Globalni poraz na burzama, kriptovalutama i drugoj rizičnoj imovini ubrzao je usred sve veće zabrinutosti da bi inflacija izvan kontrole, rastuće kamatne stope i usporavanje rasta mogli zajedno dovesti svijet u recesiju.
Cijene dionica pale su u Aziji u petak na početku onoga što je vjerojatno bio još jedan vrući dan za ulagače preplašene ovotjednom odlukom američkih Federalnih rezervi da povećaju kamatne stope za najveću maržu u gotovo 30 godina.
Druge vodeće središnje banke kao što su Bank of England i Švicarska narodna banka slijedile su njihov primjer potonja u svom prvom porastu nakon 15 godina poslavši ekonomiste koji se bore da revidiraju svoje prognoze rasta naniže.
Stephen Innes iz SPI Asset Management u Hong Kongu rekao je: ”Nijedan središnji bankar vrijedan svoje težine ne bi stavio na kocku akreditive za borbu protiv inflacije i uvezao višu energetsku inflaciju putem slabije valute.
Unatoč tome što je Banka Japana u petak najavila da se drži svoje ultra labave monetarne politike, on je dodao da su porasti kamatnih stopa na drugim mjestima "vrlo zlokobni signal za ulagače na burzi... globalna utrka za povećanjem stopa nije ni blizu kraja crta".
Mnogi vjeruju da bi Sjedinjene Države mogle biti u recesiji do sljedeće godine, što povećava izglede za širi globalni pad.
Dionice najvećeg svjetskog gospodarstva pretrpjele su najgori početak godine u posljednjih 60 godina, a referentni indeks S&P 500 pao je 23% od siječnja nakon što je u četvrtak izgubio još 3,25%. Analitičari JP Morgana rekli su da stanje S&P 500 "implicira 85% šanse za recesiju u SAD-u".
Padovi koji se odražavaju na Dow Jonesov prosjek, tehnološki težak Nasdaq i britanska i europska tržišta nisu učinili ništa za jačanje povjerenja u Azijsko-pacifičkom području. Nikkei u Tokiju pao je za 1,65% i bio je na putu za najgori tjedan gubitaka u dvije godine, kao i glavni indijski Nifty indeks. U Sydneyu je ASX200 pao za 2% u petak poslijepodne.
Propast kriptovaluta također ne pokazuje znakove jenjavanja s bitcoinom koji je pao za 7,8% i Ethereumom za 8,45% u gorem položaju. Osim toga, Financial Times izvijestio je da singapurski kripto hedge fond Three Arrows Capital koji ima 10 milijardi dolara pod upravljanjem nije uspio ispuniti zahtjeve za maržu ovog tjedna usred pada vrijednosti kriptovaluta.
Izgledi su pogoršani vjerojatnošću odugovlačenja sukoba u Ukrajini i ekonomskog rata zapada protiv Rusije koji će dovesti do još viših cijena energije uoči zime na sjevernoj hemisferi.
"Brzina i stupanj pooštravanja politike mogu se pokazati prevelikim za gospodarstva s kojima se mogu nositi, posebno s obzirom na šok cijena roba koji je trenutno u igri", rekli su ekonomisti NAB banke u Australiji u bilješci u petak. ”Kao rezultat toga, rizik od recesije za nekoliko velikih naprednih gospodarstava, uključujući SAD, neugodno je visok.
David Bassanese, glavni ekonomist Betasharesa u Sydneyu, otišao je dalje i predvidio američku recesiju "unutar sljedećih 12 mjeseci" zbog trajne inflacije i obećanja Fed-a da će povisiti stope dok se inflacijski duh ne vrati u bocu.
Kao rezultat toga, rekao je da su tržišta dionica u SAD-u morala dodatno pasti. ”Čini se da postoji prostor za daljnji pad tržišta dionica. Moj osnovni slučaj je da će krajnji pad od vrha do najnižeg indeksa S&P 500 biti 35%, što implicira pad na 3.100 u odnosu na završni vrh od 4.796 3. siječnja. U četvrtak je zaključio na 3.667 bodova.
Kontinuirana blokada zbog koronavirusa u Kini uzrokuje dodatne probleme globalnom gospodarstvu. Predviđa se da će se zastoji u lancu opskrbe u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu koji su započeli tijekom pandemije nastaviti i u sljedećoj godini barem zahvaljujući zatvaranju Šangaja i drugih ključnih regija.
Šira slika je da se Kina već suočavala s problemima u rasponu od odvajanja od zapada usred geopolitičkih napetosti, posrnulog, silno zaduženog tržišta nekretnina i neizvjesnosti uzrokovane udarom predsjednika Xi Jinpinga na velike tehnološke tvrtke.
Kako zapad povećava stope, kineska središnja banka ih smanjuje, a vlada u Pekingu daje sve više poticaja gospodarstvu. Pomogao je dionicama kopna i tržištu Hong Konga u suzbijanju pada trenda trgovanja u petak, ali možda neće biti dovoljno za ponovno pokretanje globalnog gospodarstva kao što je to učinio njegov ogromni poticaj od 4 milijarde dolara nakon globalne financijske krize 2008.-2009.
Odluku Banke Engleske da u četvrtak podigne stope za 0,25 posto neki su kritizirali kao premalo prekasno da zaustavi inflaciju. Jedna prognoza kaže da će cijene porasti za 11% do listopada, a drugo izvješće kaže da bi porast cijena hrane mogao premašiti 15% u jesen.
Britansko gospodarstvo smanjilo se za 0,3% u svibnju, prema podacima objavljenim u ponedjeljak, a nakon pada od 0,1% "povećalo" je šanse da će gospodarstvo skliznuti u recesiju, smatra Paul Dales, glavni ekonomist konzultantske kuće Capital Economics .
Eurozona također jako šepa i razdiru je dvojbe oko toga kako se nositi s različitim stvarnim troškovima zaduživanja između različitih zemalja, što znači da Italija mora platiti više od Njemačke unatoč tome što ima istu valutu.
Economist Intelligence Unit (EIU) u izvješću kaže da, iako su se SAD oporavile od pada pandemije brže od drugih gospodarstava, bilo je znakova da potrošačka potrošnja slabi. Njegovo je osnovno stajalište da će se američki rast zaustaviti nakon recesije, ali to bi moglo biti blizu.
"Osnovna prognoza EIU-a je da će se gospodarski rast u SAD-u naglo usporiti tijekom 2022. i 2023., zbog tvrdoglavo visoke inflacije, rasta kamatnih stopa i usporavanja rasta drugdje", navodi se.
”Očekujemo da će potražnja potrošača biti dovoljno otporna da izbjegne direktnu recesiju, dijelom zahvaljujući zategnutom tržištu rada i jakim bilancama kućanstava. Međutim, to ne znači da je recesija potpuno isključena.