Europa i svijet

SAD će pokušati uvjeriti Kinu da ne isporučuje oružje Rusiji

SAD će pokušati uvjeriti Kinu da ne isporučuje oružje Rusiji

Sjedinjene Države će pokušati uvjeriti Kinu da ne isporučuje oružje Rusiji na sastanku na visokoj razini u Rimu koji Bijela kuća smatra kritično važnim ne samo za rat u Ukrajini nego i za budućnost globalne ravnoteže snaga.

Jake Sullivan, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, sastat će se sa svojim kineskim kolegom Yangom Jiechijem u talijanskoj prijestolnici usred izvješća da je Rusija od Kine zatražila oružje kako bi pojačala svoju posrnulu invaziju na Ukrajinu.

Bidenova Bijela kuća želi spriječiti da rat u Ukrajini dodatno učvrsti podjelu svijeta na dva suprotstavljena bloka.

Sullivan i Yang također će pratiti sporazume koje su Joe Biden i Xi Jinping sklopili na virtualnom summitu u studenom, kako bi poboljšali kriznu komunikaciju između dviju nuklearnih sila.

"Također pomno pratimo u kojoj mjeri Kina zapravo pruža bilo kakav oblik podrške - materijalne ili ekonomske potpore - Rusiji", rekao je Sullivan za CNN. ”To je naša briga. I priopćili smo Pekingu da nećemo stajati po strani i dopustiti bilo kojoj zemlji da Rusiji nadoknadi gubitke od ekonomskih sankcija.

Sullivan je rekao da su SAD jasno stavile do znanja Pekingu da će "apsolutno biti posljedica" za "velike" napore da se pomogne Rusiji da zaobiđe sankcije.

Rusija je također zatražila od Kine gospodarsku pomoć jer se suočava sa ozbiljnim zapadnim sankcijama, ali Sullivan je za CNN rekao da SAD "izravno, privatno komunicira s Pekingom da će apsolutno biti posljedica" ako Kina pomogne Rusiji da izbjegne sankcije.

Financial Times, New York Times i Washington Post izvijestili su u nedjelju o ruskom zahtjevu za oružjem, usred tvrdnji američkih dužnosnika da ruskoj vojsci nedostaje određenih vrsta naoružanja.

"Trenutna situacija u Ukrajini je doista zabrinjavajuća", rekao je u priopćenju. "Sada je visoki prioritet spriječiti da napeta situacija eskalira ili čak izmakne kontroli."

"Čini se kao da se odnos između SAD-a i Kine kreće prema prilično značajnoj račvi", rekao je na Twitteru Ryan Hass, bivši direktor Kine u američkom vijeću nacionalne sigurnosti. ”Ako Kina materijalno pridonese ruskom ratnom stroju u Ukrajini pružanjem materijala ili značajnim zatrpavanjem, tada će kineske akcije ubrzati rascjep svijeta u smjeru neprijateljskih blokova.

”Za SAD je mudro razgovarati izravno i privatno s Kinezima na autoritativnoj razini sada kako bi razjasnili trajne strateške posljedice kineskih odluka u ovom trenutku.

Kina do sada nije osudila rusku invaziju ili masovna ubojstva civila u bombardiranju ukrajinskih gradova, a suzdržala se pri donošenju rezolucija koje osuđuju napad u Vijeću sigurnosti i Općoj skupštini UN-a. Xi je prošlog tjedna pozvao na "maksimalnu suzdržanost" u Ukrajini nakon virtualnog sastanka s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, i rekao da je "boli vidjeti kako se ratni plamen ponovno rasplamsa u Europi".

Xi je također izrazio zabrinutost zbog utjecaja sankcija na globalnu ekonomiju i ograničenja koja zapadne sankcije nameću na sposobnost Kine da kupuje rusku naftu.

Hass, sada viši suradnik na Institutu Brookings, rekao je da ne očekuje neposredne pomake na sastanku u Rimu.

"Rezultati mogu potrajati tjednima ili dulje da dođu u fokus", rekao je. ”Nijedna strana vjerojatno neće drugima pružiti zadovoljstvo. Ishodi će se možda morati mjeriti u stupnjevima, a ne u crno-bijelim binarnim podacima.