Požega

Održana 6. Konferencija vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća u Požegi

Održana 6. Konferencija vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća u Požegi

Šesta Konferencija vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća održana je 10. ožujka 2025. u Požegi, u Dvorani sv. Terezije, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta RH te Grada Požege. Suorganizator konferencije bila je Turistička zajednica grada Požege, uz podršku Požeške biskupije, dok je organizaciju vodila agencija LUX Promocija.

Važnost sakralnog turizma

Okupljene je ispred Požeško-slavonske županije pozdravio zamjenik županice Ferdinand Troha, dok je u ime Grada Požege govor održao zamjenik gradonačelnika i dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi, dr. sc. Berislav Miličević. On je istaknuo važnost zajedničkog istraživanja i promišljanja o bogatstvu kulturno-povijesne i sakralne baštine Požege te njezinoj ulozi u razvoju kontinentalnog turizma.

Skup je otvorio požeški biskup, mons. Ivo Martinović, zahvalivši organizatorima na prepoznavanju ljepote, vrijednosti i potencijala sakralne baštine ovog kraja. Naglasio je kako je Požega grad bogate povijesti, duboko ukorijenjene tradicije i mjesto susreta duhovnosti i kulture. Također je istaknuo da su vjerski turizam i hodočašća puno više od običnih putovanja ona su duboka duhovna iskustva koja obogaćuju živote pojedinaca i zajednice.

Biskup Martinović izrazio je uvjerenje da će Konferencija potaknuti konstruktivne rasprave, dovesti do novih ideja i doprinijeti boljem vrednovanju sakralne baštine te razvoju vjerskog turizma u kontinentalnoj Hrvatskoj.

Cilj je razvoj vjerskog turizma

Konferencija vjerskog turizma, sakralne baštine i hodočašća svake godine privlači sve veću pozornost javnosti te u suradnji s vjerskim i državnim institucijama, kao i sektorima turizma i kulture, doprinosi održivom razvoju vjerskog turizma na nacionalnoj razini. Kao rezultat rada Konferencije, 2021. godine izrađen je dokument "Smjernice za razvoj vjerskog turizma RH" za Ministarstvo turizma i sporta.

Ovogodišnji program posebno je istaknuo potencijale Slavonije, regije bogate kulturno-povijesnom i sakralnom baštinom, koja ima ključnu ulogu u razvoju održivog kulturnog turizma, ali je do sada bila nedovoljno zastupljena u turističkim programima. Organizatorica Sunčana Matić naglasila je kako su Grad Požega i Požeško-slavonska županija odlični primjeri te mogući poticaj mlađim generacijama da, uz očuvanje prirodnih resursa, nastave njegovati i bogatu sakralnu baštinu. Time se stvara mogućnost za održivu revalorizaciju turističke ponude, temeljeći je na bogatoj povijesti i naslijeđu.

Program Konferencije 10. ožujka započeo je organiziranim stručnim razgledima Dijecezanskog muzeja i Katedrale sv. Terezije Avilske, gdje su posjetitelji imali priliku upoznati se sa stoljetnom prisutnošću vjere i djelovanjem Katoličke Crkve. Istovremeno su mogli uživati u brižno prikupljenim i očuvanim vrijednim eksponatima, većinom darovima Biskupiji, koji svjedoče o bogatoj povijesti i duhovnoj baštini ovog kraja.

Predavanja koja su održana i donijela vrlo vrijedne zaključke o razvoju samog vjerkog turizma su:

  • Potencijal Požeške biskupije u razvoju vjerskog turizma
  • Zaštita i očuvanje sakralne baštine na području Konzervatorskog odjela u Požegi, Iskustva, izazovi, rezultati, perspektive
  • Suodnosu hodočašća i vjerskog turizma u marijanskim svetištima
  • Ulogu Turističke zajednice Grada Požege u razvoju vjerskog turizma: Sinergija tradicije, baštine i održivog razvoja
  • Spomen-muzej biskupa Josipa Jurja Strossmayera: čuvar kulturno-vjerske baštine
  • Kulturno- povijesna baština u svrhu razvoja turističke ponude grada Iloka
  • Kulturnu baštinu u funkciji razvoja vjerskog turizma Središnje Podravine