Hrvatska

Akcija Maslenica zaslužna za spajanje sjevera i juga

Akcija Maslenica zaslužna za spajanje sjevera i juga

Predsjednik Vlade Andrej Plenković je kod spomen-obilježja križa za sve poginule hrvatske branitelje u VRO Maslenica '93 položio vijenac, te je počast poginulim braniteljima odao je i general Ante Gotovina.

"Danas odajemo počast jednoj važnoj operaciji. Cilj operacije je bio potisnuti snage agresora maksimalno u dubinu, osigurati maksimalno sva mjesta duž obale sve do Šibenika. Operacija je završena i ciljevi su postignuti. Kao i u svakom ratu bilo je žrtava, bilo je oko 180 poginulih i više od stotine teško ranjenih i tim ljudima odajemo počast. Oni su zaslužni što danas imamo suverenu državu, zemlju sigurnu i društvo slobodno", govori general Gotovina.

Operacija Maslenica je planirana u tajnosti pod kodnim nazivom Gusar, te je u 72 sata oslobođeno oko stotinu četvornih kilometara, od zadarskoga zaleđa s Novskim ždrilom i dijelom Velebita te područje oko Hidroelektrane Peruće u blizini Sinja. Vojno-redarstvenom operacijom zapovijedao je general Janko Bobetko, a njegovi pomoćnici bili su tadašnji brigadiri Ante Gotovina i Ante Roso.Hrvatska vojska i policija u borbena su djelovanja krenule iz nekoliko smjerova i već prvog dana oslobođeni su Rovanjska, Maslenica, Novsko ždrilo, Podgradina, Islam Latinski, Islam Grčki i Kašić. Sljedećih su dana oslobođeni Zračna luka Zemunik te mnoga mjesta zadarskoga zaleđa.

Strateški iznimno važno bilo je i preuzimanje nadzora nad širim područjem Velike i Male Bobije, Tulovih greda i Malog Alana, ključnih položaja na Velebitu s kojih su hrvatske snage mogle nadzirati Obrovac, Gračac i Benkovac. Do završetka operacije oslobođeno je cijelo područje tzv. ružičaste zone u zadarskom zaleđu i osiguran strateški bitan prostor Novskog ždrila.

Jedna od posebnosti operacije Maslenice bilo je sudjelovanje gardijskih brigada, nositelj je bila 4. brigada, a sudjelovali su dijelovi 1., 2., 3. i 9. brigade. Sve su pridonijele uspjehu operacije i očuvanju dostignutih borbenih položaja iako su neke od njih bile tek u osnutku. Na Velebitu su koordinirano djelovale i snage Specijalne policije MUP-a, koje su ovladale dominantnim kotama i komunikacijama, a znatno su pridonijele i pričuvne brigade Hrvatske vojske te domobranske pukovnije.