Vijesti

Kupanje s oprezom: Savjeti policije za sigurno uživanje u vodi

Kupanje s oprezom: Savjeti policije za sigurno uživanje u vodi

Tijekom ljetnih vrućina važno je poštovati sigurnosne preporuke kako bi izbjegli nesreće na rijekama, jezerima i bazenima.

Ljetna sezona donosi osvježenje na rijekama, jezerima i bazenima, ali i povećan rizik od nesreća u vodi. Stoga policija poziva građane na oprez i odgovorno ponašanje prilikom kupanja, osobito tijekom aktualnog toplinskog vala.

Izbjegavajte ulazak u vodu najmanje jedan sat nakon jela i nikako nemojte plivati pod utjecajem alkohola. Ako ste dugo boravili na suncu, pričekajte i rashladite se prije ulaska u vodu, a u nju ulazite postepeno kako bi tijelo izbjeglo temperaturni šok.

Kronični bolesnici i osobe s ozbiljnijim zdravstvenim stanjima trebaju izbjegavati kupanje u osami i boraviti u blizini drugih ljudi. Skakanje u vodu nepoznate dubine treba izbjegavati zbog rizika od teških ozljeda.

Poseban naglasak stavljen je na nadzor djece. Roditelji moraju stalno paziti na djecu, bez obzira na njihovo plivačko znanje. Djeca se mogu izgubiti u gužvi ili se utopiti i u plićaku. Starije dijete nikada ne smije biti odgovorno za mlađeg brata ili sestru – to je isključivo odgovornost roditelja.

Neplivači i nesigurni plivači trebaju koristiti pomagala i izbjegavati plivanje u samoći. Preporučuje se kupanje u blizini spasilaca.

Plivanje u slatkoj vodi (rijekama i jezerima) zahtjevnije je nego u moru – voda je često mutna, dubine su nepredvidive, a rijeke mogu skrivati virove i nagle promjene toka. Raslinje u vodi također može predstavljati opasnost.

U slučaju nezgode, važno je ostati smiren, plutati na leđima i jednom rukom pozvati pomoć. Ako primijetite osobu u nevolji, odmah reagirajte i pozovite hitne službe na broj 192 ili 112.