Europa i svijet

Kazahstan je uhapsio bivšeg šefa nacionalne sigurnosti zbog sumnje za izdaju

Kazahstan je uhapsio bivšeg šefa nacionalne sigurnosti zbog sumnje za izdaju

Bivši šef kazahstanske domaće obavještajne agencije priveden je pod sumnjom za veleizdaju, objavila je agencija, nakon što je smijenjen usred nasilnih prosvjeda.

Odbor za nacionalnu sigurnost, ili KNB, u priopćenju je u subotu rekao da je njegov bivši šef Karim Masimov priveden u četvrtak nakon što je pokrenuo istragu o optužbama za veleizdaju.

”Zbog sumnje da je počinio ovo kazneno djelo, bivši predsjednik KNB-a K.K. Masimov je s ostalima priveden i smješten u privremeni pritvor, navodi se u priopćenju.

Deseci su poginuli, a javne zgrade diljem Kazahstana su opljačkane i zapaljene u najgorem nasilju koje je doživjela bivša sovjetska republika u 30 godina neovisnosti.

Čini se da su sigurnosne snage povratile ulice glavnog grada Kazahstana u petak nakon višednevnog nasilja, a predsjednik kojeg podržava Rusija Kassym-Jomart Tokayev rekao je da je naredio svojim postrojbama da pucaju da ubijaju kako bi ugušio ustanak u cijeloj zemlji.

Na Tokajevov poziv, vojni savez pod vodstvom Rusije raspoređen je u vrijeme visoke napetosti u odnosima Istoka i Zapada. Rusija i Sjedinjene Države spremaju se za razgovore sljedećeg tjedna o ukrajinskoj krizi.

Američki državni tajnik Antony Blinken upozorio je u petak da će Kazahstanu biti teško smanjiti ruski utjecaj nakon što je pozvao trupe da uguše nemire.

"Jedna lekcija iz novije povijesti je da kada su Rusi u vašoj kući, ponekad ih je vrlo teško natjerati da odu", rekao je Blinken.

U petak je američki State Department također ovlastio zaposlenike konzulata koji nisu hitni i sve članove obitelji da napuste Kazahstan, upozoravajući svoje građane da "nasilni prosvjedi mogu ozbiljno utjecati na sposobnost američkog veleposlanstva da pruža konzularne usluge".

Massimov se smatra bliskim saveznikom bivšeg predsjednika Nursultana Nazarbajeva. Dvaput je bio premijer, a također je bio i šef predsjedničke administracije pod Nazarbajevom.

Nazarbajev, 81, bio je najdugovječniji vladar bivše sovjetske države sve dok nije predao predsjedništvo Tokajevu 2019. Vjeruje se da je njegova obitelj zadržala utjecaj u Nur-Sultanu, namjenski izgrađenoj prijestolnici koja nosi njegovo ime .

Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da je 26 prosvjednika ubijeno u sukobima tijekom prošlog tjedna, kao i 18 osoba iz policije i sigurnosnih snaga. Izvješća svjedoka o pucnjavi i žrtvama upućuju na to da bi stvarne brojke mogle biti znatno veće. Više od 3.800 ljudi je privedeno, priopćilo je ministarstvo.

U televizijskom obraćanju u petak, Tokayev je rekao da je osobno dao naredbu za korištenje smrtonosne sile posljednjih dana, a također je okrivio "takozvane slobodne medije" za pomoć u raspirivanju nemira.

"U inozemstvu postoje pozivi dvjema stranama da vode pregovore za mirno rješenje", rekao je. ”Kakav idiotizam. Kakve pregovore možete voditi s kriminalcima Imali smo posla s naoružanim i dobro pripremljenim razbojnicima, domaćim i stranim. Banditi i teroristi, koje treba uništiti. To će se dogoditi u najskorije vrijeme.

Prosvjede je ovog tjedna potaknuo nagli rast cijena goriva u kombinaciji s dugotrajnim frustracijama zbog političke i gospodarske situacije u zemlji. Mirne demonstracije u srijedu su postale nasilne, s mnoštvom koje su zauzele vladine zgrade i raširenom pljačkom.