Europa i svijet

Kaos u Europi: SAD sve više bliže Rusiji, a Europa pokušava svim snagama ostati ujedinjena

Kaos u Europi: SAD sve više bliže Rusiji, a Europa pokušava svim snagama ostati ujedinjena

Ako imamo neku riječ kojom bi opisali stanje u Europi, specifično rata u Ukrajini, riječ 'kaos' dobro opisuje stanje stvari na istočnom frontu. Naime, predsjednik SAD-a Donald Trump i predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin dogovaraju kako će 'rješiti' rat u Ukrajini ili bolje rečeno, podijeliti Ukrajinu između sebe, dok Volodimir Zelenski stoji između dvije vatre, pokušavajući održati dostojanstvo i suverenost Ukrajine. S druge strane, ostatak Europe, članice Europske unije, pokušavaju 'mirnim' putem riješiti situaciju. No, da li je prekasno za ovakve poteze

U svojoj kampanji za predsjednika SAD-a Donald Trump, obećao je svojim biračima da će "zaustaviti rat u Ukrajini i donijeti mir" jer se tijekom njegovog mandata "neće ratovati". Na koji način će zaustaviti, u ovom slučaju, rat u Ukrajini nije otkrio, no moglo se pretpostaviti da će uspostaviti dobru, prijateljsku vezu sa Rusijom i Vladimirom Putinom, kojem se Trump uvijek divio.

'Bipolarni' Trump

Iako je prvo hvalio Zelenskog i Ukrajince na njihovoj hrabrosti, čini se da posljednjih dana pregovora između čelnika SAD-a i Rusije, Trump okrenuo "ploču" i sada omalovažava Zelenskog i njegov rad tijekom ove krizne situacije. Predsjednik SAD-a je prvo iznio lažne podatke (što nije čudno) da Zelenski ima samo 4% podrške od Ukrajinaca pa onda govorio protiv njegove nesposobnosti da završi ovaj trogodišnji rat. Čak je Zelenskog nazvao 'diktatorom bez provedenih izbora'. Ove 'bipolarne' reakcije i izjave Trumpa postaju uobičajene, no ne i bezopasne s obzirom da Rusija svojim utjecajem sve više i više želi završiti rat u svoju korist.

Sjećate se situacije s Kanadom, Panamom i Grenlandom Trump silno želi da SAD preuzme te teritorije, ne zbog njegovih izjava da je 'to američko i da Amerika ima povijesno pravo na te teritorije' nego zbog neograničenih prirodnih resursa. Činjenica je da Trump želi postaviti američku vojsku na te teritorije i sagraditi industriju za još više bogaćenje SAD-a, koja za živo čudo, nema toliko velika prirodna bogatstva. S druge strane, Ukrajima ima ogromne rezerve rijetkih materijala, koja je trenutno pod opsadom Rusa, a Trump je čak htio slati pomoć Zelenskom u zamjenu za ta rudna bogatstva.

Putin i Kremlj sve više šire svoju 'propagandu'

No sve se mijenja samo nekoliko dana poslije, Trump mijenja ploču, Putin trlja ruke, a Ukrajina i Zelenski stoje između dvije vatre koje samo čekaju kako bi podijelili ovu zemlju između sebe. Sve je veća bojazan da Zelenski nema izbora nego prepustiti se dvoma 'pijavicama', a ako se pitate što Europa radi po tom pitanju, dobiti će te razočaravajuće odgovore.

Europa trenutno šalje upozorenja, sve više zemalja NATO-a financira svoje nacionalne vojske, kupuju i proizvode oružje, dok se situacija u Ukrajini pogoršava. No čini se da Francuska, na čelu s Macronom pokušava nešto napraviti s obzirom da je izvjesno da bi SAD mogao izaći iz NATO saveza, a nagla promjena politike njihovog dosadašnjeg najvećeg saveznika, 'gura' Europu u oštrije i odlučnije odluke. Cure planovi Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva i njihovih planova da pošalju vojsku u Ukrajinu i da nakon rata pomognu obnavljati Ukrajinu, čemu se Kremlj protivi.

Gubitnici Europa i Ukrajina

Naravno, Trump plaši sve spominjanjem Trećeg svjetskog rata govoreći da je on 'spasitelj koji će zaustaviti ratove', Rusi šire propagandne vijesti da će ukrajinski teroristi početi napadati Slovačku i Mađarsku zbog njihove podrške Rusiji, a cijela ova situacija se sve više zakuhtava.

Tužan dan za Europu, Ukrajinu pa i cijeli svijet, s obzirom da gledamo dva čovjeka opijena 'moći' i savez koji samo čeka i promatra sa strane. Kako će ovo utjecati na Hrvatsku Ako rat eskalira i počne se širiti na druge teritorije, Milanović će morati dobro razmisliti da li može zaštititi hrvatske vojnike od odlaska u rat, što je bila njegova glavna retorika za vrijeme svog predsjedništva.