Građanska inicijativa za subotu, 14. listopada, u 5 do 12 na Trgu slobode u Osijeku organizira prosvjedni skup "Za zdravlje nas i naše djece". Reakcija je to na ekološku katastrofu u tvornici Drava International u Brijestu zbog, kako kažu organizatori, evidentnog nerada institucija i nemara vlasnika. Pozivaju sve Osječanke i Osječane, stanovnike Brijesta i svih drugih mjesta na području Osječko-baranjske županije koja su bila direktno ugrožena posljedicama ekološke katastrofe da se u subotu odazovu u što većem broju.
"Građani koji već danima žive u ekološki i zdravstveno neprihvatljivim uvjetima dižu svoj glas s ciljem da se javno objavi tko je krivac za ovu ekološku katastrofu, da se javno kažu sve činjenice, bez prikrivanja, a da se krivci kazne prema zakonu", tvrdi jedna od organizatorica Katarina Berki. Sa skupa će se tražiti da se nadležni izjasne o tome je li se ova ekološka katastrofa mogla spriječiti boljim radom inspektorata. Također se traži objašnjenje kakva je zdravstvena i ekološka situacija na području požarišta i tamo gdje je dim raznio toksične spojeve te kada će se i kako cjelokupno područje zdravstvene ugroze sanirati.
POBOLJŠATI STRUČNOST I OPREMU
Tražimo također da se rad, stručnost, kao i oprema Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, dodatno poboljšaju i prevencija digne na viši nivo. Osim toga, važno je poboljšati broj podataka koji oni mogu analizirati, kao i opremu za terenska mjerenja, te uspostaviti bar desetak trajnih mjernih mjesta kvalitete zraka, vode i tla na području Osijeka i Osječko-baranjske županije, kaže Katarina Berki, zaključivši tako cijeli niz zahtjeva koji će u subotu biti upućeni nadležnim institucijama s mirnog prosvjeda u organizaciji inicijative građana.
Dugačak je niz pitanja koja će nadležnima biti upućena sa skupa i za koja će se tražiti konkretni odgovori. Jedno od njih je kako će sve što se dogodilo proteklih dana utjecati na pitku vodu. "Želimo dobiti odgovore na pitanja tko i kako će nadoknaditi štetu svima koji su je pretrpjeli i koji će imati dugoročne posljedice na svojim poljoprivrednim dobrima. Tražimo izmjene zakona i pravilnika koji reguliraju skladištenje i uporabu potencijalno opasnih tvari i sirovina, a koji bi ubuduće mogli spriječiti ovakve ekološke katastrofe, kao i bolju kontrolu. Tražimo da se evidentiraju sve slične potencijalne ekološke opasnosti na području Osječko-baranjske županije i Osijeka, kao i cijele Hrvatske, te da se dislociraju na udaljenost od naseljenog područja dovoljnu da ne ugroze direktno zdravlje, kako je sada bilo", objašnjava Berki.
Konstatira da su vatrogasci odradili najveći dio spašavanja stanovnika od znatno veće ugroze te traže da se investiraju dodatna sredstva u vatrogasne postrojbe, njihovu opremu i ljudstvo.
>> Bede napao vatrogasce koji su mu spasili tvrtku od uništenja!