemoćne osobe u okruženju njihovog
doma, ima za cilj zapošljavati teže zapošljivu skupinu žena. Priče s terena su i više nego pozitivne. Marina je tako zbog posla položila vozački ispit, a u Pleternici se jedna od gospođa pohvalila da je prijavom na projekt dobila svoj prvi posao u pedesetoj godini.
Projekt ”Zaželi i ostvari faza II- projekt pokriva područje Pleternice i 37 prigradskih naselja i sada brojimo veliki broj uključenih korisnika starijih i nemoćnih osoba kojim je potrebna pomoć.
Projekt je omogućio ženama ranjivijih skupina s područja grada Pleternice stjecanje redovitih financijskih primanja te socijalnu uključenost koja znatno utječe na kvalitetu života.
„Osjećamo se korisno i osjećamo da pridonosimo zajednici svojim radom” izjava je jedne žene uključene u ovaj projekt.
Pomoć starijima bez odgovarajuće brige znači mnogo jer osjećaju da nisu sami i napušteni.
„Veselim se njenom dolasku jer napravi ono što ja više ne mogu, ljubazno sa mnom popriča i to mi jako puno znači” izjava je jedna korisnice usluge projekta. „ZAŽELI I OSTVARI II” uključuje i brojne edukacijske aktivnosti kojima se povećava razina znanja i vještina teže zapošljivoj skupini žena na našem području kako bi kasnije mogle konkurirati na tržištu rada.
Trenutno je zaposleno 30 žena koje skrbe za preko 300 krajnjih korisnika- -Obilazeći teren vidimo da korisnici vole kada im žene dođu, otvoreni su za razgovor pa i za šalu. Sreća na licima korisnika, njihovi osmjesi znak su nam da projekt ide u pravom smjeru i da je ispunio svoji cilj .
Mi smo sretni zbog Vesne i što je ona sa nama. Pomaže nam kao da je naš član obitelji a mi je tako i cijenimo. Projekt je ispunio moja očekivanja i više od očekivanoga. Uz to sve ona je i dobra kuharica. govori korisnik Dragutin Botički.
Lijekove mi nosi, režije mi plaća, u trgovinu nam ide. Teško je biti sam. Kada mi ona dođe ne trebaju mi ni tablete. Razveseli me, nasmijemo se, jednostavno svaki puta jedva čekam da dođe. Korisnica Marija Sudić
Nastavku projekta osim korisnika razveselio je zaposlene žene jer su neke možda po prvi put u životu osigurale egzistenciju svojim članovima obitelji i sada se osjećaju korisno i zadovoljno.
Ovaj projekt mi je omogućio prvo zaposlenje i zbog toga sam presretna. Radim u Ratkovici i do korisnika idem uglavnom ili pješke ili biciklom. radnica u projektu Ruža Baltić. Nekim ženama projekt je donio i vozačku dozvolu. Položile su vozački te im je sada lakše obilaziti teren pogotovo dolazak do onih korisnika koji žive i po nekoliko kilometara daleko.
Projekt Zaželi i ostvari-faza II financira se iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Nositelj projekta je Grad Pleternica. Partneri projekta su Hrvatski zavod za zapošljavanje područni ured Požega i Centar za socijalnu skrb Požega.