Otac Mykola Danylevych, glasnogovornik Ukrajinske pravoslavne crkve pridružene Moskvi, javio se na telefon prije nego što je brzo poklopio slušalicu. ”Rekao sam ti da me nazoveš na šifriranu liniju! Danylevych, kao i njegovi kolege visoki svećenici u crkvi, u stanju su paranoje i panike - njihova crkva, najveća u Ukrajini, je pod prijetnjom.
"Nismo svetiji od tebe, priznajemo da postoje neke neriješene stvari s naše strane ... ali mi smo za individualnu odgovornost, a ne kolektivnu", rekao je Danylevych.
Od studenog, ukrajinska država istražuje pravoslavnu crkvu povezanu s Moskvom - navodeći da je ogranak Kremlja, prikrivajući rusku propagandu kao vjerska učenja.
Neki od najviših čelnika crkve, zajedno s nekoliko ključnih samostana, bili su predmet pretresa, a nekoliko svećenika visokog profila optuženo je za izdaju i poticanje vjerske mržnje.
Ukrajinski predsjednik, Volodymyr Zelenskiy, rekao je u prosincu da će svaka vjerska organizacija za koju se utvrdi da radi za Rusiju biti zabranjena, što je potez koji je objasnio osmišljen kako bi se spriječilo Rusiju da oslabi Ukrajinu iznutra.
Crkvi pridruženoj Moskvi rečeno je da napusti svoje sjedište nakon isteka zakupa samostana Kijev Pechersk Lavra, najvažnijeg doma istočnog pravoslavlja.
U zidinama okruženom samostanu Lavra na obali rijeke u središtu Kijeva nalaze se deseci crkava sa zlatnim kupolama povezanih krivudavim kamenim ulicama. Od obavijesti o deložaciji, svećenici, redovnici i sjemeništarci odjeveni u tradicionalne dugačke crne pravoslavne haljine viđeni su kako utovaruju ikone i dijelove namještaja na kamione.
Istraga ukrajinske države o crkvi potaknuta nedatiranom snimkom vjernika u Lavri kako se mole za ”majku Rusiju urušila je njen već sve slabiji ugled. U ratnoj Ukrajini, gdje je svaki dan najmanje 100 vojnika ranjeno ili ubijeno na bojišnici, suradnja s Rusijom smatra se najvećim grijehom.
No crkva povezana s Moskvom odbacuje optužbe. Kaže da je prekinula svoje veze s Moskvom nakon invazije u veljači 2022. i oštro negira da je pod utjecajem, kontrolom ili financiranjem Rusije.
Umjesto toga, inzistira na tome da je čak i prije veljače 2022. jedina veza bila duhovno priznanje moskovskog patrijarha kao majke pravoslavne crkve i da je crkva upravljala sama sobom i nije primila novac od Moskve.
U intervjuu, mitropolit (biskup) Klement, voditelj informativne politike crkve pridružene Moskvi u Ukrajini, ustvrdio je da je istraga ukrajinske države zavjera za sijanje nejedinstva među Ukrajincima od strane ruskih agenata u ukrajinskoj predsjedničkoj administraciji.
Mitropolit Kliment je također tvrdio da je video snimljen u Lavri prerađen, a preko njega je dodano pjevanje. ”Jeste li vidjeli nekoga kako pjeva u videu - upita Klement. ”Jesmo, jesmo i nastavit ćemo pomagati zemlji u vrijeme rata, ima mnogo [ukrajinskih pravoslavnih] vjernika koji se bore u vojsci.
Ipak, postoji mnogo primjera visokih svećenika u njegovoj crkvi koji propagiraju narative Kremlja prije invazije 2022. poput izjave u televizijskim intervjuima da je Krim ruski ili da je rat u Donbasu bio građanski rat, kao i odbijanja kritiziranja Rusije. ili Vladimir Putin. Rusija je okupirala Krim i projektirala proruski oružani sukob u Donbasu 2014.
U racijama ukrajinskih sigurnosnih službi u crkvi od studenoga otkrivena je proruska literatura i zastave, pa čak i ruske putovnice.
Ukrajinske sigurnosne službe također su objavile prisluškivane razgovore u kojima se navodno pojavljuje drugi najviši crkveni svećenik, mitropolit Pavlo, koji slavi okupaciju Hersona od strane Rusije i raspravlja o ruskoj teoriji zavjere da je Rusija ciljala američke biolaboratorije u Ukrajini.
Dakle, nije pitanje postoje li članovi moskovske crkve koji su bili, ili još uvijek imaju, proruska uvjerenja ili su možda čak na platnom popisu Kremlja već više koliko je to rašireno i opravdava li Represije ukrajinskih vlasti.
UN-ov ured za ljudska prava (OHCHR) izrazio je zabrinutost da bi postupci ukrajinske vlade protiv crkve mogli biti diskriminirajući.
"FSB [Ruske državne sigurnosne službe] pokušava djelovati, ne kroz organizaciju, već kroz određene aktivne članove organizacije", rekao je Sergej Chapnin, viši suradnik pravoslavnih studija na Sveučilištu Fordham u New Yorku. ”Ali opet, ovo nije cijela crkva.
Prema Chapninu, većina onih s proruskim simpatijama postoji među višim razinama crkve.
Opisao je kako je bilo nekoliko pokušaja ujedinjenja nemoskovske pravoslavne crkve i moskovske crkve počevši od 1990-ih, ali su ”moskovski agenti radili na blokiranju dijaloga.
Cyril Hovorun, teolog koji je nekoć bio stariji član crkve pridružene Moskvi, a zatim je promijenio lojalnost, usporedio je pitanje proruske infiltracije u crkvu s pedofilskim skandalom u Rimokatoličkoj crkvi vodstvo zna tko je Ruski kolaboracionista ali žmire na oči, ili čak brane dotičnog vladiku, da bi zaštitili crkvu.
”Neki od tih biskupa su poput agenata FSB-a. Neki od njih nisu, ali su još uvijek u dijelovima iste korporacije, rekao je Hovorun.
”Oni lažu kako bi zaštitili ne sebe osobno, već korporaciju.
”Kremlj je vrlo rano shvatio da je za kontrolu crkve dovoljno kontrolirati svoje biskupe.
”Zato je Kremlj mnogo uložio u kupnju lojalnosti ukrajinskih biskupa. I stoga, mislim, postoji nerazmjerna simpatija prema ruskoj stvari među biskupima puno ljudi na osnovnoj razini, oni su vrlo nezadovoljni onim što biskupi govore i čine.
Hovorun je opisao kako su lokalni svećenici toliko odvojeni od vodstva da su prije dva mjeseca javno postavili pitanja o tome je li crkva sada stvarno neovisna ili se "samo pretvara da jest".
Poglavar crkve, mitropolit Onufrij, inzistira na tome da je prekinuo veze s Rusijom i da je u veljači prvi put upotrijebio izraz "ruska agresija". U svibnju 2022. vrhovni svećenik se sastao i uklonio sve reference na Rusku pravoslavnu crkvu iz ekvivalenta crkvenih dokumenata o osnivanju.
Ali Hovorun je rekao da su, iako su eliminirali sve eksplicitne reference na njihov odnos s Moskovskom patrijaršijom, uveli neke implicitne, koje ostavljaju otvorena vrata za budućnost.
”Ukrajinsko društvo im zbog toga ne vjeruje, rekao je Hovorun.
Dio problema je u tome što je ideja o Ukrajini kao dijelu ruskog svijeta ukorijenjena u njihovo vjersko obrazovanje. Onufrij ima romantiziranu predodžbu o Rusiji i ”doista vjeruje u svojoj duši da postoji duboka duhovna veza između Ukrajine, Rusije i Bjelorusije.
Kremlj iskorištava ideju ruskog svijeta kako bi pridobio svećenike da je podrže, rekao je Hovorun. ”Nemoguće je reći što je bilo prvo, ideja ili iskorištavanje ideje od strane ruske države, rekao je Hovorun, ističući da ideja postoji još od carskih vremena. "To je kao kokoš i jaje."
Rusko-ukrajinski oligarh koji je postao đakon ukrajinske crkve pridružene Moskvi, Vadim Novinsky, na primjer, zanijekao je u intervjuu da ruski patrijarh Kiril podržava rat u Ukrajini i da se Ruska pravoslavna crkva koristi kao instrument utjecaja od strane Kremlja unatoč Kirilovoj vlastite proglase.
"Nisam čuo da je on za rat", rekao je Novinsky, koji također inzistira na tome da podržava Ukrajinu. Novinsky, koji ima ukrajinsko državljanstvo, sankcioniran je od strane ukrajinske države u prosincu zbog podrške Rusiji potez koji je rekao da je nezakonit zbog njegovog državljanstva.
Onufrij zna da postoje suradnici, ali ne želi imati posla s njima i to je veliki problem, rekao je Hovorun.
Dok sigurnosne službe nastavljaju svoju javnu istragu, vjernici i svećenici na lokalnoj razini Ukrajinske pravoslavne crkve pridružene Moskvi sve više prelaze na vjernost Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi vrlo sličnog naziva koja je otprilike upola manja od rivala pridruženog Moskvi. .
Pravoslavna crkva Ukrajine, koja se sastoji od gotovo potpuno iste vjerske tradicije, ali nije duhovno podređena Rusiji, međunarodno je priznata tek 2019.
I Ukrajinska pravoslavna crkva pridružena Moskvi i Ruska pravoslavna crkva vjeruju da je njezino proglašenje neovisnosti raskolničko stvara podjele. Kako god istraga napredovala, budućnost moskovske crkve, kao i svih proruskih elemenata u Ukrajini, nije sigurna.