Ivana Mujkić je nova direktorica Vukovarske gospodarske zone.
Bivša zamjenica vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave, a sada i već bivša pročelnica upravnog odjela Grada Vukovara ide u novi poslovni izazov. Ipak, ta kadrovska rošada kod nekih je izazvala pitanje, što se događa Je li ovo imenovanje još jedan izraz Penavinog povjerenja u Mujkićku ili je ona degradirana Stoga smo je nazvali i ona nam je dala odgovore na određene sumnje koji mogu, a i ne moraju zadovoljiti „zabrinute”. Nova direktorica VGZ-a rekla je da je zahvalna na imenovanju na novu dužnost. Želi i obećava kroz rad u gospodarskoj zoni utjecati na sveukupan gospodarski razvoj Vukovara.
To joj je, po njenim riječima, izazov i vrhunski motiv, a i verifikacija njenog školovanja. Naime, manje je poznato da je Ivana Mujkić završila postdiplomski studij ekonomije. U razgovoru koji smo vodili prije nekoliko mjeseci razvidno je da je upoznata sa svim gospodarskim aktivnostima koje se odvijaju u gradu, te korištenjem EU fondova i poteškoća koje se pojavljuju u njihovom korištenju. U nastavku objavljujemo taj razgovor. Na aluzije kako je njeno postavljanje na čelo gospodarske zone ustvari njena politička degradacija Ivana Mujkić ih odbija podsjećajući da je ona i dalje na čelu Domovinskog pokreta u Vukovaru i da i dalje ima punu potporu i povjerenje Ivana Penave.
Razgovor koji smo najavili počeli smo pitanjem koje je također kružilo vukovarskim kuloarima: Tko vodi Grad Vukovar Ona ili Ivan Penava
- Mislim da je to pitanje u potpunosti deplasirano. Grad vodi gradonačelnik koji je ovdje prisutan, koji snosi odgovornost i vodi brigu o gradu. Moj dio posla je vezan za ono što se odnosi na ured gradonačelnika, poslove koji su vezani uz medije, protokol i komunikacije.
-Dio građana je stekao dojam da je gradonačelnik često odsutan iz Vukovara, što je razumljivo s obzirom na to da je glava Domovinskog pokreta i da je stranka u razvoju, no to ne osporava činjenicu da je po cijeloj Hrvatskoj a najmanje u Vukovaru, te da glavnu riječ vodite Vi.
-Tko god vam je dao takvu informaciju krivo vas je informirao. Gradonačelnik je apsolutno prisutan. Ako fizički nije tu, onda je na telefonu. Najviše je posvećen funkciji gradonačelnika.
- Vukovar se mijenja, razvijaali mijenjaju se i objektivne okolnosti pod utjecajem raznih kriza.
-- Mi nastavljamo svojim tempom i s projektima koje imamo. ITU, koji smo potpisali, donosi nove projekte na kojima će se raditi. Sam euro ima svojih mana i mislim da će ga građani osjetiti na svojoj koži. Nažalost, i prije eura smo imali problema, zbog recesije, s određenim tvrtkama koje nisu izvršavale svoje obaveze. Kriza je donijela probleme i u građevinskom sektoru. Sve su to problemi koji korijenje vuku u aktualnoj energetskoj krizi.
- ITU mehanizam je mehanizam gdje ne morate ići na natječaje već izravno prijavljujete projekte. Imate li spremnih
- Imamo gotove dokumentacije za projekte. Mi do sada nismo bili ITU grad, već IP, gdje je malo drugačiji program. Vjerujem da smo kroz IP izvukli pouke za sebe, ali da je i ministarstvo izvuklo nekakve zaključke, tako da mislim da će uvjet za prijavljivanje projekata biti gotove dokumentacija. Što se tiče iskorištavanja sredstava, tu je jako puno birokracije i administrativnih problema.
-Kako surađujete sa ministarstvima s obzirom na to da je u Vukovaru na vlasti Domovinski pokret, te vaš predsjednik, pa i vi često na konferencijama za medije imate u fokusu kritiku vlade
- Ne mogu reći da ima opstrukcije izravno upućene prema nama već smo, kao i svi ostali gradovi i općine, često žrtve sporog sustava. Neke odluke se čekaju i godinama. Vjerujem da se Gradu Vukovaru pokušava nametnuti nekakva krivnja ili se često laže da su u Vukovar ulagani milijuni, da su tu projekti, ali ako zagrebete ispod površine vidite da se to ništa nije realiziralo, pa i onaj milijardu i nešto vrijedan projekt komunalne obnove i infrastrukture koji je donesen još 2016. godine. Ima jako puno projekata koji nisu niti započeli. Počevši od obilaznice koja najviše muči Vukovarce.
- Što mislite da je glavni problem u takvom ophođenju
-Ne bi rekla sa sigurnošću i da novac postoji. Objasnit ću na primjeru gdje sam vodila intervencijski plan u gradu Vukovaru. Imali smo petnaest milijuna kuna. Taj intervencijski plan je započeo kao kombinacija dva fonda. Dio je išao iz europskog socijalnog fonda, nekih trideset milijuna kuna. Petnaest milijuna kuna je bilo kroz udruge i ostalo je petnaest milijuna s kojim smo odlučivali što ćemo raditi. Godinu dana smo se dopisivali s ministarstvom, pisali projekt, gledali što ćemo. Godinu dana su nam vraćali na ispravke, da bi nam naposlijetku rekli da ništa od svega toga, da su novci prenamijenjeni. Govorimo o novcima koji su bili potpisani ugovorom da su naši. Imali smo ugovor prilikom potpisivanja tog intervencijskog plana, te je definirano da ovaj dio koji sufinanciramo sami da će se sufinancirati iz fonda EU projekata. Bilo je rečeno da od tih petnaest posto koje grad financira sam, još osamdeset pet posto će financirati ministarstvo. To je isto bilo definirano ugovorom da se na kraju ispostavilo da to tako neće biti. Da nema novaca. Da ima određeni dio sredstava za cijelu državu pa koliko tko uspije ugrabiti. Nekad potpišete projekt gdje se očekuje da provedete svoj dio i provjerava vas se s četiri razine, očekujete i da će se s druge strane posao obavljati tako odgovorno. No, često se događa da nema novaca. Isto tako je sa stanovima u Vukovaru. Ove i prošle godine nema niti jednog stana. Trebala je biti obnova postojećih stanova u vlasništvu RH, a nije se dodijelio niti jedan stan.
-Kakvo je stanje s nezaposlenošću u Vukovaru
-Nezaposlenost nije brojka, to je brojka koja vas zavarava. Bolja je brojka novozaposlenih. Mi smo na najvišoj razini i taj broj kontinuirano raste. Za tisuću mjesta se povećao u zadnje tri godine. Broj Vukovaraca koji su zaposleni u Vukovaru i dalje raste. To je ohrabrujuće.