Europa i svijet

Poljsko #odhebi Bruxelles-u podržavaju li Poljaci primanje tisuća ilegalnih imigranata s Bliskog istoka i iz Afrike po mehanizmu obveznog prijema koji nameće europska birokracija

Poljsko #odhebi Bruxelles-u  podržavaju li Poljaci primanje tisuća ilegalnih imigranata s Bliskog istoka i iz Afrike po mehanizmu obveznog prijema koji nameće europska birokracija

U listopadu će Poljska svojim građanima pružiti priliku za izražavanje mišljenja o planiranoj reformi europske politike azila, koja predviđa kako će države članice obvezno primati kvotu migranata, čemu se Varšava žestoko protivi, uz podršku Mađarske i svih normalnih konzervativnih ljudi širom EU.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki najavio je referendum u video-obraćanju javnosti u ovu nedjelju kazavši kako će se građanima postaviti pitanje ”podržavaju li primanje tisuća ilegalnih imigranata s Bliskog istoka i iz Afrike po mehanizmu obveznog prijema koji nameće europska birokracija”.

Rezultat referenduma, koji će se održati 15. listopada, na dan kada se u Poljskoj održavaju parlamentarni izbori, neće utjecati na europske planove, ali daju političku osnovu Vladi za zaštitu Poljaka od zamjene stanovništva

Ministri unutarnjih poslova EU glasali su 8. lipnja za cjelovitu reformu sustava azila dovoljnom većinom glasova bez konzultiranja građana svojih zemalja zbog čega je Poljski Referendum odlična pljuska prodavačima kvazi-demokracije iz Bruxllesa

Po tim planovima, zahtjevi za azil migranata koji dolaze iz zemalja koje imaju stopu prihvata manju od 20 posto bit će razmotreni na europskim vanjskim granicama u roku od 12 tjedana.

Mađarska i Poljska protive se planovima EU

Kompromis predviđa i prihvaćanje izbjeglica više ne bude dobrovoljno, nego obvezno, čime će se uništiti identitet Europe kroz zamjenu stanovništva. Zemlje koje ih ne žele primiti morale bi platiti „naknadu”.

Uz Mađarsku, poljska vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS), na vlasti od 2015., žestoko se protivi tim planovima tražeći da svaka država članica može odlučiti kako će pomoći državama članicama EU koje prime osobito velik broj migranata. Poljska ne dobiva nikakva sredstva iz EU, čak niti za ono što troši na pomaganje Ukrajini jer EU-(ž)birokracija želi „kazniti” Poljake zbog izbora političkog vrha Nacije.

Popularnost PiS-ove vlade pod pritiskom je zbog visoke inflacije (uglavnom izazvane izvana preko stranih banaka i trgovačkih lanaca). Oporba optužuje Vladu kako referendumom želi mobilizirati birače i raspiriti populističke osjećaje protiv tražitelja azila.

Osim migracija, na referendumu će se Poljaci izjasniti i o privatizaciji državnih tvrtki koje stranci žele kupovati a trenutna Vlada to osporava, te podizanju dobne granice za mirovinu, objavio je PiS.

Anemični Dezerter Plenković promijenio je zakon kako bi se stranci sumnjivog porijekla i namjera neograničeno naseljavali u RH.