Europa i svijet

Rupa u dogovoru o nuklearnim podmornicama Aukus potiče strahove od širenja nuklearnog oružja

Rupa u dogovoru o nuklearnim podmornicama Aukus potiče strahove od širenja nuklearnog oružja

Aukus shema objavljena u ponedjeljak u San Diegu predstavlja prvi put da je rupa u zakonu u Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja (NPT) iz 1968. korištena za prijenos fisijskih materijala i nuklearne tehnologije iz države koja ima nuklearno oružje u državu koja ne posjeduje oružje.

Rupa u zakonu je paragraf 14, koji dopušta da se fisijski materijal koji se koristi za neeksplozivnu vojnu upotrebu, kao što je pomorski pogon, izuzme od inspekcija i nadzora UN-ovog nuklearnog nadzornika, Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). To čini stručnjake za kontrolu naoružanja nervoznima jer postavlja presedan koji bi drugi mogli iskoristiti za skrivanje visoko obogaćenog urana ili plutonija, jezgre nuklearnog oružja, od međunarodnog nadzora.

U utorak je kineska misija pri UN-u optužila SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo za "jasno kršenje cilja i svrhe NPT-a", dodajući da će "takav udžbenički slučaj dvostrukih standarda naštetiti autoritetu i učinkovitosti međunarodnog sustava neproliferacije". . "Plan suradnje za nuklearne podmornice koji je danas objavio Aukus očigledan je čin koji predstavlja ozbiljne rizike od širenja nuklearnog oružja, potkopava međunarodni sustav neširenja, potiče utrku u naoružanju i šteti miru i stabilnosti u regiji", rekla je misija.

Japanski premijer Fumio Kishida podržava korake koje je poduzeo Aukus, izvijestio je Kyodo News. Vlada je rekla da je plan nabave podmornica na nuklearni pogon objašnjen Kishidi u telefonskom razgovoru s australskim premijerom Anthonyjem Albaneseom u utorak.

Partneri Aukusa vodili su intenzivne razgovore s IAEA-om o planovima i poduzeli su korake za ograničavanje rizika. Na početku razgovora iznesena je ideja da se paragraf 14 uopće ne može primjenjivati, a da nuklearno gorivo ostane pod zaštitnim mjerama IAEA-e. Međutim, IAEA nije bila spremna razvodniti svoje inspekcijske standarde do te mjere da agencija ne bi mogla odrediti vrijeme posjeta, a Aukusovi partneri bili su zabrinuti zbog toga što su pustili međunarodni tim inspektora na brod svoje države. najmodernije podmornice.

Kako bi ublažili rizik širenja, Australci su se složili da neće imati reaktor za obuku na svom teritoriju, već će umjesto toga obučavati svoje podmorničare u SAD-u i Velikoj Britaniji. Australija neće obogaćivati niti ponovno prerađivati istrošeno nuklearno gorivo, a fisijski materijal koji osiguravaju SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo dolazit će u zavarenim jedinicama koje se ne moraju puniti gorivom tijekom svog životnog vijeka. Australija se obvezala da neće nabaviti opremu potrebnu za kemijsku preradu istrošenog goriva koja bi ga učinila upotrebljivim u oružju.

"Od prvog dana ovih napora, ili razdoblja konzultacija, prioritet smo dali neširenju", rekao je viši američki dužnosnik.

Glavni direktor IAEA-e, Rafael Mariano Grossi, rekao je kako vjeruje da su partneri Aukusa "posvećeni osiguravanju najviših standarda neširenja i zaštitnih mjera", te istaknuo svoje "zadovoljstvo angažmanom i transparentnošću koje su do sada pokazale tri zemlje .

”Mislim da su tri zemlje prilično ozbiljne u nastojanju da ublaže štetu režimu neširenja oružja. Mislim da su obavili vrlo dobar posao u suradnji s IAEA-om, rekao je James Acton, suvoditelj programa nuklearne politike pri Carnegie Endowment for International Peace. ”Ali i dalje mislim da je učinjena stvarna i konkretna šteta.

"Primarni problem s Aukusom uvijek je bio presedan, da će Australija biti prva zemlja koja će ukloniti nuklearno gorivo iz zaštitnih mjera za korištenje u pomorskim reaktorima", dodao je Acton. "Nikad se nisam bojao da će Australija zloupotrijebiti to gorivo, već da će se druge zemlje pozvati na Aukus kao presedan za uklanjanje nuklearnog goriva iz zaštitnih mjera."