Europa i svijet

Zašto Vladimir Putin traži da se ruski plin plaća u rubljama

Zašto Vladimir Putin traži da se ruski plin plaća u rubljama

Nije jasno planira li pokidati postojeće ugovore koji određuju cijenu u eurima ili dolarima, ali Njemačka, koja seoslanja na Rusiju za 40% svojih opskrba plinom, ne riskira, upozoravajući velike industrijske korisnike plina da će doći do zastoja moguće je i racioniranje je jedan od mogućih ishoda.

Ovdje postavljamo pitanje zašto je plaćanje ruskog izvoza u rubljama postalo glavno pitanje za Kremlj i bi li Putin mogao proširiti plan na izvoz nafte, žitarica, gnojiva, ugljena, metala i drugih ključnih roba.

Zašto Putin želi plaćanje u rubljama

Nakon ruske invazije vrijednost rublje pala je s litice. Pao je s otprilike 85 na euro prošle godine na 110 dok su tenkovi prelazili ukrajinske granice. Samo intervencijom ruske središnje banke iznosio je 94,1 za euro.

Uz tako nisku trgovinu rubljama, ruski izvoz će donijeti manje novca za subvencioniranje državnih usluga i financiranje rata nego što se očekivalo.

Viša vrijednost rublja ne samo da će donijeti više gotovine, već je i stvar ponosa što su trgovačke nacije spremne platiti ruski izvoz u ruskoj valuti. Veći fond rubalja, generiran potražnjom stranih zemalja i tvrtki za ruskom robom, omogućio bi Moskvi da ospori dominaciju SAD-a, putem dolara, na globalnim tržištima novca, iako nije jasno zašto bi Kina podržala takav plan.

Neki analitičari također nagađaju da su dolari i euri manje korisni Moskvi dok se sankcije pooštravaju. Na primjer, bez pristupa dolarima i eurima putem međunarodnih burza, Rusija također predlaže da kamate na svoje dugove denominirane u eurima plaća rubljama.

Koje zemlje Putin očekuje da će plaćati plin u rubljama

Ruski popis "neprijateljskih" zemalja odgovara onima koje su uvele sankcije. Poslove s tvrtkama i pojedincima iz tih zemalja mora odobriti vladina komisija.

Među zemljama su SAD, zemlje članice EU (među njima i Hrvatska) , Velika Britanija, Japan, Kanada, Norveška, Singapur, Južna Koreja, Švicarska i Ukrajina. Neki, uključujući SAD i Norvešku, ne kupuju ruski plin.

Koliki je ruski izvoz u EU

EU je 2020. godine bio primarni trgovinski partner Rusije, čineći 37,3% ukupne robne razmjene zemlje sa svijetom. U međuvremenu, Rusija je bila peti najveći trgovinski partner EU-a, predstavljajući 5,8% ukupne trgovine bloka. Međutim, to prikriva važnu činjenicu da je ruski plin glavna karakteristika tog uvoza, koji se većinom plaća u dolarima, eurima ili sterlingima.

Prema Gazpromu, 58 posto njegove prodaje prirodnog plina Europi i drugim zemljama od 27. siječnja podmireno je u eurima. Američki dolari su činili oko 39% bruto prodaje, a sterling oko 3%. Roba kojom se trguje diljem svijeta uglavnom se obavlja u dolarima ili eurima, što zajedno čini otprilike 80% svjetskih deviznih rezervi.

Kako je Putin ostvario svoj utjecaj

Ruskoj središnjoj banci nije bilo dovoljno kupiti rublje kako bi poduprla valutu u najmračnijim satima nakon invazije. Djelotvorna zabrana središnjoj banci koja koristi platni sustav Swift za pristup svojoj imovini koja se drži u inozemstvu značila je da ova intervencija nije mogla potrajati.

Središnja banka željela je prodati ulaganja u dolarima i eurima kako bi kupila rublje, povećavajući potražnju, a time i cijenu, ali bez pristupa Swiftu nije mogla nastaviti u dovoljnom obimu.

Pronađen je drugi put. Izvoznicima, uključujući proizvođače robe, udarena je direktiva, prisiljavajući ih da pretvore u rublje 80% strane valute koju dobiju pri izvozu.

Kremlj sada razmatra planove da sva izvozna prodaja bude u rubljama, iskorištavajući svoj gotovo monopol u osnovnim sirovinama u proizvodnim procesima, od gnojiva do automobila.

Jedan primjer je nikal, koji automobilske tvrtke koriste za izradu katalitičkih pretvarača. Oko 40% svjetske ponude metala dolazi iz Rusije, a 90% ruske proizvodnje ide u automobilsku industriju, kaže Paul Watters, voditelj korporativnih istraživanja u S&P Global Ratingsu.

Ako su proizvođači automobila prisiljeni birati između kupnje nikla u rubljama ili traženja zaliha negdje drugdje, vjerojatno će im političari, koji žele izolirati Rusiju, reći da traže negdje drugdje. Watters strahuje da bi to moglo biti posljedica racioniranja i zatvaranja tvornica automobila.


Može li se plan izjaloviti

Ako Kremlj inzistira da se sadašnji ugovori u eurima i dolarima promijene u rublje, oni će biti u suprotnosti s međunarodnim protokolima. To nije nešto na što se Gazprom pozivao, čak ni tijekom hladnog rata kada su napetosti između Sovjetskog Saveza i zapada bile pojačane.

Njemačka je rekla da je spremna racionalizirati opskrbu energentima umjesto da plaća plin u rubljama, što će najvjerojatnije gurnuti najveće gospodarstvo EU-a u recesiju, ali uskratiti Rusiji dodatni novac. Potez Kremlja također će vjerojatno ubrzati prelazak s ruske robe, što će doprinijeti već dramatičnom gospodarskom padu zemlje.