Terensko istraživanje u Mohovu, koje provode istraživači iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Muzeja Brodskog Posavlja, započelo je s ciljem pronalaska novih fosilnih nalazišta i analize poznatog lokaliteta „Mohovo ribnjaci”.
Rad na terenu obuhvaća geomorfološke i sedimentološke analize te pažljivo otkopavanje slojeva bogatih fosilima iz pleistocena.
Tim predvode dr. sc. Lidija Galović, dipl. ing. Dražen Japundžić i viša kustosica Ivana Maruščak. U istraživanju sudjeluju i tri pomoćna radnika, a radovi će trajati tri tjedna. Fokus je na slivnom području potoka Kordoš i okolnim profilima, gdje se očekuje pronalazak kostiju, zubi i drugih fosilnih ostataka drevnih sisavaca.
Očuvanje i edukacija
Jedan dio fosilifernih profila ostat će otvoren i po završetku istraživanja bit će konzerviran kao reprezentativni lokalitet za posjetitelje budućeg edukacijskog centra. Ovaj će centar omogućiti građanima da se upoznaju s bogatom povijesnom baštinom Hrvatske, ali i biti ključan za daljnja znanstvena istraživanja.
Bogata povijest područja Hrvatske
Područje Hrvatske kroz povijest je bilo dom raznolikog biljnog i životinjskog svijeta, što ga je činilo pogodnim za ljudski život od paleolitika nadalje. Od znamenitog nalazišta neandertalaca u Krapini do vučedolske kulture na Dunavu, Hrvatska se istaknula kao prostor bogate arheološke i paleontološke baštine.
Terensko istraživanje u Mohovu predstavlja još jedan korak u otkrivanju i očuvanju tog naslijeđa, potvrđujući važnost istraživanja za razumijevanje prošlosti i očuvanje prirodnih bogatstava za buduće generacije.