Europa i svijet

Kineski povjesničari govore protiv ruske invazije

Kineski povjesničari govore protiv ruske invazije

Za Xu Guoqija, kineskog povjesničara, nevoljkost Pekinga da osudi invaziju Vladimira Putina na Ukrajinu je alarmantna. ”Ja sam povjesničar prvog svjetskog rata. Europa je u snu ušla u veliki sukob prije više od 100 godina, koji je također imao ogromne posljedice po Kinu, rekao je Xu. ”Svijet je možda opet na točki bez povratka.

No, gledajući kako kineski diplomati reagiraju na to i kako su Kinezi o tome govorili na društvenim mrežama u proteklom tjednu, rekao je: ”Bojim se da izgleda da još uvijek nismo naučili lekcije iz prošlih tragedija. Kao povjesničar, jako sam razočaran.

U subotu ujutro, pet renomiranih kineskih povjesničara - uključujući Xua - napisalo je otvoreno pismo u kojem osuđuje djelovanje Rusije prema susjedu i poziva na mir. Autori pisma se nadaju da će uvjeriti Peking da jasnije iznese svoj stav: da je ono što Rusija radi pogrešno, a Kina bi to trebala reći naglas.

”Do čega će ovaj rat dovesti Hoće li to dovesti do svjetskog rata velikih razmjera pitali su povjesničari. ”Velike katastrofe u povijesti često su počinjale lokalnim sukobima. Snažno smo se protivili ratu Rusije protiv Ukrajine. Ruska invazija na suverenu državu silom predstavlja kršenje normi međunarodnih odnosa temeljenih na Povelji Ujedinjenih naroda i kršenje postojećeg međunarodnog sigurnosnog sustava.

U javnosti se Kina protivi svakom činu koji narušava teritorijalni integritet. Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi ponovno je artikulirao ovaj stav u kasnonoćnoj objavi objavljenoj na web stranici njegovog ministarstva u petak. No, tijekom prošlog tjedna, kako su civili ubijani, a zapadne sankcije intenzivirane, Peking je nastavio ponavljati Putinov argument da je akcija Moskve odgovor na širenje NATO-a na istok.

”Vjeruju li istinski u to Isplati li se [to] da Kina potkopava vlastiti kredibilitet kako bi obranila neobranjivo Bojim se da ih je Putin prevario, rekao je Xu, ističući da su on i njegovi kolege napisali ovo pismo jer vole zemlju i ne žele da potencijalna svjetska tragedija zakoči budućnost Kine.

”Ovo je jednostavno crno-bijelo pitanje, nastavio je. ”Ovo je invazija. Kako kaže kineska poslovica: jelena ne možete nazvati konjem. Kao kineski povjesničari, ne želimo vidjeti da je Kina uvučena u nešto što će temeljno naštetiti trenutnom svjetskom poretku. Zbog ljubavi prema čovječanstvu, mira u svijetu i razvoja, trebali bismo to jasno naglasiti.

No otvoreno pismo Xua i njegovih kolega brzo su skinuli internetski cenzori nakon dva sata i 40 minuta na internetu. I, što možda i nije iznenađujuće, proratni kineski trolovi osudili su autore koji žive u Nanjingu, Pekingu, Hong Kongu i Šangaju kao ”sramne i ”izdajničke. "Zašto niste ništa rekli tijekom zapadne invazije na Irak", sarkastično je rekao jedan.

Mijenja li Peking svoje razmišljanje
Teško je procijeniti javno mnijenje u Kini, ali posljednjih nekoliko dana, dok se pekinški diplomati bore s koherentnim argumentom, mnogi kineski nacionalisti izrazili su svoje divljenje Putinu na internetu. Neki su ruskog vođu nazvali "najvećim strategom ovog stoljeća". Drugi su rekli da bi Kina trebala iskoristiti trenutnu situaciju da "vrati Tajvan".

Ali u isto vrijeme ni cenzori ne skidaju sve antiratne postove. Na WeChatu, na primjer, mnogi su također raspravljali o situaciji u Ukrajini. U nedjelju, dok je Putin naredio svojoj vojsci da stavi ruske snage nuklearnog odvraćanja u stanje visoke pripravnosti, neki su korisnici objavili izjavu iz 1994. u kojoj je Kina pozvala sve države s nuklearnim oružjem da ne koriste ili prijete upotrebom nuklearnog oružja protiv država koje ga nemaju, uključujući Ukrajinu.

Na društvenim mrežama govore i neki od onih koji su protiv ruskog djelovanja - iako se često susreću s proratnim trolovima koji ih optužuju da su "slabi" i "naivni". "Ako Rusija ima problema s NATO-om, trebala bi se pozabaviti NATO-om, zašto napadati Ukrajinu" jedan ispitan u WeChat videu koji je privukao više od pola milijuna pregleda u roku od nekoliko sati. Skoro 9.000 korisnika lajkalo je video, a više od 23.000 ga je podijelilo.

Duga je povijest kineskih intelektualaca koji govore, pojedinačno ili kolektivno, o glavnim domaćim i međunarodnim pitanjima, uključujući i načine koji osporavaju službenu politiku, rekao je prof. Jeff Wasserstrom, povjesničar moderne Kine na Kalifornijskom sveučilištu u Irvineu. ”Ponekad su uključeni rizici mali, ali u drugim je točkama doista odvažno upustiti se u ovu vječnu praksu.

No, Wasserstrom je rekao da je pismo pet istaknutih kineskih povjesničara posebno uočljivo zbog pooštravanja slobode govora u kineskim kampusima - kako na kopnu tako i u Hong Kongu - posljednjih godina. Nekoliko istaknutih kineskih akademika zabranjeno je podučavanje.

Kako se rat intenzivira, postoje znakovi da Peking možda mijenja svoje razmišljanje. Kina je u petak bila suzdržana na kraju glasovanja u Vijeću sigurnosti UN-a kojim se osuđuje ruska agresija. Zapadni diplomati to su vidjeli kao znak da je Peking sve više nelagodan jer ga se smatra da brani Putinov postupak, koji je izazvao svjetsku osudu.

U nedjelju je kineski izaslanik u Kijevu Fan Xianrong u video obraćanju naglasio da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine. Također je pozvao kineske državljane sa sjedištem u Ukrajini da ne otkrivaju svoj identitet niti pokazuju bilo kakve znakove svoje nacionalnosti, poništivši ranije savjete njegovog veleposlanstva koji je poticao građane da zalijepe nacionalnu zastavu na svoje automobile.

"Prije ili kasnije, morat će doći k sebi", rekao je Xu. ”Kinezi su vrlo pragmatični. Moraju shvatiti da su veliki korisnici sadašnjeg svjetskog poretka, pod kojim je Kina također napredovala. Ovo je prilika za sve nas da pokažemo da smo pravi odgovorni dionik.