-
Glasovalo je samo 36,37% birača u najistočnijoj hrvatskoj županiji
-
Foto:
Ilustracija
Još jedni izbori su iza nas. Aktualni predsjednik i SDP-ov kandidat Zoran Milanović odnio je pobjedu i u drugom krugu predsjedničkih izbora protiv neuvjerljivog HDZ-ovog kandidata, Dragana Primorca, sa čak 74,68 posto glasova. Ukupna izlaznost birača iznosi 44,18 posto što je tri posto manje u odnosu na izbore 2019. godine. Opet, kao da je bilo očekivano, Vukovarsko-srijemska županija imala je najmanju izlaznost, potvrđujući još jednom nezainteresiranost birača najistočnije županije u Hrvatskoj. Zašto? Zbog čega je to tako?
Neudlučnost ili samo ravnodušan stav glasača?
Loša izlaznost Vukovarsko-srijemske županije nije nešto novo i neočekivano: prije pet godina, točnije 2019. godine, Slavonci iz te županije su bili na dnu liste po izlaznosti, gdje je najviše glasova dobila prijašnja predsjednica i HDZ-ova kandidatkinja, Kolinda Grabar-Kitarović. Uglavnom "plava" županija ovog puta je dala glas Zoranu Milanoviću (samo je općina Lovas "poplavila") , no vidjevši da je samo 47 tisuća od 135 tisuća građana koristilo svoju građansku dužnost, je poražavajuća činjenica.
Naravno, predsjednički kandidati koje smo mogli birati, nisu ostavili čvrst dojam i debate kojima smo svjedočili, svodile su se uglavnom na upiranje prstima i vrijeđanje. Još jedna olakotna okolnost je Domovinski Pokret. U zadnjih nekoliko godina ova stranka je doživjela rast popularnosti u gradovima i općinama Vukovarsko-srijemske županije i čini se da HDZ-ova višegodišnja premoć slabi sa svakim novim izborima, bez obzira na dobro podmazanu mašineriju najveće stranke u Hrvatskoj.
Da li je neodlučnost za koga glasati kumovala ovako lošem izlasku na izbore? Ili je nedostatak kandidata Domovinskog Pokreta na predsjedničkim izborima potaklo nezainteresiranost glasača? Možda, no to nije dovoljno dobar razlog zašto stanovnik Republike Hrvatske ne želi obavljati svoju građansku dužnost. Kroz godine smo gledali kako se Slavonija mrcvari upravo zbog pasivnosti njezinih stanovnika, a nažalost novi trendovi govore da zainteresiranost Vukovarsko-srijemske županije jenjava. Razočaranost, ljutnja i na kraju, prkos su osjećaji koji prevladavaju među glasačima, a to nije dobar znak za nas koji živimo ovdje pa i za cijelu Hrvatsku.
Nešto mora "probuditi" glasače Vukovarsko-srijemske županije
Da se razumijemo, Slavonija kao regija nije briljirala po izlaznosti na ovogodišnjim predsjedničkim izborima - Osječko-baranjska i Brodsko-Posavska županija su vrlo blizu po malim postocima izlaznosti. Objektivno loš kandidat u Draganu Primorcu, nije pomoglo uglavnom HDZ-ovim utvrdama te se čini da su čak i glasači te stranke dali svoj glas Milanoviću.
No opet, zašto Vukovarsko-srijemska županija uvijek mora biti na začelju svakih izbora? Zašto su građani pasivni, rezervirani i jednostavno nezainteresirani? Bilo je mnogo razočarenja od osamostaljena hrvatske države, od korupcije do zanemarivanja potencijala Slavonaca u toj županiji. No, vrijeme je da se nešto pokrene, da Vukovarci, Vinkovčani i ostali ustanu i počnu diktirati pa i nametati svoje trendove.
A to se može samo dogoditi ako izađemo i glasamo svi zajedno. U svibnju ove godine imamo lokalne izbore, koje će biti ključne za sve lokalne samouprave, ali i cijelu Republiku Hrvatsku. Nadolazeći izbori koji će potencijalno imati jednu od najvećih utjecaja na hrvatsku politiku i društvo od osamostaljena. Ovi predsjednički izbori su škola iz kojih moramo puno toga naučiti, a naposlijetku i sami izaći na izbore u petom mjesecu i napokon sami odlučiti o svojoj sudbini.