Europa i svijet

Čelnici SAD-a i EU-a pozvani su na promjenu stava prema napetostima između Kosova i Srbije

Čelnici SAD-a i EU-a pozvani su na promjenu stava prema napetostima između Kosova i Srbije

Skupina utjecajnih političara, uključujući predsjednika odbora za vanjske poslove američkog, njemačkog i britanskog parlamenta, pisala je čelnicima SAD-a i EU-a kako bi ih pozvala da preispitaju svoj pristup ublažavanju napetosti između Kosova i Srbije.

Nasuprot onih koji predvode međunarodne napore za normalizaciju odnosa između dviju zemalja, kritizirali su "nedostatak pritiska na Srbiju" i rekli da "dijalog uz posredovanje EU tek treba polučiti pozitivne rezultate". Snažno formulirano pismo pojačava zabrinutost Kosova, izraženu iza kulisa, da su EU i SAD na strani srpskog vodstva. Dolazi dva mjeseca nakon što su se na sjeveru Kosova rasplamsale napetosti oko izbora za gradonačelnika za koje Priština kaže da su slijedili slovo zakona, ali su bili poremećeni bojkotom srpskih birača koji je rezultirao odazivom manjim od 4%. Kosovski premijer okrivio je nasilje na sjeveru zemlje "fašističke rulje" pod kontrolom vlade susjedne Srbije i rekao da je odbio zahtjev SAD-a da premjesti nedavno postavljene gradonačelnike iz njihovih službenih ureda.

S druge strane, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić proglasio je izbore nevažećima i optužio Kosovo za odbijanje dijaloga. Autori pisma kažu da napori EU-a i SAD-a za rješavanje krize ne funkcioniraju i pozivaju na preispitivanje pristupa. ”Pokušaji Srbije da ometa demokratske izbore na Kosovu moraju se javno kritizirati kao strano uplitanje uz opipljive mjere koje su provedene kako bi ih se držalo odgovornima ako nastave potkopavati slobodne i poštene izbore, stoji u pismu. Poslan je američkom državnom tajniku Antonyu Blinkenu i visokom predstavniku EU-a za vanjske poslove Josepu Borrellu, koji predvodi nedavne napore u Moldaviji i Bruxellesu za deeskalaciju napetosti između dviju zemalja. "Trenutni pristup ne funkcionira", napisali su autori. ”Tražili bismo da međunarodna zajednica izvuče pouke iz naše prošlosti i osigura da ne usvojimo politiku prema Balkanu usmjerenu na Beograd. Među potpisnicima su Bob Menendez, predsjednik odbora za vanjske poslove američkog Senata, Michael Roth, predsjednik odbora za vanjske poslove njemačkog Bundestaga, i Alicia Kearns, predsjednica britanskog odbora za vanjske poslove, zajedno s političarima iz Češke Republike , Ukrajina, Irska, Litva, Estonija i Island.

U pismu se dodaje da se Kosovo "suočilo sa značajnim reperkusijama" nakon izbora gradonačelnika u četiri općine na sjeveru zemlje, izbora koje je većinsko srpsko stanovništvo tog područja bojkotiralo. Nasuprot tome, u pismu se navodi da je bilo ”nedostatka pritiska na Srbiju nakon pritvaranja trojice kosovskih policajaca od strane srbijanskih vlasti i ”nepozivanja odgovornih za napade na mirovne snage KFOR-a. To, napisali su potpisnici, "naglašava trenutni nedostatak ravnopravnosti u rješavanju takvih žarišta". Vučić je nakon toga pozvao kosovske vlasti da povuku, kako ih je nazvao, "navodne gradonačelnike" na sjeveru Kosova kako bi ublažili krizu koja je potaknula nasilje. On je na sastanku europskih čelnika u Moldaviji i kasnije u Bruxellesu ustvrdio da je kosovsko vodstvo odbilo ući u dijalog za rješavanje krize. Iza kulisa, Kosovari su optužili vodstvo SAD-a i EU-a da zapravo umiruju Srbiju zbog straha da će se Rusija umiješati u zapadni Balkan. Pismo je potpisao još 41 član nacionalnih parlamenata i Europskog parlamenta.