Sergej Lavrov i Dmitra Kuleba pristigli su u Tursku. Dočekao ih je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu u Antaliji, ljetovalištu popularnom među ruskim turistima.
I Lavrov i Kuleba u srijedu su već došli u Tursku. Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba umanjio je očekivanja uoči sastanka s kolegom Sergejom Lavrovom. Televizijski prijenos prikazao je rusku i ukrajinsku delegaciju kako sjede jedna nasuprot druge, dok je u sredini delegacija predvođena turskim ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom. Sastanak je počeo u 9,15 sati, a dvojica ministara zaraćenih zemalja nisu se javno rukovali, tvrde prisutni novinari. Cavusoglu je rekao da su i Lavrov i Kuleba zatražili da on bude prisutan na razgovorima.
Nakon sastanka Kuleba održava konferenciju za medije.
"Zahvalio bih turskom ministru što je organizirao ovaj sastanak. On je posrednik u ovom kontaktu. Ovaj razgovor je bio jednostavan a s druge strane težak", kazao je Kaleba. Kritičćna situacija je u gradu Mariupolju, grad se granatira, a ja sam ovdje stigao s humanitanim ciljem. Želejli smo organizirati humanitarni koridor za civile koji žele pobjeći iz područja straha", kazao je. Ministar Lavrov nije bio u položaju na obećanja u tom smislu, ali će kontaktirati nadležna tijela o tome" -izjavljuje.
"Razgovaralo se o 24 - satnom primirju. Nismo postigli napredak jer se čini da za ta pitanja postoje neke druge osobe koje o tome odlučuju u Rusiji", kazao je Kuleba. "Spreman sam nastaviti s ciljem, s ciljem da zaustavimo rat i patnje ukrajinskih civila", kazao je.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji ojačava napore medijacije od početka krize, ocijenio je u srijedu da "Turska može istodobno razgovarati i s Ukrajinom i s Rusijom".
"Radimo na tome da se izbjegne da se kriza pretvori u tragediju", naglasio je. Kuleba je u srijedu u videosnimci na Facebooku rekao da će učiniti sve kako bi pregovori bili što je moguće učinkovitiji, istodobno rekavši kako ima "ograničena očekivanja".
"Nemam velike nade, ali napravit ćemo sve kako bismo izvukli maksimum", rekao je, dodajući da će "sve ovisiti o instrukcijama koje je Lavrov dobio prije susreta".
Atmosfera prije razgovora prilično je napeta, a ukrajinski ministar nazvao je nedavno za CNN svog ruskog kolegu "suvremenim Ribbentropom", referirajući se na Hitlerova ministra u Drugom svjetskom ratu. Putovanjem u Antaliju Lavrov je prvi put izašao iz Rusije od početka ruske agresije na Ukrajinu 24. veljače. Turska, članica NATO-a, saveznica je Ukrajine, ali želi održati i odnose s Rusijom o kojoj uvelike ovisi kada se radi o turizmu i opskrbi pšenicom i energentima. Pregovori u Antaliji dolaze dan nakon što je Rusija u srijedu rekla da je postignut "napredak" u njezinim pregovorima s Ukrajinom. Glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova također je rekla da cilj Rusije nije srušiti ukrajinsku vladu. Analitičari su, međutim, vrlo oprezni, nakon što je dvotjedni rat već protjerao dva milijuna Ukrajinaca izvan granica njihove zemlje.
"Svaki napor može biti od pomoći, ali ne vjerujem da treba očekivati neki proboj" u pregovorima, rekao je za agenciju France presse Aaron Stein, direktor programa za Bliski istok u Foreign Policy Research Institute. "Da bi se došlo do sporazuma, dvije strane moraju biti spremne na bolne kompromise", upozorio je i Berk Esen s Njemačkog instituta za međunarodna pitanja i sigurnost. Bilo bi doista iznenađujuće da Erdogan organizacijom razgovora u Antaliji postigne uspjeh, ocjenjuju analitičari. U posredništvo su se uključili i drugi političari poput francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i izraelskog premijera Naftalija Bennetta. Bez rezultata, zasad.