U normalnim zemljama program vlade i njezin sastav obično predstavlja mandatar ili premijer, no Srbija, kao što znamo, po mnogo čemu nije normalna zemlja.
Zato jeAleksandar Vučićjoš jednom oteo mikrofon budućoj premijerkiAni Brnabići iskoristio kongres Srpske napredne stranke kako bi delegatima gladnima fotelja predstavio trenutačni odnos snaga u srpskoj politici.
A on je takav da dvije sigurnosno ključne funkcije - one ministra unutrašnjih poslova i obrane, koje tradicionalno donose i mjesta potpredsjednika vlade - preuzimaju Vučiću bliski i do smrti lojalni kadrovi. MUP će preuzetiBratislav Gašić, poznatiji kaoBata Santos, koji nadimak vuče iz vremena u kojem je upravljao odbojkaškim klubom Kruševac Santos. Dugogodišnji privatni poduzetnik koji je živio u Grčkoj jedan je od osnivača Srpske napredne stranke, a u proteklih 10 godina promijenio je niz funkcija, od ministra obrane, preko predsjednika upravnog odbora javnog poduzećaSrbijagas, sve do šefa sigurnosno-obavještajne agencijeBIA.
Najpoznatiji je po dvama gafovima tijekom mandata ministra obrane -prvi je iz 2015., kad je sedam osoba poginulo u padu vojnog helikoptera koji je po njegovoj naredbi, a mimo pravila službe, podignut s ciljem medijskog spektakla spašavanja bebe izNovog Pazara. Drugi gaf je onaj koji ga je koštao funkcije - trenutak u kojem je novinarki televizije B92Zlatiji Labović, koja je prilikom izvještavanja s njegovih aktivnosti čučnula kako bi se maknula iz kadra, rekao: 'Volim ove novinarke koje ovako lako kleknu.'
Ministar obrane i potpredsjednik šeste Vučićeve vlade aktualni je gradonačelnik Novog Sada i potpredsjednik Srpske napredne strankeMiloš Vučević. Iako, kao i premijerkaAna Brnabić,dolazi iz nevladine organizacijeNALED, svojevrsnog rasadnika kadrova aktualne srpske vlade obilato financiranog američkim novcem, Vučević je predstavnik tvrđeg, nacionalističkog krila Srpske napredne stranke koji se rado naslikava s predstavnicima organizacija prognanika iz Hrvatske. Nedavno se proslaviotitranjem Vučiću u njegovoj ljetnoj tiradi na račun 'izdajnika koji ljetuju u Hrvatskoj', čime se očito htio nametnuti i kao kandidat za premijera umjesto Brnabić, o čemu se i otvoreno špekuliralo, no čini se da njegova spletkaroška mreža ipak još nije toliko razvijena.
Dubravka Ćedović Ngre
Kad je riječ o kadrovima iz ekonomskog područja, najveću pozornost izazvalo je imenovanje nove ministrice energetikeDubravke Ćedović Ngre, članice Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke i dugogodišnje šefice Europske investicijske banke za Balkan. Ćedović Ngre u srpsku vladu ulazi s rijetko potkovanom biografijom: govori četiri strana jezika, magistrirala je financije na milanskomBocconijui menadžment uLos Angelesu, u kojem je radila i kao TV producentica CNN-a tijekom rata u Afganistanu. Kao najveći uspjeh u dugogodišnjem radu u Europskoj investicijskoj banci bilježi prvi projekt javno-privatnog partnerstva u Hrvatskoj: izgradnju zgrade novog terminala zagrebačke Zračne luke 'Franjo Tuđman', koju je EIB financirao s 80 milijuna eura. Ipak, dojam promatrača u srpskoj javnosti je da reputacija Ćedović Ngre ima cilj kamuflirati micanje njezine prethodniceZorane Mihajlović, a koju su mnogi u srpskoj javnosti doživljavali otvorenim američkim kadrom u Vladi.
Tanja Miščević,
Osim protivljenjem Vučićevim jastrebovima i 'rusizaciji' srpskog energetskog miljea, Mihajlović se u prethodnoj vladi isticala borbom za ženska prava, pa je zanimljivo vidjeti koji su novi 'ženski' kadrovi u vladi. Ministarstvo znanosti vodit ćeJelena Begović, direktorica Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo beogradskog Sveučilišta, u slobodno vrijeme majstorica aikida, sklona povezivanju znanosti i gospodarstva. Ministrica zdravlja bit ćeDanica Grujičić, ravnateljica Instituta za radiologiju i onkologiju Srbije, moskovska studentica koja je ministarsku fotelju zaradila noseći listu Srpske napredne stranke na parlamentarnim izborima, što su joj kao vrhunskoj stručnjakinji mnogi zamjerili. U fotelju ministrice za europske integracije zasjeda pakTanja Miščević, dugogodišnja šefica ureda za pregovore Srbije i EU-a, koja je ostavku na to mjesto podnijela 2019., a vraća se u ministarsku fotelju u najosjetljivijem mogućem trenutku za Srbiju, razapetu između Europe i Rusije tijekom rata u Ukrajini.
U temeljito osvježenoj vladi nova lica su i ministar lokalne samoupraveAleksandar Martinović, dugogodišnji zastupnik u srpskom parlamentu rodom izSlavonskog Broda, a koji dijeli s Vučićem skupštinske klupe još od vremena Šešeljovih radikala. Tu je iGoran Vesić, donedavni gradski menadžer Beograda, koji je fotelju ministra prometa, građevinarstva i infrastrukture zaradio tvrdoglavim forsiranjem kontroverznog Vučićevogflagshipprojekta Beograd na vodi. Ministar sporta bit ćeZoran Gajić, dugogodišnji srpski odbojkaški izbornik, a fotelja ministra turizma tradicionalno ide u Sandžak te će u nju nakon pogibije Rasima Ljajića zasjesti njegov mladi nasljednik iz Sandžačke demokratske partijeHusein Memić.
Najveći misterij u vladi novi je ministar gospodarstvaRade Basta, profesor tjelesnog odgoja, bivši policajac i reprezentativac Srbije ukickboksu i džudu, koji je figurirao i kao osobni tjelohranitelj spomenutogVesića, a poznat je po tome što je, prema tvrdnjama pretučenih građana, osobno tukao prosvjednike na promociji Vesićeve knjige u jeku drame oko Beograda na vodi. Imenovanje Baste očit je ustupak koalicijskom partneru Jedinstvenoj Srbiji, stranciDragana Markovića Palme, iako baš nitko ne zna kakve kompetencije za ministra gospodarstva posjeduje ovaj direktor Beogradskih elektrana. A kadar o kojemu se najviše zna mačka je s devet života, povratnik na mjesto ministra vanjskih poslova nakon četiri godine na čelu parlamenta, predsjednik SPS-a i najdugovječniji srpski politički kadar -Ivica Dačić, poznatiji kao 'mali Sloba', o kojemu smovišeputadetaljnopisali.
Kako će Vučić pomiriti ovaj spoj gladnih aspiranata na funkcije i vrhunskih stručnjaka za koje nije jasno kako su završili u vladi zemlje koja, očito, i dalje planira sjediti na dva stolca, nikome nije jasno. Ipak, jedno je jasno - u vrijeme u kojem se Vučić ne skida s televizije kuknjavom da je Srbiji teško, uz ovako razasute kadrove posložene s očitom namjerom zadovoljavanja apetita stranačke baze, ali i svih zemalja čije agenture operiraju u Srbiji i pokušavaju je odvući na svoju stranu, može mu biti samo - još teže.
Izvor: Tportal