Farmaceutska tvrtka BioNTech će u ponedjeljak na sud kako bi se branila u slučaju Njemice koja traži odštetu zbog navodnih nuspojava cjepiva koje je pimila protiv COVID-19.
Žena, koristeći svoje pravo prema njemačkom zakonu o privatnosti da njezino ime ne bude javno objavljeno, tuži njemačkog proizvođača cjepiva za najmanje 150.000 eura odštete za tjelesne ozljede, kao i naknadu za neodređenu materijalnu štetu, navodi regionalni sud u Hamburgu koji vodi slučaj i odvjetničko društvo Rogert & Ulbrich koje ju zastupa.
Tužiteljica tvrdi da je zbog cjepiva imala bolove u gornjem dijelu tijela, otečene ekstremitete, umor i poremećaj spavanja.
Prvo ročište je u ponedjeljak.
Tobias Ulbrich, odvjetnik u tvrtki Rogert & Ulbrich, rekao je Reutersu da je namjeravao na sudu osporiti procjenu regulatora Europske unije i njemačkih tijela za procjenu cjepiva da BioNTech cjepivo ima pozitivan omjer rizika i koristi.
Njemački farmaceutski zakon kaže da su proizvođači lijekova ili cjepiva odgovorni platiti odštetu za nuspojave samo ako ”medicinska znanost pokaže da njihovi proizvodi uzrokuju nesrazmjernu štetu u odnosu na njihove koristi ili ako su informacije na etiketi pogrešne.
Pozitivan omjer koristi i rizika cjepiva
BioNTech. koji ima odobrenje za stavljanje lijeka u promet u Njemačkoj za cjepivo Comirnaty koje je razvio s Pfizerom, rekao je da je nakon pažljivog razmatranja zaključio da je slučaj neutemeljen.
”Pozitivan omjer koristi i rizika Comirnatyja ostaje pozitivan, a sigurnosni omjer je dobro okarakteriziran, rekla je biotehnološka tvrtka.
Napominju da je oko 1,5 milijardi ljudi primilo cjepivo diljem svijeta, uključujući više od 64 milijuna u Njemačkoj.
Europska agencija za lijekove (EMA) kaže da je BioNTechov Comirnaty, koji se najčešće koristi u zapadnom svijetu, siguran za upotrebu.
U brifingu za medije prošlog tjedna, EMA je ponovno potvrdila dobrobit svih cjepiva protiv COVID-a koje je odobrila, uključujući BioNTech-ovo, rekavši da se procjenjuje da su samo u prvoj godini pandemije cjepiva pomogli spasiti gotovo 20 milijuna života diljem svijeta.