Posljednjih godina, a naročito ove godine svjedoci smo nemilih scena u našem gradu nakon gotovo svake malo jače kiše. Sajmište, križanje Frankopanske, Pavla Radića i Zrinske ulice, Ulica Bana Jelačića, Mlinska, Cernička pretvaraju se opetovano u bujične rijeke.
Zašto grad Požegu učestali pogađaju bujične poplave
Teorije o uzrocima poplava su različite, od toga da je za sve to kriva promjena klime, do toga da sustav odvodnje u gradu ne funkcionira jer nije dobro projektiran ili nije dobro održavan. Jedna od teorija je da su dio uzroka i neodržavane šahte koje Tekija d.o.o. više ne održava na način koji je primjeren takvoj infrastrukturi.
Šahte za odvodnju slivnih voda se ne čiste godinama
U nekim vremenima kada je u Gradu bilo zaposleno dvadesetak zaposlenih, uz dva pročelnika, šahte za odvodnju slivnih voda su se čistile četiri puta godišnje, a danas kada u gradu imamo preko pedeset zaposlenih i sedam pročelnica šahte se više uglavnom ne čiste.
Očito su gradski oci kroz proteklih dvadesetak godina odredili prioritete u trošenju gradskih sredstava.
Mi gradski vijećnici (SDP-a, Mosta i DP-a) smo obišli grad i utvrdili da je dobar dio gradskih šahta pun otpada te kao takve zasigurno nisu u stanju apsorbirati oborinske vode što smatramo neodrživim i tražimo hitnu reakciju Gradonačelnika.
Zahtjev za tematsku sjednicu
Potaknuti dramatičnim događajima u našem gradu prilikom svake malo jače kiše, devet vijećnika (SDP-a, Mosta i DP-a) zatražilo je tematsku sjednicu Gradskog vijeća na kojoj želimo dobiti odgovore na pitanja kao što su:
- Što je Grad poduzeo tijekom proteklog vremena u otklanjanju uzroka pojava bujičnih poplava
- Koje su točke u gradu učestalo poplavljene i da nam se pojasni koji su uzroci tome
- Što se do sada poduzelo po tom pitanju
- Što se misli, konkretno s vremenskim planom, poduzeti na rješavanju tog problema
- Kako Grad misli reagirati na spoznaju koju je iznio upravitelj Hrvatskih voda u Požegi prema kojima već 15 godina od države nismo dobili sredstva za obnovu kanala u Požegi i da ne dobivaju sredstva za održavanje značajnog dijela kanalske mreže u Požegi
- Zašto je Tekija u nekim davnim vremenima čistila šahte četiri puta godišnje a zašto se to više ne radi
- Što je sa gradskim grobljem Krista Kralja zašto je učestalo pod vodom i da li postoji rješenje za taj problem
Naravno do sjednice ćemo, u koordinaciji, s našim građanima iskristalizirati još pitanja koje muče naše građane, te iz ovim putem upućujemo da nam se jave u vezi navedene problematike kako bi o njihovim problemima vezanim za oborinske vode mogli raspravljati na tematskoj sjednici Gradskog vijeća.
Na tematskoj sjednici ćemo tražiti da nas se uputi u svaki konkretan problem i da nam se kaže put za rješavanje tog problema. Nas neće zadovoljiti odgovor kako je problem u nadležnosti Hrvatskih voda ili nekog drugog, ili da je rješenje postoji ali da je preskupo. Najskuplje je kada građani ovog grada žive u stalnim pripremama za obranu svojih domova od bujičnih poplava i kada trpe konstantnu štetu na svojoj imovini. Ako se ima novaca za tunel za izlaz na auto-put, za nepostojeću srednju školu u Pleternici, moraju se iznaći sredstva i za otklanjanje uzroka poplava u našem gradu.
Gradonačelniče očistite šahte jer su i one jedan od uzroka poplava!!!
Budući će do tematske sjednice Gradskog vijeća proći neko vrijeme, do tada poručujemo Gradonačelniku da barem naloži ( i plati) Tekiji d.o.o. da čim prije očisti zaštopane šahte jer gradu prijete nove bujične poplave zbog najavljenih kiša, a to bi trebao biti standard održavanja bez obzira na vremenske neprilike koje nas pogađaju u zadnje vrijeme.
Antonio Šarić Most koordinator za Požeško-slavonsku županiju, Miroslav Penava DP, Mr.sc. Mitar Obradović Predsjednik ŽO SDP-a Požeško slavonske županije, Dr.sc. Dinko Zima Predsjednik GO SDP-a Požega