Glodavac kojeg nazivaju 'slijepo kuče' u Hrvatskoj se već pola stoljeća smatra izumrlom vrstom, no stanovnici vukovarskog naselja Vučedol pronašli su kolonije tih životinja na svojem području.
Ako zanstvenici potvede da se radi i toj vrsti postati će nova senzacija. Diana Molnar, medicinska kozmetičarka, dolazak slijepoga kučeta u vrt primijetila je još prošle godine.
Godinama obrađujemo vrt i izvrsno uspijeva povrće, no prošle godine muž Robert je primijetio da nedostaje crvenoga luka na gredici. Pitao me zašto sam čupala što me iznenadilo, a pravi je šok uslijedio dva tjedna kasnije kada smo zatekli opustošen vrt. Izgledao je kao brenerom spaljen. Luka uopće nije bilo, nestale su i stabljike luka, dok su stabljike krumpira ostale, ali gomolja nije bilo. I plodovi jagoda su bili pojedeni. Doznali smo od susjeda Anđelka da plodove jede slijepo kuče ispričala je Molnar za Hrvatski radio Vukovar. Od susjeda Snježane i Anđelka Ištuka čuli su da već 17 godina u njihovom vrtu živi slijepo kuče.
Prolazila sam kraj vrta i vidjela da se stabljika poriluka trese, a zatim postupno nestaje u zemlji. Pozvala sam muža koji je štihačom presjekao kanal i iz zemlje izvalio čudnu dlakavu životinju veću od krtice, bez repa, bez očiju. Na internetu smo doznali da se radi o slijepom kučetu koje živi u Vojvodini ispričala je Snježana.
Hrvatska literatura objašnjava da je u 19. stoljeću i početkom 20. stoljeća živjelo na području Srijema od Vinkovaca prema Srijemskoj Mitrovici. U drugoj polovici 20. stoljeća zabilježena su nalazišta u Andrijaševcima, Nuštru, Antinu i Pačetinu, no od 1984. godine smatra se izumrlom vrstom jer terenska istraživanja nisu urodila pronalaskom kolonija.
Pavao Dragičević iz Javne ustanove za zaštitu prirodnih vrijednosti Vukovarsko-srijemske županije potvrdio je temeljem poslanih fotografija da se radi o slijepom kučetu te se odmah uputio na mjesto otkrića.
Naslovna fotografija: Hrvatski radio Vukovar