Vijesti

Od 13. ožujka prijave građana za energetsku obnovu obiteljskih kuća

Od 13. ožujka prijave građana za energetsku obnovu obiteljskih kuća

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavit će 13. ožujka javni poziv građanima za energetsku obnovu obiteljskih kuća koju će država sufinancirati s rekordnih 120 milijuna eura, radi poticanja mjera energetske učinkovitosti i iskorištavanja obnovljivih izvora energije.

Pojedine će kuće moći maksimalno dobiti i više od 62.000 eura za planirane zahvate na ovojnici i sustavima grijanja. Kuće oštećene u potresu mogu dobiti 80 % prihvatljivih troškova investicije, uz uvjet da se prvo provede konstruktivna, a zatim i energetska obnova. Vlasnici ili suvlasnici kuća neoštećenih potresom mogu računati na 60 % sufinanciranja, kaže direktor Fonda Luka Balen. Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić ističe kako će energetski obnovljene zgrade biti 15 % vrjednije nego prije. "Hrvatska je sve manje ovisna o energentima iz uvoza i sve više samodostatna u energetskom smislu", dodaje. Ministar gospodarstva Damir Habijan kaže da je javni poziv dokaz konzistentne politike Vlade usmjerene na ostvarenje zelene tranzicije i cilja da Europa do 2050. postane prvi klimatski neutralan kontinent. Pozvao je građane da se prijave kako bi se iznos od 120 milijuna eura što prije iskoristio. Pretpostavlja se da će taj iznos biti dovoljan za energetsku obnovu do 10.000 obiteljskih kuća.

Podnošenje prijava počet će 13. ožujka, kada će građani moći s internetskih stranica Fonda preuzeti prijavni obrazac i onaj tehničkog proračuna. Prijave podnose elektronički. Cilj je još potaknuti primjenu mjera energetske učinkovitosti i iskorištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama. Time će se smanjiti i količina potrebne energije za zagrijavanje i hlađenje prostora, osigurati financijske uštede te povećati udobnost i kvaliteta boravka.

Mogu se prijaviti vlasnici ili suvlasnici obiteljskih kuća. Da bi kuća bila prihvatljiva za sufinanciranje, više od 50 % njezine površine mora služiti za stanovanje i mora imati do 600 četvornih metara bruto podne površine ili maksimalno tri stambene jedinice. Vlasnici ili suvlasnici tu moraju imati prebivalište, uredno vlasništvo i dokaz da je objekt posve legalan. Nepovratna sredstva mogu se dobiti za mjere povećanja toplinske zaštite ovojnice, što uključuje bolju toplinsku izolaciju vanjskih zidova i krova te zamjenu vanjske stolarije, kao i ugradnju dizalica topline, sunčanih toplinskih kolektora i kotlova na pelete. Ugradnju fotonaponskih elektrana za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju Fond će i dalje sufinancirati s 50 % iznosa. Oni koji se odluče ugraditi solarnu elektranu, a imaju ili će kupiti električno vozilo, mogu dobiti sredstva i za kućnu punionicu. Kuće za poticanje energetske obnove, osim kada se traži samo sufinanciranje fotonaponske elektrane, moraju biti energetski certificirane.

Državi je važna dimenzija te obnove poticanje lokalne gospodarske aktivnosti jer program obuhvaća manje izvođače, certifikatore, projektante i niz drugih povezanih s građevinarstvom. ”Možemo računati na velik dio obrta koji se time bave, pa bi se i obrtništvo trebalo vratiti na stare puteve, kaže potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj.