Obilježena 34. godišnjica tragedije u Borovu Selu uz mimohod, komemoraciju i utrku u čast poginulih policajaca.
Na današnji dan, 2. svibnja, Hrvatska se sa zahvalnošću i tugom prisjeća jednog od najtragičnijih događaja u Domovinskom ratu. Prije 34 godine, 1991., u Borovu Selu, pripadnici srpskih paravojnih postrojbi mučki su ubili dvanaestoricu hrvatskih redarstvenika i ranili još 26 njihovih kolega. Stradali su: Stipan Bošnjak, Antun Grbavac, Josip Culej, Mladen Šarić, Zdenko Perica, Zoran Grašić, Ivica Vučić, Luka Crnković, Marinko Petrušić, Janko Čović, Željko Hrala i Mladen Ćatić.
Počast na ulazu u Borovo – konjanici, stijeg i mimohod
Obilježavanje ove tužne obljetnice započelo je simbolično – jašući dvanaest bijelih konja, konjanici su donijeli hrvatski stijeg do dvanaest čempresa na ulazu u Borovo. Uz pratnju ratnih i policijskih zastava, okupljeni su mimohodom krenuli prema Spomen obilježju ulicom Dvanaest hrvatskih redarstvenika, gdje su položeni vijenci i upaljene svijeće u čast poginulih.
Svečani program nastavljen je komemoracijom koja je uključivala čitanje povijesnog pregleda događaja i imena poginulih. Polaznici Policijske škole „Josip Jović“ izveli su glazbeno-dramski recital „Ako ne znaš što je bilo“, uz glazbenu pratnju tamburaškog sastava Policijske uprave brodsko-posavske. Vlč. Frano Musić, biskupski vikar za pastoral u MUP-u, predvodio je molitvu za sve poginule redarstvenike.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović naglasio je važnost sjećanja na ovaj zločin i ulogu policije u stvaranju Hrvatske:
"Ovo je 34. obljetnica jednog od najokrutnijih napada u Domovinskom ratu. Imena dvanaestorice redarstvenika simbol su žrtve koju je Hrvatska morala podnijeti za svoju slobodu.“
Podsjetio je da je riječ o prvoj kolektivnoj žrtvi nakon pojedinačnih pogibija Josipa Jovića i Franka Lisića te naglasio ulogu policije kao jedine tada legitimne obrambene snage.
Zajedništvo i počast – od crkve do utrke
Nakon svečanosti u Borovu, u Vinkovcima je u crkvi sv. Euzebija i Poliona služena misa zadušnica, koju je također predvodio vlč. Frano Musić.
U poslijepodnevnim satima, održana je tradicionalna memorijalna utrka „12 kilometara za 12 redarstvenika“, koja je okupila brojne policajce, vojnike, sportaše i građane. Najuspješnijim trkačima pehare su uručili glavni ravnatelj policije Nikola Milina, načelnik PU vukovarsko-srijemske Ante Zovak i zamjenik vinkovačkog gradonačelnika Josip Romić.
Tijekom cijelog svibnja, u čast poginulim redarstvenicima, PU vukovarsko-srijemska u suradnji s udrugama i sportskim klubovima organizira niz sportskih događanja i akciju darivanja krvi.
Njihova žrtva nikada neće biti zaboravljena. Dvanaest hrvatskih redarstvenika u Borovu položilo je svoje živote na oltar domovine – za slobodu koju danas živimo. Neka im je vječna slava i laka hrvatska gruda.