Iako službeno obavezni vojni rok još nije uveden, Ministarstvo obrane počelo je pozivati građane na njegovo služenje.
Rastuće tenzije u svijetu odrazile su se i na Hrvatsku, te je razgovor o uvođenju obaveznog vojnog roka sve češći. Trenutno Ministarstvo obrane poziva civile da se pridruže vojnim vježbama, te se bave osposobljavanjem pričuvnog sastava. Vojne vježbe su već održane u veljači i ožujku, a pozivi se očekuju i u lipnju, rujnu i listopadu.
”Pozivanje pričuvnika se radi prema potrebama Oružanih snaga Republike Hrvatske. Osposobljavanje traje osam dana i može trajati najviše do 30 dana tijekom jedne kalendarske godine. Pozivaju se samo razvrstani pričuvnici, a to su vojni obveznici koji su odslužili vojni rok, bili na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili u djelatnoj vojnoj službi te im je određena vojno stručna specijalnost i imaju priopćen raspored u pričuvne postrojbe Oružanih snaga Republike Hrvatske poručuju iz MORH-a.
Što se tiče izostanaka s posla, osobe koje su se pridružile vojnim vježbama imati će 'opravdan izostanak' s radnog mjesta, odnosno smatrati će se kao da su svaki dan dolazili na posao. Poslodavci su dužni platiti radnika u cjelosti, a poslodavci mogu poslati zahtjev MORH-u za refundaciju troškova plaće iz državnog proračuna.
Ako je na vojnu vježbu pozvano više radnika iz iste tvrtke ili radnici koji radi naposlu s neodgodivim rokovima, moguće je tražiti privremenu odgodu odlaska radnika na vojnu vježbu. Odgodu je moguće zatražiti za razdoblje u kojem je radnik neophodan na svome poslu, ali najviše za tri mjeseca.
Uz zahtjev za odgodom, poslodavac je MORH-u dužan dostaviti obrazloženje. Zahtjev o odgodi rješava nadležno tijelo MORH-a, koje procjenjuje opravdanost navedenih razloga za odgodu služenja vojne vježbe.