Vijesti

Cijene u privatnim domovima za starije početkom godine porasle su za 50 do 100 eura

Cijene u privatnim domovima za starije početkom godine porasle su za 50 do 100 eura

Inflacija, rast cijena energenata i hrane, poskupljenje rada... sve je to ponukalo vlasnike privatnih i obiteljskih domova za stare i nemoćne osobe da u novu godinu krenu s višim cijenama smještaja. Cijene su narasle u rasponu od 50 do 100 eura, tako da se na području Osječko-baranjske županije, prema novim izračunima, cijena smještaja kreće između 600 i 800 eura. Visinu cijene diktira i kategorija smještaja, odnosno radi li se o jednokrevetnoj ili dvokrevetnoj sobi, imali li ona zasebni toalet ili balkon... To nisu i najviše cijene, jer ima na tom području i privatnih domova u kojima smještaj stoji od tisuću do 1200 eura.

Veći troškovi

Suzana Kanisek, ravnateljica osječkog obiteljskog Doma za stare i nemoćne "Kanisek Plaza", kaže kako su cijene korigirali u prosincu, te ih prosječno povećali za 12 posto. Ono što je prije bilo 600 sada je 700 eura, a ono što je bilo 700 sada je 800 eura, naglašava vlasnica, dodajući da su u isto vrijeme za 20 posto podignuli plaće svojih 14 djelatnika, koji se brinu o 49 korisnika. Tvrdi da su se nerado odlučili na podizanje cijena usluga, ali nisu imali drugog izbora te kako je to bio jedini način da nastave s radom. "Uvjeti za rad bili su jako teški jer je sve nerealno poskupjelo, a plaće su bile niske. Cijene energeneta samo su rasle. Tona peleta u ovo vrijeme prošle godine bila je 30 posto jeftinija, industrijska cijena struje i svi drugi troškovi rasli su od 20 do 30 posto. Cijene hrane također su rasle", objašnjava Suzana Kanisek. Ističe da je teško raditi sa svim nametima koje imaju te da zbog toga planiraju proširiti sadašnji kapacitet za 30-ak novih korisnika. "Za to su nam potrebna znatna ulaganja, koja ćemo nastojati osigurati kreditnom linijom jer drukčije ne možemo", poručuje.

Cijenu smještaja povisili su i u Domu za stare i nemoćne "Baranjsko sunce" u Belom Manastiru, koji je ustanova socijalne skrbi i čija vlasnica Anka Gregoran također navodi kako su rast cijena energenata i hrane te troškovi rada osnovni razlog zbog kojega se od 1. siječnja išlo na poskupljenje. "Nažalost, poslodavce se neće rasteretiti smanjenjem poreza ili doprinosa, tako da je ovo bilo logična posljedica. Naših 55 korisnika u prosincu smo obavijestili o podizanju cijena usluga i zatražili od njih potvrdu prihvaćaju li to i ostaju li kod nas. Nitko nije odustao. Sigurno im nije drago kada moraju platiti više, ali je našim korisnicima jasno da sve poskupljuje i da je to jedini način nastavka rada", kaže Gregoran. Za ono što su do kraja prošle godine korisnici plaćali 530 eura ubuduće moraju izdvojiti 600 eura i to je najniža cijena smještaja, a najviša iznosi 700 eura. Kaže kako na 55 korisnika imaju 25 djelatnika jer su kao ustanova socijalne skrbi obvezni 24 sata pokrivati potrebe korisnika medicinskim sestrama, njegovateljicama, kuharima, spremačicama i pomoćnim osobljem.

I dalje je u Hrvatskoj najpovoljnija opcija za umirovljenike smještaj u županijske domove, među kojima su neki također podignuli cijene smještaja. Odluku o poskupljenju donose upravna vijeća domova uz prethodnu suglasnost županija kao osnivača ustanova. Dio županijskih domova podizao je prošle godine cijene smještaja i do 50 posto, a kontinuirano cijene smještaja rastu od 2018. U tom razdoblju cijena smještaja se udvostručila, a mirovine su u proteklih pet godina rasle triput manje. Naime, prosječna mirovina iznosi 509 eura, i ona ne može pokriti ni osnovni iznos u županijskom domu.

Premali kapacitet

Osječko-baranjska županija osnivač je triju domova, i to Doma za starije i nemoćne osobe Osijek, Doma za starije i nemoćne osobe Ćakovo i Doma za starije i nemoćne osobe Beli Manastir. Za sada nema u planu podizati cijene, ali imajući u vidu složenu ekonomsku situaciju u okruženju, koja znatno utječe na sve segmente poslovanja ustanova socijalne skrbi, Osječko-baranjska županija kao osnivač može razmatrati korekciju cijena ovisno o potrebi za takvom intervencijom, odgovorili su nam iz OBŽ-a na upit planiraju li podići cijene smještaja umirovljenika u domovima. Napominju također da su domovi cijene smještaja podizali u dva navrata tijekom 2022. i trenutačno vrijede cjenici od srpnja te godine. U Domu za starije i nemoćne osobe Osijek popunjena su sva 353 kreveta, kao što je popunjeno i svih 240 kreveta u Domu za starije i nemoćne osobe Ćakovo. Jedino je u Domu za starije i nemoćne osobe Beli Manastir od ukupno 195 kreveta trenutačno popunjeno 190.

Komentirajući nove cijene smještaja u domovima, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH) Jasna A. Petrović za Glas Slavonije je rekla da "marginalizacija starih oštrim korakom stupa dalje". "Danas u Hrvatskoj imamo 29.700 ležajeva u različitim domovima, od toga u županijskim oko 11.000, oko tisuću u obiteljskim i ostatak u privatnim domovima. Svaka od tih kategorija imala je različitu cijenu, a sada pogotovo. Privatni su na 1500 eura u dvokrevetnim sobama, što je vrlo visoka cijena, i oni su povukli županije da daju suglasnost upravnim vijećima domova da mogu podići cijene zato što su vrlo visoki troškovi radne snage, energenata i hrane", tvrdi predsjednica SUH-a. Podsjeća da i inače Hrvatska ima problem s kapacitetom domova, jer samo 3,5 posto starijih od 65 godina ima mogućnost dobiti ležaj u domu, a u EU-u njih devet posto.